دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل لگن » درمان پا چنبری یا کلاب فود
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان پا چنبری یا کلاب فود

پاچنبری یا کلاپ فود تغییر شکل پا مادرزادی است که در آن پا به سمت داخل پیچ خورده و انگشتان پا به سمت پایین هستند. این عارضه هر سال از هر 1000 نوزاد در ایالات متحده، 1 نفر را مبتلا می کند و در مردان شایع تر است. اگر یکی از کودکان خانواده مبتلا به پای پرانتزی باشد، احتمال ابتلای کودک دیگر به این بیماری تا 10 درصد افزایش می یابد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد پاچنبری  یا کلاپ فود بدانید.

علل ابتلا به پاچنبری یا کلاپ فود

علت دقیق ابتلا به پاچنبری  یا کلاپ فود مشخص نیست. ناهنجاری تاندون ها و رباط های پا باعث ساختار و موقعیت غیر طبیعی پا می شود. در برخی از کودکان، استخوان‌ها ممکن است از نظر شکل، اندازه یا موقعیت غیرطبیعی باشند. اگر پا در دوران بارداری به طور غیر طبیعی در رحم قرار گیرد، ممکن است به شکل طبیعی رشد نکند و منجر به این عارضه شود. در موارد نادری ممکن است با ناهنجاری های ستون فقرات مانند اسپینا بیفیدا یا سایر بیماری های عصبی عضلانی همراه باشد. با این حال، در این موارد، پا معمولا تغییر شکل بیشتری دارد.

دکتر ارتوپد خوب

در مورد مفصل پای شارکو بیشتر بدانید.

علائم و عوارض پاچنبری یا کلاپ فود

پاچنبری یا کلاپ فود به راحتی قابل تشخیص است. ویژگی های اصلی شناسایی عبارتند از:

  • سفت شدن تاندون آشیل (طناب پاشنه)
  • چرخش جلوی پا به داخل
  • انگشتان رو به پایین
  • قرار دادن پا در مرز بیرونی آن
  • شکل غیر طبیعی پا
  • سفتی و سایر تغییرات در حرکات پا

در برخی از کودکان، پا ممکن است دارای قوس بالاتر از حد معمول باشد. پا و ساق پا در سمت آسیب دیده کوچکتر از حد طبیعی هستند. مهم است که به یاد داشته باشید که اگرچه در بدو تولد یک بیماری بدون درد است، اما می‌تواند با گذشت زمان بدتر شود. اگر درمان نشود، کودک ممکن است شروع به راه رفتن روی سطح خارجی پا و انگشتان کند. این الگوی راه رفتن غیر طبیعی باعث سفت شدن پوست و ایجاد میخچه و زخم در مرز خارجی پا می شود. پوشیدن کفش دشوار است و با گذشت زمان ممکن است به یک وضعیت فلج کننده و ناخوشایند تبدیل شود.

در مورد درمان قوز کمر بیشتر بدانید.

انجام تشخیص پاچنبری یا کلاپ فود

پاچنبری  یا کلاپ فود در بدو تولد تشخیص داده می شود و ممکن است زودتر نیز امکان تشخیص این عارضه فراهم باشد. پاچنبری  یا کلاپ فود در دوران بارداری یا از طریق سونوگرافی تشخیص داده می شود. اگرچه پای پرانتزی ممکن است تنها بر اساس معاینه فیزیکی تشخیص داده شود، متخصص ارتوپد شما همچنین ممکن است برای ارزیابی موقعیت استخوان‌ها و تعیین وجود هر گونه ناهنجاری در استخوان، عکس‌برداری با اشعه ایکس از پا را تجویز کند. یک معاینه فیزیکی کامل برای رد سایر بیماری های ستون فقرات و عضلانی انجام می شود.

پاچنبری

درمان و پیشگیری پاچنبری یا کلاپ فود

هدف از درمان این است که درد پاچنبری یا کلاپ فود را کاهش دهیم. جراح ارتوپد اطفال با تجربه در این شرایط معمولاً بهترین فرد برای درمان آن خواهد بود. هرچه درمان زودتر شروع شود، نتیجه بهتری خواهد داشت.

درمان غیرجراحی شامل دستکاری پا در موقعیت اصلاح شده و سپس نگه داشتن آن در موقعیت با گچ یا آتل با نوار می باشد. این کار معمولاً 2 تا 3 روز پس از تولد انجام می شود. گچ از انگشتان پا تا کمی بالای زانو یا زیر زانو اعمال می شود و هر هفته تا زمانی که تغییر شکل به اندازه کافی بهبود یابد، تعویض می شود. آزادسازی مکرر تاندون آشیل برای اصلاح کامل تغییر شکل مورد نیاز است. پزشک شما ارزیابی های منظمی از این درمان انجام خواهد داد. در بیشتر موارد، طی 6 هفته مشخص می شود که آیا درمان موفق بوده است یا خیر. اشعه ایکس نیز می تواند این موضوع را تایید کند.

این درمان اگر توسط پزشک آموزش دیده انجام شود، در حدود 90 درصد از کودکان مبتلا به پاچنبری  یا کلاپ فود موفقیت آمیز است. ممکن است برای اطمینان از اینکه ماهیچه‌ها پا مجدد درگیر این عارضه نشود کفش یا بریس‌های خاصی لازم باشد. اینها را می توان تا 2 یا 3 سالگی کودک استفاده کرد. جراحی ممکن است برای اصلاح تاندون ها، رباط ها و مفاصل غیر طبیعی انجام شود. این ممکن است شامل حرکت دادن تاندون ها به موقعیت های بهتر برای بهترین عملکرد باشد. خوشبختانه امروزه جراحی برای اصلاح پاچنبری  یا کلاپ فود (به استثنای آزادسازی ساده تاندون آشیل) بسیار نادر است. این جراحی به 2 تا 3 روز بستری در بیمارستان نیاز دارد. پس از جراحی، از گچ برای حفظ پا در وضعیت اصلاح شده به مدت 10 تا 12 هفته استفاده می شود. بعد از گچ گیری در طول روز از آتل استفاده می شود. هنگامی که کودک شروع به راه رفتن می کند، استفاده از آتل به تدریج کاهش می یابد.

در مورد اینکه چه زمانی باید عمل کرد و کدام جراحی را انجام داد، اتفاق نظر روشنی وجود ندارد. اکثر جراحان ارتوپد ترجیح می دهند زمانی که کودک 6 ماهه است عمل کنند، اگرچه برخی ترجیح می دهند تا 9 تا 12 ماهگی صبر کنند. اگر ناهنجاری های استخوانی مداوم وجود داشته باشد، ممکن است در زمانی که کودک بزرگتر است به جراحی نیاز باشد. استئوتومی (برش استخوان) را می توان زمانی که کودک حداقل 5 ساله است انجام داد، یا آرترودز (جوش دادن و تثبیت استخوان ها) ممکن است زمانی که کودک حداقل 10 ساله است انجام شود. همه کودکان به بیش از یک عمل نیاز ندارند.

فیزیوتراپی همیشه بخش مهمی از درمان است. ممکن است زمانی که کودک 3 ماهه شود شروع شود. درمانگر پای آسیب دیده را دستکاری می کند. این درمان به تنهایی ممکن است در موارد خفیف تر موفق باشد. والدین می توانند این تکنیک ها را بیاموزند و درمان را در خانه ادامه دهند.

اکثر کودکان با شروع زود هنگام درمان به خوبی درمان می شوند. اگر درمان به تعویق بیفتد، درمان غیرجراحی ممکن است کمتر موفقیت آمیز باشد، اما معمولاً انجام می شود. تکنیک‌های مدرن گچ‌گیری حتی در کودکان بزرگ‌تر نیز موفقیت بالایی دارد. درجاتی از تغییر شکل ممکن است ادامه یابد. پا و ساق پا در سمت آسیب دیده اغلب کوچکتر از حد معمول باقی می مانند.

در مورد عقب زدگی زانو بیشتر بدانید.

کلام اخر

از آنجایی که علت دقیق پاچنبری  یا کلاپ فود شناخته نشده است، پیشگیری خاصی وجود ندارد. با این حال، نظارت منظم تا زمانی که فرد به بزرگسالی برسد توصیه می شود. تقریباً 20 درصد از کودکان مبتلا، معمولاً در 2 تا 3 سال اول زندگی، عود پاچنبری  یا کلاپ فود را تجربه می‌کنند. اصلاح عود اغلب دشوارتر است. همچنین ممکن است پزشک استفاده از کفش ها و آتل های اصلاحی را تا زمان بلوغ کودک توصیه کند. اما زمانی که درمان زودهنگام شروع شود، بیشتر کودکان می توانند از زندگی کامل و فعال لذت ببرند.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن درواقع جزء مهم ترین نکات بعد از عمل محسوب می شود دقت داشته باشید که در سه ماه اول بعد از جراحی احتمال در رفتگی مفصل بسیار زیاد است ولی بعد از این زمان به دلیل تشکیل...

آرتروز لگن از دلایل تا علائم

آرتروز لگن از دلایل تا علائم

قبل از توضیح در مورد آرتروز لگن باید اشاره کنیم مفصلی است که شامل یک توپ و یک کاسه می‌باشد که هر دوی آنها از استخوان ساخته شده و با غضوف پوشیده شده است. در حالت کلی غضروف ها به مفصل اجازه می‌دهند تا...

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

جراحی تعویض مفصل لگن در تهران

استخوان لگن با توجه به نقشی که به عنوان نقطه تکیه گاه و اتصال بدن ایفا می کند و هم چنین داشتن عروق خونی و رشته های عصبی فراوان از اهمیت زیادی برخوردار است. مفصلی که لگن را به پاها متصل می کند، مفصل...

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

دکتر پنجه طلا جراحی لگن

زمانی که دچار مشکل اسکلتی عضلانی یا لگن می شوید یا آسیبی می بینید که بر استخوان ها، مفاصل، رباط ها یا غضروف شما تأثیر می گذارد، مراجعه به بهترین پزشک ارتوپد می تواند کمک زیادی به شما بکند. مراجعه به...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *