مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

درمان قطعی زانو درد

درمان قطعی زانو درد یکی از روش هایی است که به شیوه بسیار کارآمد کیفیت زندگی فرد را افزایش می دهد. درد زانو یک مشکل بسیار رایج است که می تواند به طور ناگهانی یا در طی یک دوره خاص اتفاق بیفتد. درد زانو در میان بزرگسالان رایج است و ازهر 4 نفر 1 نفر دچار درد زانو می شود. این دومین علت شایع درد طولانی مدت پس از کمر درد است و تعداد عمل هایی که هر ساله برای مشکلات زانو انجام می شود به طور مداوم در حال افزایش است. از عوامل موثر بر درد زانو می توان به آسیب به قسمت های مختلف زانو، از جمله استخوان، غضروف، رباط ها، تاندون ها یا عضلات نیز اشاره کرد. دلایل مرتبط با آرتروز شامل آرتروز، روماتیسم مفصلی، نقرس و بیماری آرتریت عفونی یا سپتیک اشاره کرد. در صورت مراجعه به متخصص ارتوپد می توانیم به صورت بسیار موثر دلیل این درد ها تشخیص داده شود و در خصوص درمان آن اقدام گردد. تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

بهترین دکتر زانو درد

اهمیت درمان زانو درد

دلایل عمده دردهای مربوط به مفصل زانو از استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و عضلات نشات می گیرد. این علائم با گذشت زمان و مراقبت ها برطرف می شوند. اما در برخی موارد این دردها ممکن است در نتیجه یک آسیب حاد یا یک بیماری باشد. در این موارد توصیه اغلب متخصصین ارتوپدی این است که تحرک کافی و سبک زندگی سالمی داشته باشید زیرا اغلب این دردها با گذشت زمان برطرف می شود. عوامل بسیاری ممکن است بر بروز درد زانو تاثیر گذار باشد که موجب درد زانو شوند. در صورتی که زانو شما برای مدت طولانی درد دارد، ضروری است که به یک متخصص ارتوپد کار بلد مراجعه کرده و در خصوص تشخیص غلت و درمان قطعی زانو درد اقدام کنید. بیماری هایی که نیاز به درمان دارند شامل موارد زیر است.

آرتروز زانو

این امر باعث می شود که غضروف محافظ نازک و شکننده شود و استخوان ها در مفصل با محافظت کمتری باقی بمانند. طی آرتروز زانو استخوان ها آسیب می بینند و هر گونه حرکت در زانو می تواند باعث بروز درد شود.

منیسک زانو

با تغییر ناگهانی جهت و حرکات سریع پا در ورزش هایی مانند فوتبال، والیبال یا اسکی ممکن است منیسک زانو دچار آسیب و پارگی شود، این امر می تواند موجب بروز درد خفیف یا شدید، تورم و یا فقل کردن زانو شود.

مشکلات مربوط به تاندون

یکی از صدمات رایج در میان ورزشکاران آسیب یا التهاب تاندون می باشد. استفاده بیش از حد از عضلات و انجام یک سری فعالیت های تکراری موجب بروز التهاب تاندون می شود و در نهایت امکان بروز پارگی تاندون وجود دارد. جای تعجب نیست که هر یک از این آسیب ها منجر به درد زانو شود. پارگی کامل تاندون نیز می تواند حرکت پا را نیز دشوار کند.

سندرم باند ایلیوتیبیا

عامل دیگری که می تواند در بروز درد زانو تاثیر بگذارد سندروم باند ایلیوتیبیال باشد. ایلیوتیبیال باند یک تاندون نواری ضخیمی است که از کنار ران تا نزدیکی زانو کشیده می شود. همانطور که در طول فعالیت هایی مانند دویدن به سمت جلو و عقب زانو می لغزد که لغزش طولانی مدت مداوم آن می تواند این تاندون را تحریک کند. در نتیجه در حین یا بعد از فعالیت بدنی معمولاً در قسمت خارجی زانو درد احساس خواهد شد.

آسیب های وارد شده به رباط صلیبی زانو

انجام ورزش های تماسی می تواند موجب پارگی رباط شود. بسته به اینکه کدام رباط آسیب دیده است، ممکن است درد در زانو و همچنین بی ثباتی در زانو احساس شود.

بهترین زمان مراجعه به متخصص ارتوپدی

چه زمانی باید برای درمان زانو درد اقدام کرد؟

بیشتر موارد درد زانو به کمک درمان های ساده برطرف می شود، اما در صورت حادتر شدن مشکل باید به یک بهترین متخصص ارتوپد زنجان مراجعه نمایید که در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم:

 • درد متوسطی در زانوی خود احساس می کنید.
 • تقریبا هر روز و همیشه درد دارید.
 • بی ثباتی یا (لقی) زانو.
 • زانوی مدام قفل می شود یا گیر می کند.
 • علائم زانو ناگهان بدتر شده است.
 • همزمان با درد زانو درجه حرارت بالایی احساس می شود.
 • غدد لنفاوی متورم است. در گردن یا کشاله ران زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت باشد.
 • بعد از یک هفته هیچ بهبودی در علائم مشاهده نمی شود.
داروی زانو درد

همچنین اگر:

 • شما درد شدید زانو دارید.
 • هنگامی که زانوی خود را زخمی می کنید، صدای ترک خوردگی یا بیرون آمدن می شنوید.
 • تورم و کبودی شدید زانو وجود دارد.
 • زانوی شما شکلی ناجور به نظر می رسد.
 • شما قادر به تحمل وزن روی پای خود نیستید.
 • شما متوجه تغییراتی در عملکرد مثانه یا روده می شوید.
 • احساس در یک یا هر دو پا از دست می دهید.

روش های درمان قطعی زانو درد

طیف وسیعی از گزینه های درمانی وجود دارد که به کاهش درد و تورم زانو کمک می کند. هنگامی که پزشک ارتوپدی تشخیص دهد چه عاملی موجب بروز درد زانو شده است می تواند بهترین گزینه درمانی را در نظر بگیرد.

زانوبند طبی یا بریس

زانوبندها یکی از روش های درمانی غیرجراحی می باشد و می توانند برای از بین بردن طیف وسیعی از مشکلات زانو مفید واقع شوند. آنها به محافظت از مفصل، بهبود ثبات و کاهش خطر آسیب مجدد زانو کمک می کنند.

زانو بند طبی یا بریس

تمرینات برای کاهش درد زانو

ورزش یکی از بهترین روش ها برای کاهش تقریبا تمام دردهای زانو می باشد. با بهبود قدرت، انعطاف پذیری و ثبات زانو، نیروهای عبوری از مفصل را کاهش داده می شود. برای اینکه زانو به راحتی و به طور کامل در هر جهت حرکت کند، به همه عضلات پا نیاز دارد تا با هم کار کنند.

جراحی زانو

برخی موارد برای درمان درد زانو نیاز به جراحی می باشد. اگر آسیب در داخل مفصل باعث ایجاد مشکلات مداوم مانند درد و بی ثباتی شود، ممکن است برای ترمیم بافت آسیب دیده و کاهش فشار وارد شده به کل مفصل نیاز به جراحی می باشد. متخصص ارتوپد اغلب قبل از انجام هر اقدامی وضعیت زانو را بررسی می کند سپس بهترین و مناسب ترین تکنیک جراحی را در نظر می گیرد.

همچنین روش های درمانی دیگری که می تواند در کاهش درد زانو مفید باشند شامل:

 • کاهش درد، التهاب و آسیب بافتی با استفاده از استفاده از تکنیک پرایس
 • محافظت
 • استراحت
 • کمپرس یخ
 • استفاده از زانوبندهای طبی
 • مصرف دارو
 • طب سوزنی
 • بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری با حرکات کششی و پایداری

کلام آخر

زانو درد یک علامت رایج است که افراد را در هر سنی و سطح فعالیت تحت تاثیر قرار می دهد. افراد انواع مختلفی از زانو درد را تجربه می کنند که توسط دکتر ارتوپد خوب به راحتی قابل درمان می باشد.

سوالات متداول

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست امروزه با روش های جدید مقدور می باشد. تقریباً از هر پنج نفر در دنیا یک نفر از نوعی آرتریت رنج می‌برد که استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شایع‌ترین آنها هستند. آرتریت می تواند هر ناحیه...

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر، از جمله مواردی است که افراد با بالا رفتن سن اغلب به دلیل مشکلات ایجاد شده درستون فقرات می توانند از آن استفاده کنند. دیسک کمریکی از این عارضه ها است که بر اثر افزایش سن رخ می دهد....

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه یکی از نگرانی های بسیاری از بیماران کاندیدای این جراحی است. جراحی تعویض مفصل شانه مانند بسیاری از جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض جراحی تعویض مفصل شانه شامل...

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه یک روش جراحی موثر است که تحت بیهوشی عمومی و از طریق دو یا سه برش کوچک در قسمت بالای شانه انجام می شود. در این روش یک تلسکوپ کوچک (آرتروسکوپ) در این برش ها قرار داده می شود و می توان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *