مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سل استخوان

سل استخوان در ستون فقرات رایج ترین محل مبتلا شدن به سل می باشد. مهره های سینه و پس از آن مهره های کمر در این امر دخالت دارند. در ستون مهره به طور معمول چند مهره درگیر می شوند. مهره های گرفتار اغلب در کنار هم هستند یا می توانند با یکدیگر فاصله داشته باشند. ممکن است در بین این مهره ها مهره سالم نیز وجود داشته باشد. در برخی از موارد ابتلا به سل ستون فقرات همراه با عفونت سلی در دیگر مفاصل بدن می باشد. در سل ستون فقرات اغلب دیسک بین مهره ای کمتر صدمه می بیند اما در جسم مهره آسیب بیشتر مشاهده می شود. سل ستون مهره رایج ترین علت برای مبتلا شدن به سل استخوان می باشد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بیشتر بپردازیم.

سل در ستون مهره به چه صورت عمل می کند؟

سل ستون مهره رایج ترین علت برای مبتلا شدن به سل استخوان می باشد. باسیل سل می تواند به تخریب یک سوم جلویی جسم مهره بپردازد. پس از آن عفونت از پشت لیگامان طولی قدامی به بالا و پایین کشیده می شود و تمام مهره های مجاور را درگیر می نماید. با تخریب ثلث جلویی چند مهره مجاور و کاهش ارتفاع مهره های مبتلا در بخش جلو، ستون مهره در بخش مبتلا شده است. سپس به قسمت جلو تغییر پیدا می کند. این امر باعث می شود کیفوز ایجاد شود.

نشانه های سل استخوان

شروع نشانه های سل استخوان تدریجی می باشد. به طور معمول نشانه های عمومی کمی تب و تعریق شبانه می باشد. کاهش وزن، بی اشتهایی، خستگی و احساس وزن از نشانه های این بیماری می باشد. همچنین احساس درد روی مهره های گرفتار که با حرکت ستون مهره بیشتر می شود و محدودیت حرکتی پیش می آید. به یاد داشته باشید درد در شب شدت بیشتری می یابد حتی امکان دارد بیمار را از خواب بیدار نماید. درد روی مهره های گرفتار با فشار بیشتری همراه می باشد. مقاله نرمی استخوان بخوانید.

بیماری سل استخوان

سل استخوان چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش خون همیشه کم خونی را نشان می دهد. امکان دارد تست سل استخوان مثبت باشد. در رادیوگرافی ستون فقرات ابتدا کم شدن تراکم استخوان، کاهش ارتفاع مهره های گرفتار در بخش جلو و کم شدن ارتفاع دیکس بین مهره ای مشاهده می شود. در مرحله پیشرفته تر مهره ها به یکدیگر جوش می خورند. تشخیص قطعی سل ستون فقرات با کشف باسیل سل در بافت های آلوده می باشد. در مورد نرمی مفاصل بیشتر بدانید.

درمان سل ستون مهره

خوب است بدانید اساس درمان سل استخوان آنتی بیوتیک های ضد باسیل سل به همراه عمل جراحی می باشد. در عمل جراحی بافت های مرده خارج می شوند و مهره های گرفتار به یکدیگر پیوند داده می شوند. این عمل جراحی در بیمارانی که درگیر نشانه های عصبی شده اند یا درگیر کیفوز شدید شده اند انجام می گیرد.

سل استخوان و مفاصل چه نشانه هایی دارد؟

سل استخوان نیز مانند سل یک بیماری عفونی مزمن می باشد که به راحتی سیستم اسکلتی بدن را گرفتار می نماید. عامل مولد این بیماری یک میکروب به اسم باسیل کخ می باشد.

نشانه های بالینی سیستم اسکلتال چیست؟

شروع نشانه های سل استخوان اغلب به طور تدریجی می باشد. بیماری سل معمولا نشانه های عمومی دارد که شامل تب خفیف که در عصرها بیشتر دیده می شود. خستگی، بی اشتهایی،کاهش وزن، عرق شبانه، کم خونی و ضعف در فرد مشاهده می شود. این بیماری از مفصل آغاز می شود، همچنین می تواند از استخوان شروع گردد. پس از آن امکان دارد بافت سینوویال خارج از مفصل ها را درگیر نماید.

سل استخوان

آغاز بیماری سل از مفصل

رایج ترین بخش دستگاه اسکلتی که به سل استخوان دچار می شود ستون مهره می باشد. به گونه ای که سل ستون مهره قسمتی از مفاصل را تشکیل می دهد. ابتلای مفاصل دیگر به سل به ترتیب عبارتند از: مفصل، ران، زانو، مچ پا، شانه، آرنج و مچ دست. درگیری مفاصل در بیماری سل به طور تک مفصلی می باشد یعنی یک مفصل درگیر می شود. این نشانه می تواند نشانه خوبی باشد تا بتوان این بیماری را از بیماری های روماتیسمی تشخیص داد.

مهم ترین نشانه های درگیری مفصلی چیست؟

مهم ترین نشانه ها در بیماری که مبتلا به سل استخوان است امکان دارد درد و تورم خفیف و مزمن باشد. این دوره ها گاهی شدید و گاهی ضعیف می شوند. بافت سینوویال درگیر التهابات شده و ضخیم می گردد. عضلات بیمار کم کم نحیف و ضعیف می شوند. امکان دارد درد و تورم خیلی شدید و محدودیت های حرکتی به صورت اتفاقی در مفصل به وجود آید. بیمار درگیر تب می شود و پس از آن بیماری به سرعت پیشرفت می کند.

آغاز بیماری سل از استخوان ها

  مهم ترین نشانه های سل استخوان هنگامی که بیمار را درگیر می نماید شامل موارد زیر است:

  • امکان دارد درد مزمن و اندکی در قسمت استخوان به وجود آید. پس از آن عضلات نحیف و ضعیف می شوند.
  • تورم و درد و حساسیت روی استخوان وجود دارد و پس از آن بیمار درگیر تب و تعریق شبانه می شود.

بیماری چه از استخوان شروع شود چه از مفصل، دردها در شب شدت بیشتری می یابد. در اندام تحتانی بیمار هنگام راه رفتن کمی می لنگد. هنگامی که بیماری مزمن می شود بر اثر التهاب مزمنی که ایجاد شد بافت ترمیمی در کپسول مفصلی تشکیل می شود. کپسول مفصلی باعث محدودیت حرکتی در مفصل می شود.

مفصلی که گرفتار شده امکان دارد تغییر شکل بدهد. اغلب اوقات تجمعی از چرک در اطراف استخوان و مفاصل ایجاد می شود که آن ها را آبسه سرد می نامند. ان آبسه سرد امکان دارد به پوست برسد و باعث ترشح مزمن در همان ناحیه می شود. این بیماری امکان دارد سال های سال به وضعیت خود ادامه دهد. به یاد داشته باشد که این دوره ها شدت و ضعف دارد.

شروع بیماری سل استخوان از بافت سینوویال خارج از مفصل

امکان دارد شروع سل استخوان دستگاه حرکتی از بافت سینوویال اطراف تاندون ها یا بافت سینوویال بورس ها مشاهده شود. در این مواقع تورم در محل تاندون یا بورس همراه با درد موضعی است که با حرکت تاندون ها خیلی بیشتر می شود. فرد کم کم عضلاتش نحیف و لاغر می شوند. درگیری غلاف سینوویال دور تاندون ها بیشتر در قسمت مچ دست و پا و درگیری بورس ها بیشتر در بورس روی تروکانتر بزرگ و بورس پشت آرنج ایجاد می گردد.

مزایای درمان سل استخوان

کلام آخر

سل استخوان یک بیماری مزمن عفونی است که می تواند سبب درگیری استخوان و مفاصل شود. این بیماری بیماری خطرناکی محسوب می شود و نیاز به مراجعه به دکتر میر منصور موذن جمشیدی متخصص ارتوپد و درمان گسترده ای دارد.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

دررفتگی شانه

دررفتگی شانه

دررفتگی های شانه عمولاً به دلیل اعمال نیروی قابل توجهی به دست ها مانند آسیب ورزشی یا سقوط شدید رخ می دهند. در هنگام در رفتگی شانه، درد زیادی در شانه و بازو ایجاد می گردد و بازو کار نمی کند زیرا بازو...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه

خار پاشنه رشد استخوانی است که گاهی اوقات می توانید آن را در قسمت زیرین پای خود مشاهده و احساس کنید. این عارضه از رسوبات کلسیم تشکیل شده است و می تواند شکلی نوک تیز، قلابدار یا قفسه مانند داشته باشد....

درمان زانوی دونده

درمان زانوی دونده

درد در زانوها، به خصوص در هنگام خم شدن، می تواند زانوی دونده باشد. زانوی دونده شرایطی است که به عنوان آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو شناخته می شود. این عارضه نوعی آسیب خاص است و بیشتر یک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *