دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل لگن » سوالات متداول تعویض مفصل لگن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سوالات متداول تعویض مفصل لگن

امروزه یکی از جراحی رایج جراحی تعویض مفصل لگن است. با کمک این جراحی می توانید مفاصل آسیب دیده به دلیل سن، تصادف یا هر دلیل دیگری را به صورت موثر درمان نمود. بر عکس تصور بسیاری از افراد جراحی تعویض مفصل لگن منجر به افزایش کیفیت زندگی افراد و داشتن فعالیت بهتر در زندگی می گردد. اگر شما هم در مورد انجام جراحی دو دل هستید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد سوالات متداول تعویض مفصل لگن بدانید.

مدت بستری در بیمارستان بعد از تعویض مفصل لگن چقدر است؟

در سال های اخیر، میانگین مدت بستری شدن در بیمارستان برای جراحی تعویض مفصل ران به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. میانگین بستری در بیمارستان حدود 3 تا 4 روز پس از تعویض مفصل ران است.

سوال در مورد جراحی تعویض مفصل لگن

در مورد روش های جراحی لگن بیشتر بدانید.

چه مدت طول می کشد تا پس از تعویض مفصل لگن بهبودی حاصل شود؟

بهبودی پس از تعویض مفصل ران معمولا در عرض شش هفته اتفاق می افتد. با این حال، در بیشتر موارد، برای چند هفته پس از عمل جراحی، باید از واکر استفاده کنید. در هفته ششم به تدریج به فعالیت های عادی و بدون نیاز به استفاده از وسایل کمکی باز خواهید گشت.

عوارض احتمالی جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

جراحی تعویض مفصل لگن به طور کلی یک روش بی خطر است. اما مانند هر عمل جراحی بزرگی، خطرات بالقوه ای نیز در نتیجه انجام این جراحی وجود دارد. عوارض می تواند عمومی یا خاص باشد. برخی از شرایط پزشکی ممکن است خطرات جراحی را افزایش دهند. قبل از جراحی، خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با جراحی تعویض مفصل ران را از جراح خود بپرسید.

مزایای تعویض مفصل ران چیست؟

  • مزایای تعویض مفصل ران عبارتند از:
  • تسکین درد
  • بهبود حرکت و قدرت
  • بازیابی عملکرد
  • کیفیت زندگی بهتری را ارائه دهید.

ماندگاری نتایج تعویض مفصل لگن چقدر طول می کشد؟

طول عمر تعویض مفصل لگن از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. ایمپلنت هیپ معمولا بیش از 20 سال دوام می آورد.

تعویض قدامی لگن چیست؟

در تعویض قدامی لگن از جلو می رویم، مطلقاً هیچ ماهیچه ای بریده نمی شود. از میانه ماهیچه ها عمل تعویض مفصل لگن انجام می شود. پس از انجام تعویض مفصل قدامی لگن، یک عامل خطر اصلی مشکلات زخم است که می تواند به ویژه در قسمت پروگزیمال زخم اتفاق بیفتد.

مزایای تعویض قدامی لگن چیست؟

مزیت اصلی جایگزینی قدامی لگن این است که توانبخشی اولیه بسیار سریعتر است. بیماران می توانند دستگاه های کمکی خود را خیلی خیلی سریع رها کنند و خیلی سریع به زندگی عادی خود باز گردند. با این حال، تعویض مفصل لگن قدامی یک درمان نیست. این روش برای همه بیماران مناسب نیست. باید بدانید که خطرات خاصی با تعویض مفصل ران قدامی مرتبط هستند که با تعویض مفصل ران خلفی مرتبط نیستند. بیماران با تعویض قدامی لگن گاهی اوقات ممکن است در قسمت خارجی ران بی حس شوند. که گاهی اوقات می تواند دائمی باشد. بیشتر اوقات بیماران متوجه این موضوع نمی شوند.

در مورد بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران بیشتر بدانید.

آیا بعد از تعویض مفصل لگن، احتمال دررفتگی وجود دارد؟

بعد از تعویض مفصل لگن، واقعاً هیچ احتمالی برای دررفتگی وجود ندارد. اما مهم است که حرکت شدید نداشته باشید. جدا از آن، با استفاده از روش قدامی، واقعاً هیچ اقدام احتیاطی برای دررفتگی پس از تعویض مفصل ران وجود ندارد.

تعویض مفصل ران خلفی چیست؟

رویکرد پسین رویکردی است که سالهاست مورد استفاده قرار گرفته است. این چیزی است که برای اکثر جراحان آشناست. عمدتاً در صورت وجود مشکلات پزشکی قابل توجهی که در آنها جراحی سریع ضروری است از آن استفاده می گردد. به این معنی که اگر بیمار جراحی قبلی انجام داده باشد و مفصل مصنوعی در لگن وجود داشته باشد از طریق روش خلفی باید جراحی انجام شود. در دراز مدت و پس از سه ماه، نتایج برای هر دو تعویض مفصل ران قدامی و خلفی مشابه هم است.

فیکساسیون هیبرید در آرتروپلاستی کامل هیپ به چه معناست؟

فیکساسیون هیبرید به این معنی است که یک جزء از آرتروپلاستی کامل هیپ بدون سیمان استخوان و جزء دیگر با سیمان استخوان فیکس می شود. در روزهای اولیه تعویض کامل مفصل ران، هم کاپ و هم ساقه در جای خود چسبانده شدند. فیکساسیون هیبرید در آرتروپلاستی کامل هیپ به این معنی است که کاپ بدون سیمان ثابت می شود در حالی که قسمت استخوان ران در موقعیت خود قرار می گیرد.

جراح خوب تعویض مفصل

احتباس ادرار بعد از جراحی تعویض مفصل ران و زانو چقدر شایع است؟

احتباس ادرار می تواند پس از جراحی تعویض مفصل ران و زانو اتفاق بیفتد. در مردان شایع تر از زنان است. اگر احتباس ادرار رخ دهد. اگر بیمار هنوز قادر به ادرار کردن نباشد، بیمار یک “کاتتر مستقیم” دریافت می کند، به این معنی که کاتتر داخل مثانه قرار می گیرد، ادرار تخلیه می شود و کاتتر بلافاصله خارج می شود.

اگر احتباس ادرار پس از کاتتریزاسیون مستقیم عود کرد، می توان کاتتر مستقیم را دوباره برای تخلیه ادرار قرار داد. به ندرت پیش می آید که احتباس ادرار ادامه پیدا کند. احتباس ادرار به طور معمول در مردانی که در گذشته مشکل پروستات داشته اند اتفاق می افتد. در بیماران مردی که قبل از جراحی مشکل پروستات نداشته اند، این عارضه بسیار نادر است.

هزینه تعویض مفصل لگن چقدر است؟

هزینه تعویض مفصل لگن در تهران بسته به حاد بودن مشکل، درمان پیشنهادی، تخصص پزشک و … متفاوت می باشد. برای اطلاع دقیق از هزینه ها باید به دکتر موذن جمشیدی بهترین دکتر تعویض مفصل لگن مراجعه کرده و تحت معاینه قرار بگیرید.

کلام آخر

در این مقاله سوالات متداول تعویض مفصل لگن آورده شد. اگر سوال بیشتری در مورد جراحی تعویض مفصل لگن دارید، توصیه می گردد که با مطب دکتر موذن جمشیدی تماس گرفته و در خصوص سوالات خود مشاوره بگیرید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن درواقع جزء مهم ترین نکات بعد از عمل محسوب می شود دقت داشته باشید که در سه ماه اول بعد از جراحی احتمال در رفتگی مفصل بسیار زیاد است ولی بعد از این زمان به دلیل تشکیل...

آرتروز لگن از دلایل تا علائم

آرتروز لگن از دلایل تا علائم

قبل از توضیح در مورد آرتروز لگن باید اشاره کنیم مفصلی است که شامل یک توپ و یک کاسه می‌باشد که هر دوی آنها از استخوان ساخته شده و با غضوف پوشیده شده است. در حالت کلی غضروف ها به مفصل اجازه می‌دهند تا...

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

استخوان لگن با توجه به نقشی که به عنوان نقطه تکیه گاه و اتصال بدن ایفا می کند و هم چنین داشتن عروق خونی و رشته های عصبی فراوان از اهمیت زیادی برخوردار است. مفصلی که لگن را به پاها متصل می کند، مفصل...

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

زمانی که دچار مشکل اسکلتی عضلانی یا لگن می شوید یا آسیبی می بینید که بر استخوان ها، مفاصل، رباط ها یا غضروف شما تأثیر می گذارد، مراجعه به بهترین پزشک ارتوپد می تواند کمک زیادی به شما بکند. مراجعه به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *