دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل لگن » مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل لگن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل لگن

در واقع جراحی تعویض مفصل لگن ممکن است به دلایلی انجام شود. ممکن است که مفصل های لگن در اثر ضربه و آسیب های جدی،  فرد دچار درد های شدید و غیر قابل تحملی کند. در این صورت پزشک با تشخیص علت درد توسط پزشک متخصص جراحی تعویض مفصل لگن انجام می گردد. ما در ادامه به جراحی تعویض مفصل لگن ومراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل لگن می پردازیم. در ادامه فیلم بعد از جراحی تعویض مفصل لگن را ملاحظه می کنید.

به طور کلی این درد ها ممکن است فرد را دچار مشکلات شدیدی کند به طوری که فرد توانایی انجام فعالیت های روزمره خود را از دست بدهد.

مشاوره مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل لگن

مفصل لگن

مفصل لگن که در اصطلاح پزشکی به آن Hip joint نیز می گویند.

مفصل لگن با نام مفصل ران نیز شناخته می شود زیرا که این مفصل به مفصل ران متصل است.

به طور دقیق تر مفصل لگن به شکل گوی یا کاسه ای است و در واقع قسمت کاسه ای آن قسمتی از مفصل لگن است که به آن حفره استابولوم نیز می گویند و قسمت گوی مانند آن نیز مربوط به استخوان ران می باشد.

در واقع مفصل لگن شامل دو استخوان است که در قسمت بالایی آن استابولوم یا همان مفصل لگن وجود دارد.

جراحی تعویض مفصل لگن

این جراحی یکی از بهترین و موفقیت آمیز ترین جراحی ها در زمینه مشکلات مفصلی در افراد است. این جراحی توسط پزشک متخصص ارتوپد انجام می شود.

به طور کلی در طی این جراحی با خارج کردن مفصل آسیب دیده و تخریب شده ران  که به مفصل لگن متصل است  یک مفصل مصنوعی جایگزین آن می کنند.

اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم نحوه جراحی تعویض مفصل لگن به این صورت است که در طی جراحی، پزشک متخصص با تراشیدن قسمت هایی از استابولوم توسط ابزار های مناسب قسمت های اضافه غضروف های باقی مانده جدا می کند.

پس از آن جراح سر استخوان ران و گردن، استخوان ران را از بدن خارج کرده و مفصل مصنوعی را قرار می دهد.

به طور کلی به دلیل اینکه این بیماری فرد را دچار درد های شدید و مزمن می کند هدف از انجام این جراحی ، رفع این گونه از درد های غیر قابل تحمل است و اینکه فرد بتواند زندگی عادی داشته باشد.

بعد از عمل تعویض مفصل لگن
مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن چرا انجام می شود؟

مفصل لگن یا مفصل ران ممکن است بر اثر عوامل و علل مختلفی دچار تخریب و آسیب شود.

که این تخریب استخوان ها باعث فرسایش استخوان شده و در نتیجه درد های بسیار شدیدی و مشکلاتی مانند محدودیت حرکتی  را برای فرد در پی خواهد داشت .

می توان گفت که شایع ترین علت آن ساییدگی مفصل ها است که در ادامه به برخی دیگر از این دلایل می پردازیم.

عواملی که موجب تخریب مفصل لگن می شود

شامل موارد زیر است:

 • آرتریت
 • آسیب و یا ضربه شدید
 • افزایش سن
 • نکروز استخوان یا همان سیاه شدن استخوان که علتش نرسیدن خون کافی به سر استخوان ها است.
 • آرتورز زودرس مفصل لگن
 • در رفتگی مادرزادی
 • دیسپلازی مفصل لگن که باعث تغییر شکل استابولوم می شود
 • روماتیسم و درگیر شدن مفصل لگن توسط آن
 • تومور استخوان
 • ساییدگی و فرسایش استخوان های مفصل
دویدن بعد از تعویض مفصل لگن
دویدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل لگن

همانطور که گفته شد جراحی تعویض مفصل لگن می تواند یک از جراحی های حساس باشد که پس از جراحی نیاز به مراقبت هایی دارد و بیمار باید پس از جراحی در انجام برخی فعالیت ها دقت کند.

زیرا که در طی این جراحی، مفصل لگن و ران از بدن خارج می شود و به جای آن مفصلی مصنوعی قرار می دهند.

مراقبت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن بسیار مهم است این مراقبت ها اغلب توسط پزشک توصیه می شود که حتما باید انجام شود. در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

 • حمام کردن

نحوه حمام کردن پس از جراحی برای بیماری بسیار مهم است.

بیمار باید پس از جراحی تا زمانی که کاملا بهبود نیافته است به  طور نشسته بر روی یک صندلی حمام کند و یا برای حمام کردن از کسی کمک بگیرد. حتما در حمام دمپایی مناسب بپوشد تا از لیز خوردن فرد جلوگیری کند.

زیر را که لیز خوردن فرد در حمام می تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد.

 • سوار شدن در ماشین

پس از جراحی تعویض مفصل بیمار باید هنگام  نشستن در ماشین بسیار مراقب باشد . اغلب بهتر است که بیمار با نشیمنگاه خود داخل ماشین شود و سپس با گرفتن استخوان ران خود پاهای خود را وارد ماشین کند.

باید توجه داشته باشید که در هنگام سوار شدن در ماشین اصلا عجله نکنید زیرا که ممکن است به ناحیه ای که جراحی بر روی آن انجام شده فشار وارد کند.

برای پیاده شدن از ماشین نیز تمامی این کار ها را اما برعکس انجام دهید.

 • رابطه جنسی

بیمار پس از جراحی باید  تقریبا تا چند هفته در انجام  رابطه جنسی بسیار مراقب باشد و از هرگونه حرکت و چرخش نا مناسب که بر مفصل لگن فشار وارد می کند پرهیز کند. 

 • پایین یا بالا رفتن از پله 

بیمار پس از جراحی برای راه رفتن و پایین امدن از پله باید از عصا استفاده کند. برای پایین آمدن از پله بیمار باید ابتدا عصا ها را بر روی پله قرار دهد و سپس با انداختن وزن خود بر روی عصا به پله پایین بیاید.

برای بالا رفتن از پله نیز باید اول پای سالم خود را بر روی پله قرار داده و سپس با کمک عصا از پله بالا برود.

 • بیرون آمدن از تخت

برای بیرون آمدن از تخت بیمار باید با نزدیک کردن خود به لبه تخت و قرار دادن پای جراحی شده و پای سالم به بیرون تخت، از تخت بیرون بیاید.

 • برداشتن گام های کوتاه

بیمار باید پس از انجام جراحی تعویض مفصل هنگام راه رفتن باید محتاطانه این کار را انجام دهد و گام های کوتاه و آرام بردارد. زیرا که ممکن است گام های بلند و راه رفتن سریع به مفصل تعویض شده فشار وارد کند.

چه فعالیت هایی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن ممنوع است؟

فردی که جراحی تعویض مفصل انجام داده است باید از انجام فعالیت های زیر اجتناب کند:

 • ورزش سنگین
 • رانندگی
 • خم شدن
 • چرخش مفصل لگن
 • فشار آمدن به بخیه ها و ناحیه عمل شده
 • قرار د ادن پاها برروی هم

 خلاصه مطلب

جراحی تعویض مفصل لگن یکی از جراحی های مهم و ثمر بخش در درمان آسیب ها و اختلالات مفصل لگن است که مانند دیگر جراحی های پزشکی نیاز به آمادگی پیش از جراحی و مراقبت های بعد از آن است که توسط پزشک به بیمار توضیح داده شده و در روند بهبود بیمار موثر است.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

استخوان لگن با توجه به نقشی که به عنوان نقطه تکیه گاه و اتصال بدن ایفا می کند و هم چنین داشتن عروق خونی و رشته های عصبی فراوان از اهمیت زیادی برخوردار است. مفصلی که لگن را به پاها متصل می کند، مفصل...

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

زمانی که دچار مشکل اسکلتی عضلانی یا لگن می شوید یا آسیبی می بینید که بر استخوان ها، مفاصل، رباط ها یا غضروف شما تأثیر می گذارد، مراجعه به بهترین پزشک ارتوپد می تواند کمک زیادی به شما بکند. مراجعه به...

سوالات متداول تعویض مفصل لگن

سوالات متداول تعویض مفصل لگن

امروزه یکی از جراحی رایج جراحی تعویض مفصل لگن است. با کمک این جراحی می توانید مفاصل آسیب دیده به دلیل سن، تصادف یا هر دلیل دیگری را به صورت موثر درمان نمود. بر عکس تصور بسیاری از افراد جراحی تعویض...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *