دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل لگن » مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن درواقع جزء مهم ترین نکات بعد از عمل محسوب می شود دقت داشته باشید که در سه ماه اول بعد از جراحی احتمال در رفتگی مفصل بسیار زیاد است ولی بعد از این زمان به دلیل تشکیل بافت همبند احتمال بروز چنین مشکلی صفر می شود. پس با توجه به اهمیت بالای این موضوع بهتر است تا تمامی نکات مراقبتی را رعایت نمایید تا فشار زیادی به مفصل مصنوعی وارد نشود. در ادامه بیشتر همراه ما باشید تا با این مراقبت ها بیشتر آشنا شوید.

نکات مهم مراقبتی بعد از تعویض مفصل لگن

نکات مراقبتی بعد از تعویض مفصل لگن

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم جراحی تعویض مفصل لگن می تواند یک از جراحی های حساس باشد که بعد از آن نیاز به مراقبت دارد و بیمار باید پس از جراحی در انجام برخی فعالیت ها دقت کند. زیرا که در طی این جراحی، مفصل لگن و ران از بدن خارج می شود و به جای آن مفصلی مصنوعی قرار می دهند.

از جمله مهم ترین نکات مراقبتی بعد از عمل به شرح زیر می باشد:

✳️ رژیم غذایی مناسب

ممکن است بعضی از افراد بعد از عمل خود کم اشتها باشند که به هیچ عنوان نگران کننده نیست و کاملا طبیعی است پس برای بازشگت قدرت عضلات پیشنهاد می شود تا حتما مصرف مکمل های آهن و همچنین معایات کافی می تواند بسیار کمک کننده باشد.

علاوه بر این موضوع حتما مصرف ویتامین K را به هیچ عنوان فراموش نکنید و در وعده های غذایی خود قرار دهید همچنین توجه داشته باشید که مصرف قرص های رقیق کننده کننده خون ممنوع است.

در طی دوران نقاهت حتما بایستی وزن خود را کنترل کنید و به هیچ عنوان نوشیدنی های الکلی مصرف کنید چرا روند بهبودی را کند تر می کند.

✳️ حمام کردن

نحوه حمام کردن پس از جراحی برای بیماری بسیار مهم است از همین رو تا زمانی که بیمار به طور بهبود نیافته باشد بایستی در زمان استحمام برروی یک صندلی بنشیند از همه مهم تر به منظور پیشگیری از لیزر خوردگی از دمپایی بایستی استفاده کرد.

✳️ ورزش مناسب

بهتر است تا پیاده روی سبک را بعد از عمل خود انجام دهید چرا که انجام این کار در سرعت روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد، همچنین بالا و بالا و پایین رفتن از پله ها باید محدود شود.

در صورت انجام حتما از عصا استفاده کنید و بعد از قرار دادن عصا روی پله وزن خود را روی بیندازید.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده بایستی قبل از تصمیم به انجام هر کاری با پزشک خود مشورت داشته باشید چرا که انجام هر حرکت اشتباهی عواقب بدی را به همراه دارد.

نکته: بیمار باید پس از انجام جراحی تعویض مفصل هنگام راه رفتن باید محتاطانه این کار را انجام دهد و گام های کوتاه و آرام بردارد زیرا که ممکن است گام های بلند و راه رفتن سریع به مفصل تعویض شده فشار وارد کند.

✳️ سوار شدن در ماشین

پس از جراحی تعویض مفصل بیمار باید هنگام  نشستن در ماشین بسیار مراقب باشد، اغلب بهتر است که بیمار با نشیمنگاه خود داخل ماشین شود و سپس با گرفتن استخوان ران خود پاهای خود را وارد ماشین کند.

دقت داشته باشید که در هنگام سوار شدن ماشین اصلا عجله نکنید زیرا که ممکن است به ناحیه ای که جراحی بر روی آن انجام شده فشار وارد کند.

برای پیاده شدن از ماشین نیز تمامی موارد ذکر شده را برعکس انجام دهید.

✳️ رابطه جنسی

بیمار پس از جراحی باید  تقریبا تا چند هفته در انجام  رابطه جنسی بسیار مراقب باشد و از هرگونه حرکت و چرخش نا مناسب که بر مفصل لگن فشار وارد می کند پرهیز کند. 

البته دقت داشته باشید که زمان بازگشت به فعالیت جنسی به عوامل مختلفی چون وضعیت بهبودی بستگی دارد ولی در حالت کلی بایستی 6 الی 8 بایستی صبر کنید.

✳️ نحوه خوابیدن

جزء مهم ترین نکات مراقبتی بعد از عمل محسوب می شود از همین رو دقت داشته باشید تا حتما برروی تخت استراحت داشته باشید و به هیچ عنوان روی زمین نخوابید. از جمله مهم ترین نکاتی که در زمان خوابیدن باید توجه داشته باشید استفاده از بالش بین زانو های خود است.

علاوه بر تمامی این موارد چرخیدن های ناگهانی در زمان خواب یا کشیدن بدن ممنوع است.

✳️ جلوگیری عفونت

برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی رعایت بهداشت، ضد عفونی کردن محل جراحی، شستشوی دست ها قبل از بانداژ محل جراحی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

تمامی موارد ذکر شده توسط دکتر منصور موذن جمشیدی بهترین متخصص ارتوپدی در تهران به طور کامل در جلسه مشاوره شرح داده می شود.

چه فعالیت هایی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ممنوع است؟

فردی که جراحی تعویض مفصل انجام داده است باید از انجام فعالیت های زیر اجتناب کند:

📌 ورزش سنگین

📌 رانندگی

📌 خم شدن

📌 چرخش مفصل لگن

📌 فشار آمدن به بخیه ها و ناحیه عمل شده

📌 قرار دادن پاها برروی هم

مشاوره مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل لگن

سوالات متداول

چه عواملی باعث تخریب مفصل لگن می شود؟

از جمله عوامل تاثیر در تخرب مفصل لگن شامل آریت، آسیب دیدگی و ضربه شدید، افزایش سن، عدم خونرسانی به استخوان، در رفتگی مادرزادی، دیسپلازی مفصل لگن که باعث تغییر شکل استابولوم می شود، تومور استخوان، ساییدگی و فرسایش استخوان های مفصل و … می باشد.

چه مدت طول می شکد تا بهبودی کامل بعد از تعویض مفصل لگن حاصل شود؟

زمان بهبود کاملا متفاوت است و بستگی به عوامل مختلفی دارد اما معمولاً حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بهبود کامل رخ دهد.

چگونه درد و تورم بعد از تعویض مفصل لگن را کاهش دهیم؟

مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.

می‌توانم پس از جراحی تعویض مفصل لگن رانندگی کنم؟

پیشنهاد می‌شود حداقل تا ۶ هفته پس از عمل جراحی رانندگی نکنید، زیرا ممکن است تا آن زمان قدرت و کنترل کامل رانندگی را به دست نیاورید و این می‌تواند خطرناک باشد.

در نهایت….

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که رعایت مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن در سرعت روند بهبودی شما تاثیر بسزایی دارد که ما در این نوشتار در مورد تمامی آن ها به طور کامل صحبت کردیم اگر هر سوال دیگری در مورد این موضوع دارید می توانید انتهای مقاله یعنی بخش نظرات مطرح نمایید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

آرتروز لگن از دلایل تا علائم

آرتروز لگن از دلایل تا علائم

قبل از توضیح در مورد آرتروز لگن باید اشاره کنیم مفصلی است که شامل یک توپ و یک کاسه می‌باشد که هر دوی آنها از استخوان ساخته شده و با غضوف پوشیده شده است. در حالت کلی غضروف ها به مفصل اجازه می‌دهند تا...

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

استخوان لگن با توجه به نقشی که به عنوان نقطه تکیه گاه و اتصال بدن ایفا می کند و هم چنین داشتن عروق خونی و رشته های عصبی فراوان از اهمیت زیادی برخوردار است. مفصلی که لگن را به پاها متصل می کند، مفصل...

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

زمانی که دچار مشکل اسکلتی عضلانی یا لگن می شوید یا آسیبی می بینید که بر استخوان ها، مفاصل، رباط ها یا غضروف شما تأثیر می گذارد، مراجعه به بهترین پزشک ارتوپد می تواند کمک زیادی به شما بکند. مراجعه به...

سوالات متداول تعویض مفصل لگن

سوالات متداول تعویض مفصل لگن

امروزه یکی از جراحی رایج جراحی تعویض مفصل لگن است. با کمک این جراحی می توانید مفاصل آسیب دیده به دلیل سن، تصادف یا هر دلیل دیگری را به صورت موثر درمان نمود. بر عکس تصور بسیاری از افراد جراحی تعویض...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *