دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » ستون فقرات » آنچه باید در مورد مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر بدانید
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آنچه باید در مورد مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر بدانید

اگر به دنبال انجام جراحی دیسک کمر به دلیل وجود کمردرد مزمن هستید، ممکن است از قبل بدانید که جراحی دیسک کمر می تواند سطح درد شما را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. کلید بهبودی سریع‌تر پس از جراحی و بازگشت زودتر به سر کار و فعالیت‌های معمول،  پیروی از مراقبت های پس از جراحی دیسک کمر می باشد. در حالی که این موارد از دکتری به پزشک دیگر کمی متفاوت است، در اینجا یک مرور کلی از آنچه باید پس از جراحی دیسک کمر به آن توجه داشته باشید، خواهیم داشت. در این مقاله از اتاق ریکاوری تا بازگشت به فعالیت های زندگی روزمره، آورده شده است.

مدیریت درد شما بعد از جراحی دیسک کمر

بخش بزرگی از بهبودی، استراحت کافی است. اگر درد دارید این می تواند دشوار باشد. در طول اقامت شما در بیمارستان، پزشک درد شما را با یک یا چند دارو درمان می کند، مانند:

 • مواد افیونی: این داروها درک شما از درد را کاهش می دهند. آنها ممکن است از طریق تزریق یا به صورت قرص داده شوند.
 • بی حس کننده های موضعی: این داروهای تزریقی باعث از دست دادن موقت حس در یک قسمت از بدن شما می شود.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): اینها التهاب را کاهش می دهند که می تواند درد شما را بدتر کند. آنها شامل ایبوپروفن، ناپروکسن و سللوکسیب هستند.
 • سایر داروهای ضد درد: داروهای دیگر مانند استامینوفن و کتامین می توانند درد شما را تسکین دهند.

پزشک شما همچنین ممکن است یک داروی ضد درد برای تسهیل بهبودی شما پس از خروج از بیمارستان تجویز کند. این اغلب یک داروی مخدر است. بنابراین پس از قطع مصرف داروهای مخدر، پزشک ممکن است یک داروی مسکن بدون نسخه برای شما تجویز کند.

در مورد سل استخوان بیشتر بدانید.

دکتر خوب برای جراحی دیسک کمر

آموزش حرکت ایمن

برای اینکه بتوانید پس از جراحی تعویض دیسک مصنوعی کمر بهبود پیدا کنید، ستون فقرات شما باید به درستی در یک راستا قرار گیرد – بنابراین چرخاندن پشت و خم کردن کمر مجاز نیست. فیزیوتراپ شما به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه ایمن تر حرکت کنید. چند نکته را باید در نظر داشت:

 • بلند کردن وزنه: بلافاصله پس از جراحی، نباید چیزی سنگین تر از پنج پوند بلند کنید. همانطور که ماهیچه های شما قوی تر می شوند، می توانید به آرامی به وزنه برداری بیشتر بازگردید.
 • دوش گرفتن: برش جراحی شما باید تا بهبودی کامل، حدود دو هفته پس از جراحی، خشک بماند. از حمام کردن خودداری کنید و هنگام دوش گرفتن محل برش را با بانداژ بپوشانید. هنگام دوش گرفتن باید از صندلی دوش استفاده کنید تا از ستون فقرات خود در برابر افتادن یا حرکات ناگهانی محافظت کنید. همچنین ممکن است بخواهید کسی را در نزدیکی خود داشته باشید که به شما در دوش گرفتن و خارج شدن از حمام کمک کند.
 • رانندگی: تا زمانی که دردتان کنترل نشود، نمی‌توانید رانندگی کنید. شما همچنین نمی توانید هنگام مصرف داروهای ضد درد اپیوئیدی رانندگی کنید.

بازگشت به کار بعد از جراحی دیسک کمر

پس از درمان دیسک کمر، کار اصلی شما استراحت است، بنابراین باید برنامه ریزی کنید که بلافاصله کار نکنید. مدت زمانی که طول می کشد تا شما به سر کار برگردید به نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. اگر شغل شما شامل فعالیت های سبک باشد، ممکن است بتوانید ظرف دو تا سه هفته به سر کار خود بازگردید. برای کارهایی که از نظر فیزیکی سخت تر هستند، حداقل شش هفته انتظار داشته باشید. اگر شغل شما شامل بلند کردن اجسام سنگین است، ممکن است لازم باشد حداقل 12 هفته قبل از بازگشت به سر کار صبر کنید.

همچنین، اگر شغل شما شامل رانندگی باشد، تا زمانی که از داروهای ضد درد اپیوئیدی استفاده می کنید، نمی توانید این کار را انجام دهید.

در مورد درمان آرتروز کمر و ستون فقرات بیشتر بدانید.

از سرگیری فعالیت های بدنی بعد از جراحی دیسک کمر

بلافاصله پس از جراحی، تیم مراقبت های بهداشتی شما را تشویق می کند تا برای تسریع بهبودی خود، راه رفتن را شروع کنید. از آن به بعد، باید به آرامی به فعالیت های منظم و ورزش خود ادامه دهید. در حالی که بهبودی همه افراد کمی متفاوت است، بسیاری از بیماران می توانند انتظار چیزی شبیه به موارد زیر را داشته باشند:

بسیاری از افراد می توانند حدود شش هفته پس از جراحی به ورزش سبک و ورزش های تفریحی بازگردند، اگرچه فیزیوتراپیست شما ممکن است از شما بخواهد که بیشتر صبر کنید. تا زمانی که تیم مراقبت های بهداشتی به شما بگوید مشکلی ندارد از ورزش های تاثیرگذار خودداری کنید. اگرچه پیاده روی همیشه راه خوبی برای فعال ماندن است.

    پس از جراحی، می‌توانید فعالیت جنسی را زمانی که احساس آمادگی کردید، از سر بگیرید، به شرطی که شامل چرخش یا خم شدن در ناحیه کمر نباشد. اگر موقعیتی دردناک است، آن را انجام ندهید. اگر در مورد هر گونه فعالیت یا موقعیت جنسی مطمئن نیستید، قبل از اقدام با پزشک خود صحبت کنید. در طول ریکاوری، به یاد داشته باشید که هنگام حرکت کمر خود را نچرخانید یا از ناحیه کمر خم نشوید. همچنین باید با پزشک یا فیزیوتراپ خود در مورد اینکه چقدر وزنه را می توانید با خیال راحت بلند کنید صحبت کنید. ممکن است کمتر از انتظار شما باشد.

بهبودی در خانه بعد از جراحی دیسک کمر

چند روز پس از جراحی تعویض دیسک مصنوعی به خانه فرستاده می شوید. تیم مراقبت های بهداشتی شما دستورالعمل هایی را در مورد نحوه مراقبت از خود در طی چند هفته اول در خانه به شما می دهد. این شامل اطلاعات در مورد:

 • تغییر پانسمان: ممکن است پزشک یا پرستار به شما نشان دهد که چگونه باندتان را عوض کنید، یا اینکه یک متخصص مراقبت های بهداشتی به طور منظم به شما مراجعه کند. برش باید تمیز و خشک بماند تا دچار عفونت نشود.
 • داروها: اگر همچنان درد یا حالت تهوع دارید، پزشک ممکن است برای شما دارو تجویز کند یا داروی بدون نسخه را توصیه کند. اگر در مورد داروهای خود سوالی دارید، با مطب پزشک خود تماس بگیرید.
 • قرارهای بعدی: حدود سه هفته پس از جراحی برای بررسی علائم و سلامت کلی خود با پزشک خود مراجعه کنید. همچنین ممکن است برای بررسی از اشعه ایکس یا سایر تصویربرداری های پزشکی انجام دهید.

برنامه ریزی از قبل می تواند بهبودی شما را ایمن تر و آرام تر کند. این شامل درخواست از خانواده یا دوستان برای رسیدگی به نیازهای شما در خانه، رانندگی با شما در مواقعی که باید به قرار ملاقات با پزشک بروید یا نسخه های خود را دریافت کنید، می شود.

تنظیم فضای اطراف تخت شما نیز می تواند ریکاوری را آرام تر کند. همه چیزهایی را که نیاز دارید، مانند تلفن، کتاب یا مجلات، لباس، لوازم بهداشتی، تنقلات و نوشیدنی‌ها در نزدیکی خود نگه دارید. اگر یا سایر وسایل کمکی خود را در نزدیکی تخت خود قرار دهید تا بتوانید در صورت نیاز به راحتی به دستشویی بروید. از مراقب خود بخواهید که چند بار اول در نزدیکی شما باشد تا بتواند به شما کمک کند.

مواردی که باید با پزشک مشورت کنید

در صورت بروز هر یک از علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • سردرد
 • خونریزی، قرمزی، تورم یا ترشح از محل برش شما
 • دردی که به داروهای مسکن پاسخ نمی دهد
 • بی حسی یا ضعف
 • مشکل در بلع
 • تغییر صدا یا گرفتگی صدا
 • دشواری در تنفس
 • زمان ریکاوری

از آنجایی که جراحی تعویض دیسک مصنوعی نیازی به ترمیم استخوان‌های ستون فقرات ندارد، بهبودی پس از این روش سریع‌تر از سایر جراحی‌های کمر از جمله فیوژن ستون فقرات است.

هزینه جراحی دیسک کمر

بهبودی کامل بعد از جراحی دیسک کمر

بهبودی کامل جراحی تعویض دیسک کمر از چند هفته تا چند ماه طول می کشد. این شامل مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر، حرکت محدود و مقداری ناراحتی برای چند هفته پس از جراحی و به دنبال آن چند هفته توانبخشی و فیزیوتراپی است. همانطور که بدن شما بهبود می یابد، می توانید به آرامی فعالیت های بیشتری را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

زمان نقاهت دیسک کمر به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله سلامت کلی شما، اینکه آیا سیگار می کشید یا خیر، و اینکه چقدر می توانید دستورالعمل ها و برنامه توانبخشی تجویز شده توسط پزشک و فیزیوتراپ را دنبال کنید.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر در دراز مدت

هنگامی که فعالیت های عادی خود را از سر گرفتید، تغییرات دیگری در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از موفقیت طولانی مدت  جراجی خود انجام دهید. این شامل:

 • ترک نیکوتین: سیگار و نیکوتین می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند.
 • از الکل زیاد خودداری کنید: الکل یک عامل افسردگی است که می تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. همچنین می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد.
 • آب بنوشید: برخی داروها می توانند باعث یبوست شوند، بنابراین در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید.
 • وزن خود را کنترل کنید: وزن اضافی می تواند فشار بیشتری بر دیسک های کمر شما وارد کند. برای حفظ وزن سالم غذا بخورید و از نظر بدنی فعال بمانید.
 • به اندازه کافی بخوابید: خواب برای روند بهبودی ضروری است. همچنین در طولانی مدت شما را سالم نگه می دارد.

کلام آخر

با پیروی از مراقبت های پس از جراحی دیسک کمر که توسط دکتر جمشیدی بهترین متخصص ارتوپد در زنجان به شما داده شده است، با فیزیوتراپی و استراحت زیاد، بهبودی شما پس از جراحی دیسک کمر سریع‌تر و ایمن‌تر خواهد بود. این بدان معناست که می توانید خیلی زودتر به زندگی عادی خود بازگردید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر، از جمله مواردی است که افراد با بالا رفتن سن اغلب به دلیل مشکلات ایجاد شده درستون فقرات می توانند از آن استفاده کنند. دیسک کمریکی از این عارضه ها است که بر اثر افزایش سن رخ می دهد....

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

درمان قوز کمر

درمان قوز کمر

درمان قوز کمر یکی از مواردی است که امروزه به آن توجه زیادی می شود. قوز کمر با نام کیفوز نیز شناخته می شود. این بیماری وضعیتی است که در آن ستون فقرات در قسمت بالایی کمر دارای انحنای بیش از حد است....

آرتروز کمر و ستون فقرات

آرتروز کمر و ستون فقرات

بسیاری از افراد فکر می کنند آرتروز تنها مربوط به دست و پا می باشد اما باید گفت انواع مختلفی از آرتروز مانند آرتروز زانو، آرتروز پا و آرتروز کمر و ستون فقرات وجود دارد. که آرتروز کمر و ستون فقرات یکی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *