دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل لگن » از علت تا درمان در رفتگی مفصل
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

از علت تا درمان در رفتگی مفصل

در رفتگی مفصل اغلب بر اثر عوامل مختلفی رخ می دهد و می تواند موجب بروز درد های شدید و آزر دهنده برای فرد شود و مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد کند؛ زیرا که مفصل ناحیه است که استخوان ها در آن کنار هم قرار گرفته و به حرکت آنها کمک می کند و بروز هرگونه مشکل در این ناحیه می تواند موجب اختلال درسیستم حرکتی شود.
ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص علل بروز در رفتگی مفصل، علائم و درمان آن به شما ارائه دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.
در رفتگی مفصل

 مفصل چیست؟

همانطور که گفته شد مفصل محلی است که درآن ناحیه استخوان ها کنار یکدیگر قرار گرفته و در کنار یکدیگر حرکت دارند.

مفاصل اغلب از قسمت های مختلفی نظیر غضروف، رباط، لایه سینوویال و استخوان تشکیل شده است که هرکدام از آنها به حرکت مفصل کمک می کنند و بروز آسیب در هرکدام از آنها می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای فرد شده و سیستم حرکتی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
هم چنین لازم به ذکر است که برخی عوامل در مفصل وجود دارند که به پایداری مفصل کمک میکنند و موجب پایداری مفصل می شوند و بروز هرگونه مشکل و آسیب در آنها موجب بهم ریختگی پایداری مفصل شده و مفصل از جای خود جا به جا می شود.

علت در رفتگی مفصل

به طور کلی در رفتگی مفصل نوعی آسیب مفصلی است که در طی آن سر استخوان از جای خود خارج شده و با در بسیاری همراه است.

در واقع در رفتگی مفصل بر اثر نیروی وارد شده به اندام های سطحی مفصل رخ می دهد و این نیرو موجب جابه جا شدن مفصل در جای خود می شود.

در رفتگی مفصل یکی از شایع ترین مشکلات مفصلی به شمار می رود و اغلب بر اثر عواملی نظیر علل مادرزادی، عفونت و ضربه در ناحیه کپسول مفصلی و لیگامان ها رخ می دهد.

اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم،  وارد شدن ضربه شدید به مفصل می تواند موجب پارگی لیگامان ها و کپسول های مفصلی شود و مفصل را دچار در رفتگی یا در اصطلاح  Dislocation  کند.

هم چنین از شایع ترین در رفتگی های مفصل می توان به در رفتگی مادرزادی مفصل لگن، شانه، ران  و مچ پا اشاره کرد.

لازم است بدانید که عدم درمان در رفتگی مفصل می تواند منجر به بروز مشکلاتی جدی در ناحیه مفصل شده و خطراتی نظیر شکستگی مفصل و برخی عوارض را به همراه داشته باشد.

علائم در رفتگی مفصل

در رفتگی مفصل اغلب می تواند با برخی علائم همراه باشد که در صورت مشاهده آنها باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید و هرچه سریع تر روند درمانی را آغاز کنید.
برخی از علائم در رفتگی مفصل عبارتند از:

  • کبودی  یا قرمزی مفصل در رفته
  • بی حس شدن ناحیه اطراف مفصل
  • بروز درد شدید در هنگام حرکت دادن مفصل
  • اختلال در سیستم حرکتی و کاهش دامنه حرکتی
  • احساس گز گز در ناحیه در رفتگی
  • تورم و  ورم مفصل 
  • تغییر شکل مفصل
    علائم-در-رفتگی-مفصل

درمان در رفتگی مفصل

اغلب برای درمان در رفتگی مفصل در وهله اول پزشک پس از معاینه و بررسی های لازم به جا اندزی مفصل می پردازد که جا اندازی مفصل اغلب با دو روش باز و بسته صورت می گیرد.

لازم به ذکر است که جا اندازی مفصل به روش بسته بدون انچجام جراحی صورت می گیرد اما با درد بسیاری همراه است به همین دلیل نیز پزشک متخصص ارتوپد در هنگام جا اندازی مفصل از بی حسی موضعی در ناحیه مفصل استفاده می کند تا فرد درد کمتری را متحمل شود.

اما در برخی موارد ممکن است که به علت گیر کردن بافت های مفصل، جا اندازی مفصل به روش بسته امکان پذیر نباشد و متخصص ارتوپد به انجام جراحی برای درمان در رفتگی مفصل بپردازد.

هم چنین لازم به ذکر است که پس از جا افتادن مفصل ها درمان لیگامان های آسیب دیده و پاره شده امری ضروری است اما برای انجام این کار به عمل جراحی نیاز نیست و اغلب به لیگامان ها فرصت می دهند که ترمیم یافته و جوش بخورند.

هم چنین در برخی موارد پزشک برای کاهش و تسکین درد، مصرف مسکن را تجویز می کند.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران

_ عضو انجمن جراحان اروپا

_ عضو انجمن جراحان لگن ایران

_عضو انجمن های تخصصی ارتوپ د

_ دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

علت پای پرانتزی در کودکان

علت پای پرانتزی در کودکان

تاليپوس مادرزادي اكوينواروس كه عموما تحت عنوان پای پرانتزی شناخته مي شود، در آن پا با انگشتان به سمت پايين به داخل پيچ مي خورد . این بیماری تقریبا سالانه از هر...

سیاه شدن استخوان ران؛ از علائم تا درمان

سیاه شدن استخوان ران؛ از علائم تا درمان

استخوان ها بافت های زنده بدن هستند که مواد لازم برای زنده بودن و مواد لازم برای انجام وظایف خود را توسط رگ های خونی تامین می کنند.  هنگامی که به دلایلی خونرسانی به استخوان قطع شود راه ارتباطی و...

نرمی استخوان، از تشخیص تا درمان

نرمی استخوان، از تشخیص تا درمان

به طور کلی بیماری نرمی استخوان یکی از بیماری های شایع در کودکان است و اغلب ممکن است مشکلات بسیاری را برای کودکان به وجود بیاورد. نرمی استخوان در واقع بر اثر عوامل مختلف به وجود می آید و به مرور زمان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *