دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » پا » عقب زدگی زانو و راه های درمان آن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عقب زدگی زانو و راه های درمان آن چیست؟

به خم شدن بیش از حد زانو به سمت عقب که باعث تغییر شکل زانو می گردد، عقب زدگی زانو یا برگشت زانو گفته می شود. این عارضه منجر به دفرمگی زانو می گردد و می تواند روی عملکرد و دامنه حرکتی بیمار تاثیر بگذارد. به همین علت باید توسط بهترین متخصص ارتوپدی درمان شود تا از عوارض ناشی از آن مانند تغییرات در مفصل زانو جلوگیری بعمل آید. در این مقاله قصد داریم درباره عقب زدگی زانو اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. اگر می خواهید در این زمینه بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

عقب زدگی زانو چیست؟

عقب زدگی زانو، عارضه ای است که بیشتر در بین ورزشکاران شایع می باشد و با احساس درد و ناراحتی همراه است. در این وضعیت زانو به سمت عقب خم می شود که ممکن است باعث تورم و آسیب به بافت زانو نیز بشود. در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، اسکی و … این مشکل ممکن است رخ داد که در صورت درمان نشدن می تواند منجر به بیماری هایی دیگری مانند آرتروز زانو و زانو درد شود. عقب زدگی زانو ممکن است به دلیل ضربه مستقیم به زانو، توقف ناگهانی، کاهش یکباره سرعت و … اتفاق بیفتد. می توانید در مورد نرمی مفاصل بیشتر مطالعه نمایید.

علائم عقب زدگی زانو

عقب زدگی زانو ممکن است باعث پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط پشت زانو یا رباط صلیبی خلفی (PCL)

شود. در ادامه به بررسی علائم عقب زدگی زانو می پردازیم:

کاهش دامنه حرکتی زانو

عقب زدگی زانو باعث می شود که شما نتوانید زانوهای خود را به راحتی خم و راست کنید و آن را حرکت دهید.

گاهی نیز تورم در ناحیه زانو می تواند دامنه حرکتی زانو را کاهش دهد.

کبودی و تورم

پس از وارد شدن آسیب و ضربه به زانو و زمانی که عقب زدگی زانو اتفاق می افتد، ممکن است زانو دچار ورم و کبودی خفیف یا شدید شود. معمولا این حالت بیشتر در مواقعی اتفاق می افتد که ضربه شدیدی به زانو وارد شده باشد.

زانو درد

معمولا عقب زدگی زانو با درد همراه است که این درد می تواند خفیف یا شدید باشد. در صورتی که آسیب دیدگی  یا پارگی رباط رخ دهد، شدت این درد افزایش پیدا می کند.

ناپایداری زانو

یکی از نشانه های اصلی عقب زدگی زانو، ناپایداری و بی ثباتی زانو می باشد که اغلب در اثر پارگی رباط اتفاق می افتد. پس از وارد شدن آسیب به زانو، ناپایداری زانو مشاهده می شود که ممکن است باعث مشکل حین راه رفتن و ایستادن شود.

علت عقب زدگی زانو

 • ضربه شدید به زانو
 • ضعیف بودن مفصل زانو
 • شلی یا پارگی رباط ها
 • وارد شدن فشار زیاد روی استخوان ران
 • در رفتگی مفصل زانو
 • دیستروفی عضلانی
 • فلج مغزی
 • بد جوش خوردن پس از شکستگی استخوان های زانو
 • بی ثباتی مفصل های زانو
 • وجود نواقص مادرزادی
 • ضعف عضلات چهار سر ران
عقب زدگی زانو

تشخیص عقب زدگی زانو

برای تشخیص عقب زدگی زانو حتما باید به یک متخصص و جراح ارتوپد با تجربه مراجعه کنید. در ابتدا از شما درباره سابقه پزشکی تان سوال پرسیده می شود و وضعیت سلامت عمومی شما بررسی می شود. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید باید پزشک خود را در جریان بگذارید.

پزشک به دقت زانوی شما را معاینه کرده والگوی راه رفتن شما بررسی می نماید. برای بررسی دقیق تر، آزمایشاتی از قبیل تصاویر اشعه ایکس و MRI برای شما تجویز می شود.

درمان عقب زدگی زانو

برای درمان عقب زدگی زانو معمولا پزشک ارتوپد درمان هایی از جمله دارو، فیزیوتراپی، تمرینات ورزشی، استفاده از وسایل کمکی مانند ارتز و … را با توجه به شرایط بیمار و نوع عقب زدگی زانو را تجویز می نماید. در صورت صلاحدید پزشک، ممکن است از جراحی استفاده شود.

راه های درمان عقب زدگی زانو عبارتند از:

استراحت

در صورتی که فرد دچار عقب زدگی زانو می شود باید از انجام فعالیت ها و کارهایی که باعث آسیب بیشتر به زانو می شود خودداری کرده و به طور کامل استراحت نماید.

استفاده از یخ

استفاده از کمپرس یخ به مدت چند روز و هربار به مدت ۱۵ دقیقه می تواند باعث کاهش درد و تورم شود. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از تحریک پوست، یخ را داخل پارچه قرار دهید سپس روی پوست بگذارید.

دارو درمانی

برای کاهش التهاب و درد ناشی از وارد شدن صدمات و آسیب ها به زانو، معمولا پزشک داروهای مسکن و ضد التهاب را تجویز می کند.

وسایل کمکی

وسایل کمکی مانند بریس یا ارتز می تواند باعث تقویت زانوها و محافظت از آن ها شوند و در درمان عقب زدگی زانو بسیار موثر می باشد.

فیزیوتراپی

برای توانبخشی بعد از عارضه عقب زدگی زانو، می توان از فیزیوتراپی برای حفظ سلامت زانو و بازگرداندن کارایی و توانایی آن استفاده کرد.

جراحی آرتروسکوپی زانو

در صورتی که بیمار با هیچ از روش هایی که در بالا به آن ها پرداختیم، درمان نشود یا به دلیل مشکل عقب زدگی نتواند کارهای روزمره خود را انجام دهد، با صلاحدید پزشک جراحی انجام می شود. یکی از این جراحی ها، جراحی آرتروسکوپی زانو می باشد که روشی کم تهاجمی است. برای انجام این جراحی، یک برش کوچک زده می شود و از طریق وسیله ای به نام آرتروسکوپ که از داخل آن برش وارد ناحیه مورد نظر می شود، جراحی پیش می رود. به صورتی که رباط یا ناحیه آسیب دیده ترمیم می شود. به همین دلیل این جراحی دوران نقاهت کوتاهی نسبت به جراحی باز دارد.

هزینه عقب زدگی زانو

هزینه درمان زانو عقب زده بسته به حاد بودن مشکل، درمان پیشنهادی، تخصص پزشک متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها ضروری است که به متخصص ارتوپد مشاوره شود.

هزینه عقب زدگی زانو

کلام آخر

عقب زدگی زانو، یکی از بیماری هایی است که می تواند مشکلات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. اما خوشبختانه قابل درمان است و با مراجعه به موقع به متخصص ارتوپد می توان از بروز عوارض جدی تر جلوگیری کرد.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در کودکان

تاليپوس مادرزادي اكوينواروس كه عموما تحت عنوان پای پرانتزی شناخته مي شود، در آن پا با انگشتان به سمت پايين به داخل پيچ مي خورد . این بیماری تقریبا سالانه از هر...

زانوی پرانتزی و ضربدری

زانوی پرانتزی و ضربدری

به طور کلی ممکن است برخی افراد بر اثر عوامل مختلف یا عوامل ژنتیکی در ساختار زانوی خود دچار برخی مشکلات شوند. زانوی پرانتزی و ضربدری یکی از اختلالات و عارضه های شایع در ساختار مفصل زانو است که اغلب...

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست امروزه با روش های جدید مقدور می باشد. تقریباً از هر پنج نفر در دنیا یک نفر از نوعی آرتریت رنج می‌برد که استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شایع‌ترین آنها هستند. آرتریت می تواند هر ناحیه...

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر، از جمله مواردی است که افراد با بالا رفتن سن اغلب به دلیل مشکلات ایجاد شده درستون فقرات می توانند از آن استفاده کنند. دیسک کمریکی از این عارضه ها است که بر اثر افزایش سن رخ می دهد....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *