دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از مواردی است که باید حتما به درستی رعایت شود. همان طور که می دانید جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان مشکلات مفصل زانو استفاده می شود. این جراحی یکی از موثر ترین روش ها برای درمان زانو درد می باشد. با رعایت صحیح مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، روند نقاهت و بهبود خود را می توانید کوتاه نمایید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بدانید.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

نکات مهمی که باید در شش هفته اول پس از تعویض مفصل زانو به خاطر بسپارید. این نکات در ادامه آورده شده است و نقش موثری در کوتاه نمودن دوران نقاهت بیماران دارد. کارهایی که باید انجام دهید شامل:

  • در صورت نیاز از عصا استفاده کنید
  • اگر ورم زیاد دارید پا را بالا بیاورید
بهترین دکتر تعویض مفصل زانو

مواردی که باید از آنها اجتناب کرد:

  • قرار دادن بالش زیر زانوی عمل شده توصیه نمی شود
  • روی زانوی عمل شده خود فشار نیاورید.

سایر مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در ادامه آورده شده است.

مراقبت از زخم

به طور کلی، زخم ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد. اکثر افراد بخیه هایی دارند که خود به خود جذب می شوند و نیازی به برداشتن ندارند. قبل از خروج از بیمارستان، پانسمان شما عوض می شود. خشک نگه داشتن زخم به مدت 2 هفته مهم است. در برخی موارد، اگر زخم ملتهب باشد، ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی برای مدت کوتاهی مورد نیاز باشد. زخم ها باید تا زمان بهبودی کامل پوشانده شود.

آب درمانی

بیماران می توانند 4 هفته پس از جراحی در صورت داشتن شرایط زیر اقدام به آب درمانی کنند:

  • زخم تمیز و خشک بدون پوسته یا تاول است.
  • زخم قبل از انجام آب درمانی توسط پزشک بررسی شده و مجوز آب درمانی داده شده است.
  • اگر نگران انجام آب درمانی هستید، لطفاً حتما با پزشک تماس بگیرید.

تورم

به دنبال تعویض کامل زانو، تورم در زانو، ساق پا و مچ پا معمول است. این می تواند تا شش ماه پس از جراحی باقی بماند. میزان تورم به طور کلی به سطح فعالیت شما بستگی دارد.

جوراب ساق بلند

اگر تورم یا سابقه DVT (ترومبوز وریدی عمقی) یا آمبولی ریه وجود داشته باشد، از شما خواسته می‌شود که جوراب ساق بلند را برای مدتی استفاده کنید.

داروهای ضد درد

معمولاً بیماران فقط پس از ترخیص از بیمارستان به دارو نیاز دارند. دکتر جمشیدی بهترین جراح تعویض مفصل زانو در زنجان برای بیماران پس از خروج از بیمارستان مواد مخدر تجویز نمی کند.

فعالیت ها

در طول شش هفته اول پس از جراحی، توصیه می‌کنیم فعالیت‌های خود را به پیاده‌روی، شنای ملایم در استخر کم عمق محدود کنید. شایان ذکر است که این موارد پس از اینکه اجازه خیس کردن زخم را به شما توسط پزشک داده شد قابل انجام می باشد.

توصیه می کنیم تا سه ماه پس از تاریخ جراحی خود از ورزش هایی مانند پیلاتس، گلف و تنیس اخودداری کنید. توجه داشته باشید که شنیدن یا احساس صدا در زانو در ماه‌های بعد از جراحی بسیار رایج است. این معمولا با گذر زمان درمان می شود. فعالیت‌های تاثیرگذار مانند دویدن و فعالیت‌هایی که بدن شما را در حالت‌های شدید قرار می‌دهند، مانند یوگا، در هیچ زمانی پس از تعویض زانو توصیه نمی‌شوند. اگر در مورد ورزش خاصی مشتاق هستید، لطفاً دستورالعمل‌های دکتر جمشیدی را دنبال کنید، زیرا اغلب راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید حرکت خود را تغییر دهید تا زانوی خود را ایمن نگه دارید.

ارتباط جنسی

هر زمان که احساس آمادگی کردید می توانید رابطه جنسی داشته باشید.

رانندگی

به طور کلی نباید به مدت شش هفته پس از تعویض مفصل زانو رانندگی کنید. برای اینکه بعد از تعویض مفصل زانو در رانندگی ایمن باشید، باید بتوانید پدال ها را به درستی کنترل کنید و نباید از داروهای مسکن قوی استفاده کنید. استفاده از داروی مسکن می تواند زمان واکنش شما را مختل کند. وقتی به مرز شش هفته رسیدید، از خود بپرسید که اگر عابر پیاده از جلوی وسیله نقلیه شما بدود، می‌توانید به سرعت توقف کنید؟ اگر احساس می کنید نمی توانید به اندازه کافی سریع واکنش نشان دهید، کمی بیشتر صبر کنید.

مسافرت رفتن

معمولاً تا زمانی که لخته خون در پاهایتان وجود نداشته باشد، یک هفته پس از جراحی، یک پرواز کوتاه بی خطر است. در چند ماه اول پس از جراحی بهتر است از پروازهای طولانی خودداری شود زیرا خطر ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن خون در پاها) وجود دارد.

اگر مجبور به سفر هستید، توصیه می‌کنیم جوراب‌های TED بپوشید، در طول پرواز تا حد امکان حرکت کنید و در صورت امکان هنگام نشستن در طول پرواز پاهای خود را بالا نگه دارید. اگر لازم است مسافت های طولانی را طی کنید، قبل از انجام این کار با پزشک خود صحبت کنید.

عفونت ها (و یک نکته ویژه در مورد دندان های شما)

پس از تعویض مفصل، (حتی سال‌ها پس از جراحی) به عفونت‌ها در هر نقطه از بدن توجه ویژه‌ای داشته باشید و بلافاصله با آنها مقابله کنید. به پوسیدگی دندان و عفونت های دهان توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا ممکن است علت عفونت در تعویض مفصل باشد.

اگر لازم است به دندانپزشک خود مراجعه کنید، به آنها بگویید که تعویض مفصل انجام داده اید.

جراحی تعویض مفصل

کلام آخر

اگر به تازگی جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده اید، اصلا نگران نباشید. با رعایت مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می توانید در زمان کوتاهی به زندگی نرمال خود بازگردید و از عوارض جراحی تعویض مفصل زانو جلوگیری کنید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

زانوی پرانتزی و ضربدری

زانوی پرانتزی و ضربدری

به طور کلی ممکن است برخی افراد بر اثر عوامل مختلف یا عوامل ژنتیکی در ساختار زانوی خود دچار برخی مشکلات شوند. زانوی پرانتزی و ضربدری یکی از اختلالات و عارضه های شایع در ساختار مفصل زانو است که اغلب...

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اگر شما ورزشکاری هستید که در ورزش های تماسی شرکت می کنید ممکن است در معرض خطر شکستگی زانو باشید. شکستگی زانو یک شکستگی یا ترک در یک یا چند استخوان در مفصل است، که از شکستگی کوچک تا شکستگی کامل...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

ورم مفاصل

ورم مفاصل

ورم مفصل زمانی اتفاق می‌افتد که مایعات اضافی به بافت‌های اطراف مفصل سرازیر شوند. این مایعات باعث می شود مفصل فرد در مقایسه با سایر مفاصل بزرگتر و ورم کرده به نظر برسد و فرد درد های زیادی را در این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *