مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

درمان سل استخوان

درمان سل استخوان به دلیل خطرات این بیماری از موارد ضروری است که باید سریعا در خصوص آن اقدام کنید. ستون فقرات رایج ترین محل مبتلا شدن به سل می باشد. مهره های سینه و پس از آن مهره های کمر در این امر دخالت دارند. در ستون مهره به طور معمول چند مهره درگیر می شوند. مهره های گرفتار اغلب در کنار هم هستند یا می توانند با یکدیگر فاصله داشته باشند. ممکن است در بین این مهره ها مهره سالم نیز وجود داشته باشد. در برخی از موارد ابتلا به سل ستون فقرات همراه با عفونت سلی در دیگر مفاصل بدن می باشد. در سل ستون فقرات اغلب دیسک بین مهره ای کمتر صدمه می بیند اما در جسم مهره آسیب بیشتر مشاهده می شود. سل ستون مهره رایج ترین علت برای مبتلا شدن به سل استخوان می باشد. این بیماری در موارد جدی اگر درمان نشود، ممکن است خطرناک باشد. لذا در این مقاله قصد داریم به موضوع درمان سل استخوان بیشتر بپردازیم.

مزایای درمان سل استخوان

درمان سل استخوان مناسب چه کسانی است؟

سل استخوان نیز مانند سل یک بیماری عفونی مزمن می باشد که به راحتی سیستم اسکلتی بدن را گرفتار می نماید. عامل مولد این بیماری یک میکروب به اسم باسیل کخ می باشد.

سل ستون مهره رایج ترین علت برای مبتلا شدن به سل استخوان می باشد. باسیل سل می تواند به تخریب یک سوم جلویی جسم مهره بپردازد. پس از آن عفونت از پشت لیگامان طولی قدامی به بالا و پایین کشیده می شود و تمام مهره های مجاور را درگیر می نماید. با تخریب ثلث جلویی چند مهره مجاور و کاهش ارتفاع مهره های مبتلا در بخش جلو، ستون مهره در بخش مبتلا شده است. سپس به قسمت جلو تغییر پیدا می کند. این امر باعث می شود کیفوز ایجاد شود.

شروع نشانه های سل استخوان تدریجی می باشد. به طور معمول نشانه های عمومی کمی تب و تعریق شبانه می باشد. کاهش وزن، بی اشتهایی، خستگی و احساس وزن از نشانه های این بیماری می باشد. همچنین احساس درد روی مهره های گرفتار که با حرکت ستون مهره بیشتر می شود و محدودیت حرکتی پیش می آید. به یاد داشته باشید درد در شب شدت بیشتری می یابد حتی امکان دارد بیمار را از خواب بیدار نماید. درد روی مهره های گرفتار با فشار بیشتری همراه می باشد.

شروع نشانه های سل استخوان اغلب به طور تدریجی می باشد. بیماری سل معمولا نشانه های عمومی دارد که شامل تب خفیف که در عصرها بیشتر دیده می شود. خستگی، بی اشتهایی،کاهش وزن، عرق شبانه، کم خونی و ضعف در فرد مشاهده می شود. این بیماری از مفصل آغاز می شود، همچنین می تواند از استخوان شروع گردد. پس از آن امکان دارد بافت سینوویال خارج از مفصل ها را درگیر نماید.

بنابراین در صورت بروز سل استخوان ضروری است که هر چه سریعتر در خصوص درمان آن اقدام شود.

بیماری سل استخوان

بیشتر بخوانید: نرمی استخوان

روش های درمان سل ستون مهره

خوب است بدانید اساس درمان سل استخوان آنتی بیوتیک های ضد باسیل سل به همراه عمل جراحی می باشد. در عمل جراحی بافت های مرده خارج می شوند و مهره های گرفتار به یکدیگر پیوند داده می شوند. این عمل جراحی در بیمارانی که درگیر نشانه های عصبی شده اند یا درگیر کیفوز شدید شده اند انجام می گیرد.

عفونت و بیماری سل با برخی داروها درمان می شود. شما باید تمام داروهایی را که پزشک متخصص شما تجویز می کند مصرف کنید، در غیر این صورت همه باکتری ها از بین نمی روند. شما مجبور خواهید بود این داروها را تا زمانی که پزشک متخصص به شما گفته است مصرف کنید. گاهی اوقات به منظور درمان بیماری سل استخوان لازم است نه ماه دارو مصرف کنید. برخی از اشکال سل به داروها مقاوم شده اند. بسیار مهم و محتمل است که متخصص ارتوپد شما از بیش از یک دارو برای درمان سل استخوان شما استفاده کند.

سل استخوان

عوارض جانبی درمان سل استخوان

برخی از افراد به عوارض جانبی مصرف داروهای مورد استفاده برای درمان سل استخوان دچار می شوند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بثورات پوستی و سایر واکنش ها.
 • حالت تهوع و ناراحتی معده.
 • خارش پوست.
 • زردی پوست یا چشم (یرقان).
 • ادرار تیره.

در مورد هر گونه عوارض جانبی با ارائه دهنده خود صحبت کنید زیرا برخی ممکن است به این معنی باشد که شما در حال تجربه آسیب کبدی هستید.

در مورد نرمی مفاصل بیشتر بدانید.

کلام آخر

بیماری چه از استخوان شروع شود چه از مفصل، دردها در شب شدت بیشتری می یابد. در اندام تحتانی بیمار هنگام راه رفتن کمی می لنگد. هنگامی که بیماری مزمن می شود بر اثر التهاب مزمنی که ایجاد شد بافت ترمیمی در کپسول مفصلی تشکیل می شود. کپسول مفصلی باعث محدودیت حرکتی در مفصل می شود. مفصلی که گرفتار شده امکان دارد تغییر شکل بدهد. اغلب اوقات تجمعی از چرک در اطراف استخوان و مفاصل ایجاد می شود که آن ها را آبسه سرد می نامند. ان آبسه سرد امکان دارد به پوست برسد و باعث ترشح مزمن در همان ناحیه می شود. این بیماری امکان دارد سال های سال به وضعیت خود ادامه دهد. به یاد داشته باشد که این دوره ها شدت و ضعف دارد. در کل سل استخوان یک بیماری مزمن عفونی است که می تواند سبب درگیری استخوان و مفاصل شود. این بیماری بیماری خطرناکی محسوب می شود و نیاز به مراجعه به دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین متخصص ارتوپد در زنجان و درمان گسترده ای دارد.

سوالات متداول

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست امروزه با روش های جدید مقدور می باشد. تقریباً از هر پنج نفر در دنیا یک نفر از نوعی آرتریت رنج می‌برد که استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شایع‌ترین آنها هستند. آرتریت می تواند هر ناحیه...

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر، از جمله مواردی است که افراد با بالا رفتن سن اغلب به دلیل مشکلات ایجاد شده درستون فقرات می توانند از آن استفاده کنند. دیسک کمریکی از این عارضه ها است که بر اثر افزایش سن رخ می دهد....

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه یکی از نگرانی های بسیاری از بیماران کاندیدای این جراحی است. جراحی تعویض مفصل شانه مانند بسیاری از جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض جراحی تعویض مفصل شانه شامل...

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه یک روش جراحی موثر است که تحت بیهوشی عمومی و از طریق دو یا سه برش کوچک در قسمت بالای شانه انجام می شود. در این روش یک تلسکوپ کوچک (آرتروسکوپ) در این برش ها قرار داده می شود و می توان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

5 دیدگاه ها
 1. علی

  سلام درود دخترم سه نیم سال هست هفت ماه شده سیل مفصلی زانو گرفته از این هفت ماه پنج ماه رو دارو درمانی شده و خدارو شکر به ده فیصد رسید از هفتاد پنج فیصد حال درجه سیل کم شده . از وقتی مبتلا به این مریضی شد راه رفته نتوانست پای خودش رو نه ساف ساف می‌کنه نه جمع درست میخواستم مشوره بدین چیکار کنیم که راه بتونه بره الان شب روز های عید هست تعطیل بیشتر مطب ها آیا ورزش نرمنش خوب برایش چی خوبه لطفاً مشوره خوب میخوام دوباره دخترم بتونه راه بره

  پاسخ
  • دکتر میرمنصور موذن جمشیدی

   با سلام باید مورد معاینه قرار بگیرید. لطفا با شماره 09903168492 تماس بگیرید.

   پاسخ
 2. علی اصغر افشار

  سل استخوان از دندان هم شروع میشود

  پاسخ
 3. حیدر حیدری

  باسلام و عرض ادب، در ام آری آی زانوی چپ پارگی مینیسک مشاهده شده دکتر گفته که یه تکه از مینسک کنده شده، دکتر پیشنهاد prpبهم داده درضمن 50ساله هستم و قند خون ناشتا با دارو حدود 145هست، لیگامانهای دو طرف سالم هستن، ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر از شما،، حیدر حیدری

  پاسخ
  • دکتر میرمنصور موذن جمشیدی

   با سلام باید مورد معاینه قرار بگیرید. لطفا با شماره 09903168492 تماس بگیرید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *