مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

ورم مفاصل

ورم مفصل زمانی اتفاق می‌افتد که مایعات اضافی به بافت‌های اطراف مفصل سرازیر شوند. این مایعات باعث می شود مفصل فرد در مقایسه با سایر مفاصل بزرگتر و ورم کرده به نظر برسد و فرد درد های زیادی را در این مفاصل تجربه می نماید. به طور کلی ممکن است افراد بسیاری دچار ورم و تورم در ناحیه مفصل خود شوند که این مسئله اغلب می تواند مشکلات و دشواری های بسیاری را برای افراد به وجود آورد. در واقع ورم مفصل به معنای افزایش حجم ناحیه ای است که مفصل در آن وجود دارد و اغلب می توان گفت که یکی از دلایل شایع آن افزایش میزان مایع مفصلی است که می تواند موجب افزایش حجم مفصل شود. ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی مفید در خصوص ورم مفصل به شما ارائه دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

ورم مفصل چیست؟

همانطور که گفته شد به بزرگ شدن و افزایش حجم جایی که مفصل قرار گرفته است، ورم مفصل گفته می شود که اغلب ممکن است بر اثر افزایش مایع مفصلی در قسمتی که مفصل قرار دارد به وجود بیاید. تورم مفصل می شود و همواره با درد همراه است و می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. همچنین می توان گفت که افزایش حجم بافت های دیگر در مفصل و باف های اطراف مفصل، می تواند یکی از دلایل بروز ورم مفصل باشد و موجب بزرگ شدن مفصل شود. لازم به ذکر است که اغلب ورم مفصل یکی از نشانه های وجود بیماری است که در صورت مشاهده علائم ورم مفصل سریعا باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید. در حقیقت تورم مفصل می تواند نشانه ای از واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به برخی اختلالات باشد. به طور دقیق تر این بیماری موجب افزایش حجم در قسمتی از سطح دو استخوان بهم متصل شده می شود.

ورم مفصل

در مورد نرمی مفاصل بیشتر بدانید.

علت بروز ورم مفصل

به طور کلی می توان گفت که عوامل مختلفی در بروز ورم مفصل تاثیر گذار هستند و یکی از شایع ترین آنها بیماری التهاب مفصل است که موجب ورم مفصل می شود.

برخی علل بروز ورم مفصل عبارتند از:

تومور های بافت سینوویال

تومور بافت سینوویال به دلیل اینکه موجب افزایش ترشح بیشتر مایع مفصلی می شود اغلب ممکن است یکی از علل بروز ورم مفصل باشد.

التهاب بافت سینوویال

التهاب بافت سینوویال و ترشح بیش از حد مایع مفصلی اغلب باعث بروز آرتریت شده و به همین ترتیب موجب ملتهب شدن بافت سینوویال می شود که این مسئله افزایش ترشح مایع مفصلی و افزایش حجم مفصل و ورم مفصل را به همراه دارد.

آتروز

آتروز یا بیماری استئوآریت به دلیل افزایش التهاب مفصل ها موجب افزایش حجم مایع مفصلی می شود یا به علت زائده های استخوانی بر اثر آتروز، ورم مفصل به وجود می آید.

روماتیسم

بیماری روماتیسم نیز می تواند یکی از علل بروز ورم مفصل باشد.

برخی بیماری ها مانند نقرس

برخی بیماری های متابولیک مانند نقرس یا نقرس کاذب نیز می تواند از علل بروز تورم مفصل باشد.

بزرگ شدن مفصل

بزرگ شدن مفصل و استخوان بر اثر برخی بیماری ها مانند آرتروز می تواند یکی از علل بروز ورم مفصل باشد.

علائم ورم مفصل

به طور کلی می توان گفت که ورم مفصل می تواند خود علائم و نشانه ای از بیماری هایی در قسمت مفاصل استخوان ها باشد اما در واقع ورم مفصل می تواند موجب بروز علائمی دیگر باشد.

اما ورم یا تورم در قسمت مفصل یکی از علائم مشهود این مشکل است.

برخی از علائم ورم مفصل شامل موارد زیر است:

 • درد در مفصل
 • محدود شدن حرکات مفصل
 • احساس گرما در هنگام لمس مفصل
درمان ورم مفاصل در خانه

در مورد سارکوم بافت نرم بیشتر بدانید.

درمان ورم مفصل

در هنگام بروز ورم مفصل انجام برخی اقدامات می تواند تاثیر بسیاری در بهبود و کاهش ورم برای مدت کوتاه و کاهش درد داشته باشد.

اما توجه داشته باشید که اگر ورم مفصل بسیار زیاد بود و در مدت طولانی ادامه داشت حتما به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید و علت بروز این ورم را جویا شوید تا بتوانید از بروز بیماری های جدی، جلوگیری کنید.

برخی از اقدامات درمانی عبارتند از:

مفصل را خنک کنید: اولین چیزی که با ورم مفصل مقابله می کند یخ هست. مقداری یخ را در حوله ای پیچیده و تا مدت زمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و سه بار در روز روی مفصل متورم بگذارید.

مفصل را بی حرکت کنید: بی حرکتی، بدون اطلاع پزشک نباید بیش از یکی دو روز طول بکشد چون ثابت کردن طولانی مفصل به خشک شدن شدید آن منجر می گردد.

مفصل ورم کرده را بالا نگه دارید: بالا نگه داشتن مفصل برای مدتی می تواند در کاهش تورم مفصل تاثیر گذار باشد.

درمان مفاصل در خانه

اگر مفصل شما متورم است، یک سری اقدامات وجود دارد که می توانید خودتان در خانه انجام دهید. درمان های خانگی برای افیوژن مفصل عبارتند از:

 • گرما، به خصوص گرمای مرطوب، می تواند به ترشح مفصل و درد مفاصل کمک کند. افرادی که آرتریت یا مفصل متورم به دلیل آسیب دارند ممکن است بخواهند گرما را امتحان کنند.
 • یخ روی مفاصل متورم به خوبی عمل می کند. اگر آرتروز یا آسیب دیدگی دارید آن را امتحان کنید.
 • حفظ وزن مناسب برای کاهش استرس روی مفاصل.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروف و ناپروکسن ها به درمان مفصل متورم افرادی که آسیب دیده اند یا آرتروز دارند کمک می کند.
 • استراحت دادن به افیوژن مفصل ممکن است به بهبود آن کمک کند. سعی کنید وزن خود را کاهش دهید و از کمک حرکتی مانند عصا استفاده کنید.
هزینه درمان ورم مفاصل

رویه درمان ورم مفصل

علت ورم مفصل تعیین کننده مراقبت و درمان آن است. اغلب پس از درمان علت تورم مفصل، تورم از بین می رود. با این حال، همه علل ورم مفصل قابل درمان نیستند. در این مواقع مدیریت علائم بسیار کارساز می باشد. راه های مختلفی وجود دارد که می تواند تورم مفصل را مدیریت کند، این راه ها شامل:

 • آنتی بیوتیک ها: که به درمان عفونت کمک می کنند. اگر آرتریت سپتیک (عفونت در مفصل زانو) دارید، ممکن است پزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کند.
 • آزمایش مایع مفصلی: در این روش، مایع مفصل متورم تخلیه می گردد و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. آزمایش‌ها می‌توانند باکتری‌ها، پروتئین‌ها، سلول‌های خونی خاص، گلوکز یا سایر نشانه‌های شرایط مختلف را نشان دهند.
 • کلشی سین: دارویی برای افرادی است که نقرس دارند. به درد، التهاب و ترشح مفاصل کمک می کند.
 • استروئیدها: استروئیدها به مسدود کردن مواد شیمیایی التهابی کمک می کنند. آرتریت می تواند باعث التهاب شود و التهاب می تواند باعث ترشح مفصل شود. برخی از استروئیدها بلعیده می شوند و برخی دیگر مستقیماً به مفصل زانو تزریق می شوند.

چه زمانی باید مفصل متورم درمان شود؟

اگر علائم زیر را دارید باید با اورژانس تماس بگیرید یا به بخش اورژانس مراجعه کنید:

 • شکستگی استخوان یا پارگی رباط.
 • ورم مفصل همراه با تب.
 • ناتوانی در حرکت دادن مفصل
 • ناتوانی در تحمل وزن روی مفصل
 • از دست دادن احساس در مفصل شما.

ورم مفصل به علاوه تب ممکن است به این معنی باشد که شما در مفصل خود عفونت دارید (آرتریت سپتیک). آرتریت سپتیک می تواند به طور جدی به مفصل شما آسیب برساند. حتی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. برای جلوگیری از آسیب دائمی فوراً به یک بهترین تخصص ارتوپد در زنجام مراجعه کنید.

این علائم رایج عبارتند از:

 •    درد در مفصل
 •     قرمزی روی پوست اطراف مفصل
 •     سفتی در مفصل
 •     حساسیت پوست در اطراف مفصل
 •     تورم در اطراف مفصل (افیوژن مفصل)
 •     گرم شدن پوست اطراف مفصل
مزایای درمان ورم مفاصل

در مورد مفصل پای شارکو بیشتر بدانید.

کلام آخر

اگر مفاصل شما بزرگتر از حد معمول به نظر می رسد، ممکن است مفصل متورم داشته باشید. ورم مفصل می تواند نشانه آسیب، نوعی آرتریت یا بیماری دیگری باشد. درمان‌هایی وجود دارد که می‌توانید علائم بیماری مفصل متورم را درمان نموده یا علائم آنرا مدیریت نماید.

سوالات متداول

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

زانوی پرانتزی و ضربدری

زانوی پرانتزی و ضربدری

به طور کلی ممکن است برخی افراد بر اثر عوامل مختلف یا عوامل ژنتیکی در ساختار زانوی خود دچار برخی مشکلات شوند. زانوی پرانتزی و ضربدری یکی از اختلالات و عارضه های شایع در ساختار مفصل زانو است که اغلب...

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اگر شما ورزشکاری هستید که در ورزش های تماسی شرکت می کنید ممکن است در معرض خطر شکستگی زانو باشید. شکستگی زانو یک شکستگی یا ترک در یک یا چند استخوان در مفصل است، که از شکستگی کوچک تا شکستگی کامل...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از مواردی است که باید حتما به درستی رعایت شود. همان طور که می دانید جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان مشکلات مفصل زانو استفاده می شود. این جراحی یکی از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *