دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل لگن » درمان درد نقطه ماشه ای یا تریگر پوینت
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان درد نقطه ماشه ای یا تریگر پوینت

درد مزمن پشت یکی از بیماری هایی است که بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. خوشبختانه، پیشرفت‌های علمی به گزینه‌های درمانی مختلف منجر شده است تا به شما در کنترل درد مزمن پشت کمک می کند تا بتوانید به زندگی عادی خود بازگردید. درمان نقطه ماشه ای یکی از بیماری هایی است که به سادگی در مدت زمان کوتاهی قابل درمان می باشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد درمان نقطه ماشه ای بدانید.

نقطه ماشه ای تا تریگر پوینت

درد نقطه ماشه ای وضعیتی است که می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. فشار بر روی نواحی حساس در عضلات شما که نقاط ماشه ای نامیده می شوند باعث درد می شود. این بیشتر پس از انقباض عضلات و استفاده در حرکات تکراری رایج است. درد می تواند در اثر انجام کارهایی که دوست دارید، در محل کار یا حتی استرس ایجاد شود. اگر احساس درد یا گره متراکمی در قسمت بالای کمر، شانه ها یا گردن خود دارید و با فشار دادن آن درد بدتر می شود، احتمالاً نقطه ماشه ای را پیدا کرده اید. خوشبختانه، گزینه های درمانی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید. در مورد درمان قوز کمر بیشتر بدانید.

بهترین دکتر درمان تریگر پوینت

علل درد نقطه ماشه ای

درد نقطه ماشه ای در اثر یک فعالیت یا محرک ایجاد می شود. سفتی عضلانی می تواند نقاط ماشه ای را ایجاد کند و باعث ایجاد “گره” در عضلات شما شود. مواردی که ممکن است خطر درد نقطه ماشه ای را افزایش دهند عبارتند از:

آسیب عضلانی: آسیب حاد یا فشار روی عضله می تواند منجر به ایجاد نقطه ماشه ای شود. حرکت تکراری مداوم یا وضعیت نامناسب می تواند خطر ایجاد نقاط ماشه ای را افزایش دهد.

استرس: افرادی که مکرر اضطراب و استرس دارند تمایل دارند ماهیچه های خود را منقبض کنند و این می تواند منجر به کشیدگی و ایجاد نقاط ماشه ای شود. ماهیچه هایی که دائما منقبض می شوند بیشتر مستعد ایجاد گره هستند. در مورد مفصل پای شارکو بیشتر بدانید.

درمان های خانگی برای درد نقطه ماشه ای

 • برای تسکین درد در خانه، برخی از این درمان ها و تمرینات را برای شل کردن عضلات امتحان کنید:
 • از یخ برای کاهش التهاب استفاده کنید، به خصوص اگر درد پس از فعالیت تشدید شود. اگر درد ادامه پیدا کرد و ماهیچه‌های شما زخمی شدند، برای کاهش عضلات سفت از حرارت استفاده کنید.
 • با ماساژ دادن نقطه ماشه گره ها را باز کنید. این عضله را به آرامش تشویق می کند.
 • داروهای ضد التهابی بدون نسخه به تسکین درد عضلانی کمک می کنند.
 • سعی کنید از فعالیت هایی که باعث شعله ور شدن درد می شوند اجتناب کنید. اگر نشستن طولانی مدت در محل کار درد را تشدید می کند، صندلی ارگونومیک تری را امتحان کنید یا برای راه رفتن و کشش استراحت کنید.
 • استرس را کاهش دهید. درد نقطه ماشه ای می تواند پاسخی مستقیم به استرس های روحی و جسمی باشد.
 • ورزش هایی را در نظر بگیرید که عضلات گردن و شانه را درگیر می کند – جک های پرش، شنا و یوگا راه های عالی برای کاهش تنش عضلانی هستند.

سندرم درد میوفاشیال

 • در حالی که تقریباً همه درد تنش عضلانی را تجربه کرده‌اند، ناراحتی مرتبط با سندرم درد میوفاشیال باقی می‌ماند یا بدتر می‌شود. این درد می‌تواند درد مهم‌تری نسبت به درد نقطه ماشه‌ای باشد و باعث اختلال در خواب شود.
 • اگر درد با کشش های خانگی و تکنیک های تسکین درد از بین نرفت، مراجعه به پزشک ارتوپدی بهترین اقدام است.
 • گزینه های درمانی برای سندرم درد میوفاشیال شامل نوعی دارو، تزریق سوزنی و فیزیوتراپی است. اغلب اوقات، ترکیبی از آن گزینه ها در یافتن بهترین تسکین موثر است. در مورد سارکوم بافت نرم بیشتر بدانید.

دارو در درمان نقطه ماشه ای

پزشکان ممکن است برای کمک به تسکین درد مرتبط با سندرم درد میوفاشیال دارویی تجویز کنند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

    مسکن‌ها: داروهای مسکن تجویزی توسط پزشک ممکن است به کاهش درد به دلیل نقاط ماشه‌ای کمک کنند.

    داروهای ضد افسردگی: زمانی که استرس و اضطراب علت اصلی درد هستند، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای کمک به تسکین درد تجویز کند. همچنین می توان از آنها برای بهبود خوابی که تحت تأثیر درد است استفاده کرد.

تزریق سوزن در درمان نقطه ماشه ای

پزشکان ممکن است تزریق نقطه ماشه ای را برای تسکین درد پیشنهاد کنند. یک عامل بی حس کننده یا استروئید به نقطه ماشه تزریق می شود. اغلب، عمل تزریق سوزن به شکستن تنش عضلانی کمک می کند. درمان نقطه ماشه ای یک روش ایمن مدیریت درد است که به موجب آن یک متخصص آموزش دیده یک سوزن نازک به اندازه مو را در نقطه ماشه عضله شما قرار می دهد، که نقطه حساس یا حساسی است که درد ناشی می شود. این روش به عنوان سوزن خشک نیز شناخته می شود، زیرا سوزن ها هیچ دارویی ندارند. در واقع سوزن خشک تکنیکی است که شامل قرار دادن یک سوزن در اطراف نقطه ماشه برای کمک به حل کردن گره ها و کشش در عضلات است. درد میوفاشیال را می توان با استفاده از طب سوزنی نیز کاهش داد.

فیزیوتراپی در درمان نقطه ماشه ای

یک فیزیوتراپیست می تواند یک برنامه درمانی برای کمک به کاهش درد و آموزش تمرینی برای جلوگیری از درد و علائم بیشتر طراحی کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کشش: تمرینات کششی ملایم می تواند درد ناحیه آسیب دیده را کاهش دهد. در صورت وجود درد هنگام کشش، می توان از اسپری بی حس کننده استفاده کرد، یا از روش ملایم تری برای کشش استفاده کرد.
 • گرما: اعمال گرما می تواند تنش عضلانی را کاهش دهد و درد را کاهش دهد.
 • ماساژ: ماساژ دادن نقاط ماشه ای برای شکستن گره ها می تواند برای کاهش تنش در عضلات استفاده شود. همچنین ممکن است برای تسکین درد به عضله فشار وارد شود. در مورد زانوی پرانتزی و ضربدری بیشتر بدانید.

کلام آخر

در صورتی که احتمال می دهید که به نقطه ماشه ایی یا تریگر پوینت مبتلا هستید، ضروری است که به پزشک متخصص مراجعه کنید و در مورد انجام درمان راهنمایی بگیرید. همچنین شایان ذکر است که از اعمالی مانند شکستن قولنج در خانه خودداری کنید که این امر منجر به مزمن شدن درد و عدم بهبود به موقع این عارضه می گردد.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران

_ عضو انجمن جراحان اروپا

_ عضو انجمن جراحان لگن ایران

_عضو انجمن های تخصصی ارتوپ د

_ دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان پا چنبری یا کلاب فود

درمان پا چنبری یا کلاب فود

پاچنبری یا کلاپ فود تغییر شکل پا مادرزادی است که در آن پا به سمت داخل پیچ خورده و انگشتان پا به سمت پایین هستند. این عارضه هر سال از هر 1000 نوزاد در ایالات متحده، 1 نفر را مبتلا می کند و در مردان...

درمان بیماری استخوان پاژه

درمان بیماری استخوان پاژه

بیماری استخوان پاژه باعث می شود استخوان ها بزرگتر از حد طبیعی رشد کرده و ضعیف شوند و آنها را در معرض خطر بیشتر شکستگی قرار دهد. بیماری پاژه که بیشتر بر ستون فقرات، جمجمه، پاها و لگن تأثیر می گذارد،...

تشخیص و درمان سندرم مافوچی

تشخیص و درمان سندرم مافوچی

سندرم مافوچی یک بیماری ژنتیکی نادر است. مشخصه آن وجود انکندروم های متعدد است که منجر به بدشکلی استخوان و همانژیوم بافت نرم می شود. علت این سندرم نامشخص است و هیچ الگوی وراثتی خانوادگی وجود ندارد....

رباط صلیبی قدامی (ACL)

رباط صلیبی قدامی (ACL)

یکی از شایع ترین آسیب های زانو، آسیب دیدگی یا پارگی رباط صلیبی قدامی است. ورزشکارانی که در ورزش های پرطرفدار مانند فوتبال و بسکتبال شرکت می کنند، بیشتر در معرض آسیب رباط صلیبی قدامی خود هستند. اگر...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *