دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » عوارض جراحی تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

مفصل زانو به عنوان یکی از بخش های مهم پا، به علت تحمل وزن بدن از اهمیت بالایی در بدن برخوردار می باشد. با ایجاد آسیب در مفصل زانو، مشکلات زیادی در حرکت و تعادل ایجاد می گردد. بیمار در نتیجه آسیب زانو احساس درد شدید نموده و کیفیت زندگی فرد تحت تاثیر جدی قرار می گیرد. بنابراین در این مواقع استفاده از روش های درمان و جراحی مفصل زانو اهمیت می یابد. با وجود اینکه در حال حاضر موثرترین راه درمان مشکلات مفصل زانو جراحی تعویض مفصل زانو می باشد، اکثر افراد به دلیل ترس از عوارض ناشی از جراحی، از تعویض مفصل زانو، امتناع می کنند. لذا در این مقاله به بررسی عوارض تعویض مفصل زانو پرداخته شده است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

عوارض تعویض مفصل زانو چیست؟

جراحی تعویض مفصل زانو همانند سایر روش های درمانی و جراحی به موازات داشتن مزایا ممکن است در مواردی دارای عوارضی نیز باشد. در کل زمانی یک روش درمانی شایع می گردد که مزایای درمانی آن بیشتر از عوارضش باشد. در جراحی تعویض مفصل زانو همانند هر عمل جراحی دیگری، امکان ایجاد عفونت، خونریزی و آمبولی، شکستگی پروتز، دررفتگی مفاصل و آسیب رسیدن به بافت ها و عضلات مجاور ممکن است رخ دهد. تمامی این موارد به راحتی قابل پیشگیری و درمان است. در ادامه بیشتر در خصوص عوارض احتمالی تعویض مفصل زانو پرداخته شده است.

آسیب مفصل زانو چیست؟

آسیب مفصل در زانو براثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم و یا تخریب سطح مفصلی به دلیل افزایش سن یا اعمال ضربه و فشار به مفاصل ایجاد می گردد. در نتیجه این مشکل دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو از بین می رود و  تغییر شکل هایی در پا ایجاد می گردد.

دلایل ایجاد آسیب مفصل زانو

از دلایل ایجاد آسیب در مفصل زانو و نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو می توان به افزایش سن، چاقی، آسیب مفصل در گذشته، انجام حرکات ورزشی نادرست، بالا و پایین رفتن زیاد از پله، افتادن بر روی زانو، استفاده بیش از حد از مفصل، ضعیف بودن عضلات ران، عوامل ژنتیکی، بیماری‌ خاصی از جمله هموکروماتوزیس، آکرومگالی، و آرتریت روماتوئید را نام برد.

جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

جراحی تعویض مفصل زانو نوعی جراحی حساس است که الزاما باید توسط پزشک متخصص جراحی استخوان و مفاصل انجام شود، که به آن آرتروپلاستی زانو Knee arthroplasty نیز گفته می شود. در این جراحی سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو آسیب دیده یا ساییده شده را با یک مفصل مصنوعی ( پروتزهای مصنوعی مفصل زانو) جایگزین می نمایند. اندازه و نوع این پروتز با توجه به عواملی مانند سن، وزن، اندازه زانو و… تعیین می گردد.

مزایای تعویض مفصل زانو                                                            

  • با انجام جراحی تعویض مفصل زانو می توان به کاهش درد و بهبود عملکرد زانو همچنین امکان استفاده‌ی آزادانه از زانو، حفظ تعادل و اصلاح عملکرد زانو همانند یک زانو طبیعی اقدام نمود. دوام این جراحی به مدت ۱۵ تا ۲۵ سال می باشد و درد بیمار پس از انجام جراحی کاملا بهبود می یابد.

 آسیب های جراحی تعویض مفصل زانو

در این بخش اقدام به توضیح کامل عوارض تعویض مفصل زانو پرداخته شده است. پس از تعویض مفصل زانو در اکثر بیماران هیچ گونه عوارض رخ نمی دهد. لیکن در مواردی ممکن است عوارض شایع بیهوشی مانند موارد گلودرد، حالت تهوع، سر گیجه، احساس لرز و خواب آلودگی و حساسیت و آلرژی ممکن است اتفاق بیافتد.  همچنین عوارضی نظیر لخته شدن خون در رگ های اندام تحتانی و لگن، آمبولی ریه، حرکت لخته به قلب، عدم امکان خم کردن زانو  به اندازه کافی و احتمال عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض ممکن است رخ دهد. در مواردی ممکن است  تغییر طول اندام تحتانی، محدودیت حرکتی زانو، باقی ماندن درد، خراب شدن مفصل مصنوعی، تخریب استخوان اطراف مفصل مصنوعی نیز اتفاق بیافتد.

شایان ذکر است که در صورت انجام جراحی تعویض مفصل زانو توسط پزشک متخصص، احتمال بروز این عوارض بسیار محدود می باشد. پزشک متخصص با داشتن دانش کافی می تواند احتمال بروز همه موارد را به صفر برساند. برای مثال پزشک متخصص به منظور عدم ایجاد لخته باید داروی مخصوص تجویز نماید و به منظور عدم ایجاد عفونت و پس زدن پروتز ضروری است که عدم وجود عفونت در بدن بیمار بررسی گردد. بدن بیمار ضروری است که از عفونت هایی نظیر عفونت ادراری یا تنفسی پاک باشد و دهان و دندان بیمار نیز فاقد هر گونه عفونتی باشد. همچنین با وجود بیماری هایی نظیر دیابت کنترل نشده، روماتیسم شدید، سیستم ایمنی ضعیف مانند بیماری های مزمن کبدی، کلیوی، سرطان و …احتمال عفونت بعد از جراحی مفصل زانو افزایش می یابد.

عوارض-تعویض-مفصل-زانو

دلایل ایجاد درد پس از تعویض مفصل زانو

وجود درد در شمار اندکی از بیمارانی که تعویض مفصل زانو انجام داده اند، ممکن است اتفاق بیافتد. این دردها معمولا قابل درمان هستند و به دلیل مشکلاتی نظیر عفونت، شلی ایمپلنت، ترازبندی نامناسب ایمپلنت (پروتز) بر روی زانو تعویض شده و مشکلات مرتبط با کاسه زانو می‌باشد. این مشکلات نیز درصورت انجام جراحی توسط بهترین جراح تعویض مفصل زانو احتمال وقوعش محدود می باشد. توصیه می گردد مقاله انواع درد زانو که باید به آنها توجه کرد را نیز مطالعه فرمایید.

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره تلفن
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

نتیجه گیری

مشکلات مفصل زانو از مشکلاتی است که منجر به کاهش کیفیت زندگی و ایجاد مشکل در حرکت می گردد. بنابراین جراحی تعویض مفصل زانو دارای مزایای بیشتری در مقایسه با معایبش دارد. لذا به منظور کاهش احتمال عوارض ناشی از جراحی تعویض مفصل زانو ضروری است که در انتخاب پزشک متخصص دقت شود.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

زانوی پرانتزی و ضربدری

زانوی پرانتزی و ضربدری

به طور کلی ممکن است برخی افراد بر اثر عوامل مختلف یا عوامل ژنتیکی در ساختار زانوی خود دچار برخی مشکلات شوند. زانوی پرانتزی و ضربدری یکی از اختلالات و عارضه های شایع در ساختار مفصل زانو است که اغلب...

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اگر شما ورزشکاری هستید که در ورزش های تماسی شرکت می کنید ممکن است در معرض خطر شکستگی زانو باشید. شکستگی زانو یک شکستگی یا ترک در یک یا چند استخوان در مفصل است، که از شکستگی کوچک تا شکستگی کامل...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از مواردی است که باید حتما به درستی رعایت شود. همان طور که می دانید جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان مشکلات مفصل زانو استفاده می شود. این جراحی یکی از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *