مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

شکستگی لگن

شکستگی لگن از ناحیه استابولوم، شکستگی است که در قسمت سوکت مفصل لگن که متشکل از سر توپی شکل و سوکت می باشد، رخ می دهد. شکستگی استابولوم چندان شایع نیست و احتمال بروز آن کمتر از شکستگی قسمت فوقانی فمور و یا سر استخوان فمور می باشد. استخوان لگن در واقع مجموعه ای از استخوان هایی است که در بالای ران قرار دارند. هدف از درمان شکستگی لگن تسکین درد، بهبود قدرت عضلانی و بازیابی حرکت است. اگر از درد ناتوان کننده لگن رنج می برید، ممکن است نیاز به درمان شکستگی لگن داشته باشید. شکستگی لگن، شکستگی است که در قسمت بالایی استخوان ران رخ می دهد. در افراد مسن، شکستگی لگن در نتیجه داشتن استخوان های ضعیف ناشی از آرتروز رخ می دهد. در افراد جوان تر و فعال تر، شکستگی لگن اغلب در نتیجه یک آسیب تروماتیک ایجاد می شود. بنابراین شکستگی در لگن در پی آسیب های شدیدی که به لگن وارد می شود به وجود می آید. با ما همراه باشید تا در ادامه درباره این شکستگی ها و علت های آن صحبت کنیم.

 

مشاوره شکستگی استخوان لگن

شکستگی لگن چیست؟

زمانی که هر یک از استخوان های بالای ران دچار شکستگی شوند بیمار دچار شکستگی لگن شده است. معمولا این شکستگی ها در اثر ضربات شدید مانند تصادف ایجاد می شوند که به دلیل نزدیکی لگن به رگ ها و اندام های خونی این شکستگی ها خطرناک هستند و ممکن است باعث عوارض و به خطر افتادن جان بیماران شوند. در مورد نرمی مفاصل بیشتر بدانید.شکستگی لگن بسیار دردناک می باشد و با حرکت دادن لگن یا راه رفتن عادی، شدیدتر می گردد. افراد با شکستگی لگنی نمی توانند هیچ حرکت اضافه‌ای انجام دهند و پاهای خود را در حالت جمع شده نگه دارند. درمان شکستگی لگن می تواند تمامی این مشکلات را درمان نماید. همچنین درمان شکستگی لگن منجر به بهبود تورم یا کبودی نیز می گردد. در ادامه می توانید ویدیو شکستگی حلقه لگنی را مشاهده بفرمایید.

انواع شکستگی لگن

استخوان لگن یک استخوان حلقوی شکل است که در صورتی که یک شکستگی در یکی از ساختارهای آن ایجاد شود احتمال ایجاد همان شکستگی در سمت دیگر آن حلقه نیز وجود دارد. شکستگی های لگن انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

شکستگی لگن بدون در رفتگی

زمانی که استخوان های شکسته در جای خود قرار داشته باشند و شکل حلقوی لگن حفظ شده باشد شکستگی بدون در رفتگی می باشد. در این نوع شکستگی معمولا فقط یک استخوان دچار شکستگی شده است.

شکستگی لگن با در رفتگی

زمانی که بیشتر از یک استخوان در لگن دچار شکستگی شود معمولا شکستگی با در رفتگی رخ می دهد. در این نوع شکستگی معمولا انتهای استخوان شکسته شده از جای خود خارج شده است. این نوع شکستگی اغلب در اثر ضربات شدید به وجود می آید.
شکستگی با در رفتگی نسبت به شکستگی بدون در رفتگی با خونریزی بیشتری همراه است.

شکستگی باز و بسته

زمانی که استخوان شکسته شده، پوست باز شده و بیرون زدگی استخوان از روی پوست قابل مشاهده می باشد شکستگی باز نام دارد. در صورتی که در شکستگی بسته عارضه قابل مشاهده نیست. شکستگی نوع باز یک شکستگی خطرناک است که ممکن است بیمار دچار عفونت شود.

در شکستگی‌های باز، استخوان سطح بدن را پاره می‌کند و بیرون می‌زند و خطر ابتلا به عفونت در آن بالاست.

بهترین متخصص درمان شکستگی لگن

شکستگی‌های حلقه لگنی چه ویژگی‌هایی دارند؟

شکستگی های حلقه لگن به دو صورت پایدار یا ناپایدار می باشد. بسته به شکستگی نوع شکستگی ممکن است نوع پایدار یا ناپایدار اتفاق بیافتد.

شکستگی پایدار

در شکستگی‌های پایدار، معمولا یک شکستگی اتفاق می افتد. آسیب‌هایی که خفیف‌اند در صورتی که ضربه مجددی به لگن فرد وارد شود، می‌توانند شکستگی پایدار را ایجاد نمایند.

شکستگی ناپایدار

در شکستگی‌های ناپایدار، ۲ یا بیش از ۲ شکستگی وجود دارد. این شکستگی ها در یک راستا نمی باشند و ممکن است استخوان از جای طبیعی خود منحرف شود(دررفتگی ایجاد شود). این نوع شکستگی بیشتر در آسیب‌های شدید ایجاد می‌شود.

ساختار لگن اسیب دیده
لگن آسیب دیده

علائم شکستگی لگن

این شکستگی ها همراه با درد در ناحیه ران و شکم هستند که با راه رفتن حس درد شدیدتر می شود. به طور کلی علائم این شکستگی شامل موارد زیر می باشد:

 • عدم توانایی در حرکت کردن پس از آسیب
 • وجود احساس درد در ران، شکم، باسن و لگن
 • گرفتگی، تورم و کبودی در اطراف لگن
درد شکستگی لگن


علت شکستگی لگن

با بالا رفتن سن افراد استخوان ها ضعیف تر می شوند و در معرض خطر شکستگی بیشتری قرار می گیرند. به طور کلی وارد شدن آسیب، برخورد شدید مانند تصادف، زمین خوردن می توانند همگی از علت های ایجاد شکستگی در لگن باشند. بنابراین شکستی لگن در صورت ایجاد ضربه ، آسیب فیزکی شدید و نارسائی استخوان ممکن است اتفاق بیافتد.

تشخیص شکستگی لگن

پزشک ابتدا با بررسی علائم و شکل ظاهری لگن می تواند تشخیص دهد که احتمال شکستگی در لگن وجود دارد یا خیر. بعد از معاینه پزشک و وجود موارد مشکوک پزشک با استفاده از عکس برداری از لگن می تواند از شکستگی لگن اطمینان حاصل پیدا کند. در برخی از موارد ممکن است عکس برداری عدم شکستگی در لگن را نشان دهد در صورتی که بیمار همچنان دارای درد در ناحیه لگن خود می باشد. در این صورت پزشک ممکن است MRI و یا اسکن استخوانی را تجویز کند تا بتواند شکستگی را مشاهده کند.

موارد ضرورت تماس با پزشک در شکستگی لگن

 • از هوش رفتن
 • مشکل شدید تنفسی
 • در صورت درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس دارید یا خون سرفه می کنید.
 • پای شما سرد یا رنگ پریده است یا تغییر رنگ داده است.
 • شما نمی توانید پای خود را احساس کنید یا حرکت دهید.
 • شما علائم لخته خون را دارید، مانند:
 • درد در ساق پا، پشت زانو، ران یا کشاله ران.
 • قرمزی و تورم در پا یا کشاله ران.
 • برش شما باز می شود و شروع به خونریزی می کند یا خونریزی افزایش می یابد.
 • احساس می‌کنید قلبتان به‌طور نامنظم می‌تپد.

در مورد تعویض مفصل ران بیشتر بدانید.

     علائم عفونت دارید، مانند:

 • افزایش درد، تورم، گرما یا قرمزی.
 • رگه های قرمزی که از محل برش منتهی می شوند.
 • تخلیه چرک از محل برش
 • تب.
بهترین روش درمان شکستگی لگن

کلام آخر

در این مقاله به شکستگی لگن و اقدامات لازم برای درمان آن پرداختیم. یکی از موارد مهم که در مقاله هم به آن اشاره کردیم عدم حرکت دادن عضو بعد از شکستگی می باشد که از خونریزی و آسیب های بعدی جلوگیری خواهد کرد. توصیه می گردد برای درمان شکستگی لگن به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه نمایید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان شکستگی لگن

درمان شکستگی لگن

درمان شکستگی لگن یکی از درمان هایی است که می تواند جان افراد را نجات دهد. فرآیند درمان به محل شکستگی و آسیب دیدگی بستگی دارد. مرحله اول درمان شکستگی لگن ثابت کردن و جلوگیری از خونریزی بیشتر فرد می...

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

زمانی که دچار مشکل اسکلتی عضلانی یا لگن می شوید یا آسیبی می بینید که بر استخوان ها، مفاصل، رباط ها یا غضروف شما تأثیر می گذارد، مراجعه به بهترین پزشک ارتوپد می تواند کمک زیادی به شما بکند. مراجعه به...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

8 دیدگاه ها
 1. مریم

  دکتر میشه یه داروی قوی برای بعد عمل معرفی کنید؟ برادرم 2 روزه عمل کرده اما دردش آروم نمیشه با مسکنایی که میخوره

  پاسخ
  • دکتر منصور موذن جمشیدی

   سلام به شما
   درمان مسکن قوی اکسی کدن ۲ میلی

   پاسخ
 2. ملیکا

  وقت بخیر.سپاس جهت خدمات ارزشمندتان.ایا درمان کجی دنبالچه بدون دارو و جراحی امکانپذیر میباشد؟متشکرم

  پاسخ
  • دکتر میرمنصور موذن جمشیدی

   با سلام. باید مورد معاینه قرار بگیرید

   پاسخ
 3. ملیکا

  وقت بخیر.سپاس جهت خدمات ارزشمندتان.ایا درمان کجی دنباچه بدون دارو و جراحی امکانپذیر میاشد؟متشکرم

  پاسخ
  • دکتر میرمنصور موذن جمشیدی

   با سلام باید مورد معاینه قرار بگیرید

   پاسخ
 4. امیر رضا

  سلام اقای دکتر خسته نباشید اقای دکتر من تعریف شمارو خیلی شنیدم ممنون میشم پاسخ بدین داداشم عمل کرده دقیقا سر فمور شکستگی داشت بطوری که نصف داخل حفره مونده بود نصف باقیمانده سر استخوان سالم فقط درفتگی داشت لگنش چن روزه جاندازی شده و استخوان فمور هم با پنج تا پیچ فیکس شده خیلی استرس فراوان داره روحیشو از دست داده آیا این عمل براش کار میکنه یا باید تعویض مفصل انجام بده ؟؟؟؟؟ سنشم ۲۵سالشه

  پاسخ
  • دکتر میرمنصور موذن جمشیدی

   با سلام. ایشان باید مورد معاینه و بررسی قرار بگیرند

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *