دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » پا » درمان زانوی دونده
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان زانوی دونده

درد در زانوها، به خصوص در هنگام خم شدن، می تواند زانوی دونده باشد. زانوی دونده شرایطی است که به عنوان آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو شناخته می شود. این عارضه نوعی آسیب خاص است و بیشتر یک دسته وسیع تر از شرایط است که دلایل زیادی دارد. این درد که به عنوان درد در اطراف کاسه زانو توصیف می شود، اغلب در افراد فعالی که در ورزش های دویدن و پریدن فعالیت می کنند دیده می شود. در دونده‌ها، اغلب می‌تواند نتیجه تراز ضعیف و تفاوت‌های ساختاری در پاها و ساق‌ها باشد، مانند تفاوت جزئی در طول پا. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد زانوی دونده بدانید.

زانوی دونده چیست؟

سندرم درد پاتلوفمورال، که بیشتر به عنوان زانوی دونده شناخته می شود، در بین افرادی که به طور منظم یا رقابتی می دوند، بسیار رایج است. استرسی که بدن شما در حین دویدن متحمل می شود، گاهی اوقات باعث سوزش در جایی که کاسه زانو، که از نظر پزشکی به آن کشکک می گویند و روی استخوان ران شما قرار می گیرد، می شود. برخی از افراد درد ناگهانی و تیز را با زانوی دونده تجربه می کنند در حالی که برخی دیگر با درد مزمنی دست و پنجه نرم می کنند که بیشتر به صورت درد مبهم است. درد زانو دونده تنها زمانی که در حال دویدن و پس از دویدن یا به طور مداوم هستید، ممکن است رخ دهد.

زانوی دونده یا سندرم درد کشکک رانی، درد بین کاسه زانو و استخوان ران (استخوان ران) است، به ویژه در فضایی که آنها به هم می رسند. در کل برای داشتن زانوی دونده لازم نیست که دونده باشید. اگر زمان زیادی را صرف خم کردن زانوهای خود برای برداشتن وسایل می کنید (یا حتی دوست دارید زیاد راه بروید) می توانید زانوی دونده را تجربه کنید.

اکثر افراد مبتلا به زانوی دونده متوجه می شوند که درد مفصل زانو با دویدن، بالا و پایین رفتن از پله ها، چمباتمه زدن و نشستن برای مدت طولانی بدتر می شود. برخی از افراد ممکن است دردی کسل کننده و دردناک در اطراف کاسه زانو یا خارج از ساق را تجربه کنند. همچنین ممکن است زانوهای متورم را تجربه کنید.

در مورد سارکوم بافت نرم بیشتر بدانید.

بهتر دکتر ارتوپد در تهران

چه چیزی باعث زانوی دونده می شود؟

اغلب تصور می شود که زانوی دونده نتیجه یکی یا ترکیبی از موارد زیر است:

 • نیروی اضافی وارد شده بر روی مفصل زانو به دلیل استفاده بیش از حد (افزایش فعالیت)، ناشی از دویدن یا پریدن مکرر یا افزایش شدت تمرین، که می‌تواند به زانوهای شما فشار وارد کند و اعصاب کاسه زانو یا تاندون‌های کشیده شده بیش از حد آن‌ها را در جای خود تحریک کند.
 • ضعف یا عدم تعادل ماهیچه های لگن و زانو که می تواند منجر به ناهماهنگی کاسه زانو و توزیع نابرابر استرس در مفصل زانو شود.
 • آسیب به کاسه زانو، مانند شکستگی یا دررفتگی.

همچنین عوامل خاصی وجود دارد که می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای تجربه زانوی دونده قرار دهد. زنان، به ویژه جوانان و نوجوانان، بیشتر احتمال دارد این نوع درد را تجربه کنند.

چگونه به پیشگیری از زانوی دونده کمک کنیم؟

    گرم کردن بدن قبل از شرکت در ورزش می تواند به جلوگیری از زانوی دونده کمک کند، همانطور که می تواند از افزایش ناگهانی شدت فعالیت بدنی شما جلوگیری کند. تمرین هم ترازی و تکنیک مناسب و همچنین حفظ وزن سالم نیز می تواند برای کاهش خطر ابتلا به زانوی دونده بسیار مهم باشد، زیرا فشار وارد شده به مفاصل در طول فعالیت را کاهش می دهد.

    همچنین باید به خاطر داشته باشید که انتخاب کفش‌هایی که مناسب هستند و ضربه را جذب می‌کنند یا استفاده از کفی‌های ضربه‌گیر می‌تواند به محافظت از زانو کمک کند. کسانی که کف پای صاف دارند باید کفش هایی را در نظر بگیرند که حمایت بیشتری را فراهم می کند.

    مراجعه به فیزیوتراپیست همچنین می تواند به هدایت استراتژی های درمان و پیشگیری زانوی دونده کمک کند. آنها ممکن است به شما کمک کنند تا تمرینات کششی و تقویتی منظم و ورزش های دوستدار زانو را پیدا کنید که به بهبودی شما کمک می کند. به طور کلی، شنا و دوچرخه‌سواری برای زانوها راحت‌تر هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا فعال بمانید و در عین حال از ورزش‌های پرتحرک خودداری کنید. آنها همچنین ممکن است بستن نوار یا بریس های حمایتی را برای حمایت و محافظت از زانوی شما در حین بهبودی پیشنهاد دهند.

در مورد نرمی مفاصل بیشتر بدانید.

چگونه زانوی دونده را تسکین دهیم؟

اگر علائم زانوی دونده را دارید، در بیشتر مواقع چند نکته عملی می تواند به شما کمک کند تا حرکت راحت تری داشته باشید. مثلا:

 • استفاده از کفی: کفی هایی را استفاده کنید که برای کمک به جذب شوک ناشی از دویدن طراحی شده اند.
 • استراحت: به زانوی خود استراحت دهید تا بتواند بهبود یابد، یا با کاهش فعالیت خود یا به طور کلی از آن برای مدتی اجتناب کنید.
 • یخ: یک کیسه یخ را به مدت 20 دقیقه هر 3 یا 4 ساعت تا 3 روز تا زمانی که درد از بین برود روی کیسه یخ نگه دارید.
 • فشرده سازی: زانو را بپیچید و آنرا گرم نگه دارید.
 • ارتفاع: در حالی که در حال استراحت هستید پای خود را روی یک بالش قرار دهید .

اگر در قسمت بیرونی زانوی خود درد مداوم دارید که به خود درمانی پاسخ نمی دهد، بهتر است با پزشک مشورت کنید. هنگامی که علت درد خود را مشخص کردید، می توانید نحوه درمان زانوی خود را بهتر ارزیابی کنید و بهبودی را شروع کنید.

در مورد سل استخوان بیشتر بدانید.

درمان زانوی دونده

مهم است که به محض مشکوک شدن به زانوی دونده به زانوی خود استراحت دهید. برای مدتی از دویدن خودداری کنید و از فعالیت های دیگری که به زانوی شما فشار وارد می کند اجتناب کنید. برخی از کارهای دیگری که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • یک بریس حمایتی بپوشید
 • طبق دستورالعمل، مسکن های بدون نسخه را مصرف کنید.
 • اگر نمی توانید برنامه ورزشی را به طور موقت متوقف کنید، برنامه ورزشی خود را اصلاح کنید تا به زانوهای خود فشار نیاورید.
 • عادت کنید بعد از ورزش کمپرس یخ روی زانوی خود قرار دهید.
 • قبل از شروع دویدن، روی کاسه زانو خود بانداژ بچسبانید.

اگر این درمان‌ها بعد از چند روز درد شما را کاهش ندادند، یک قرار ملاقات با دکتر جمشیدی برای ارزیابی فوری بگیرید. ایشان زانوی شما را برای علائم تورم و حساسیت معاینه می کند. او همچنین از شما می خواهد که پای خود را دراز کنید یا خم کنید تا ببیند آیا این کار باعث تشدید درد کاسه زانو شما می شود یا خیر. پزشک شما ممکن است برای تایید تشخیص و رد هر چیز جدی‌تر، ام‌آر‌آی، سی‌تی اسکن، اشعه ایکس یا آزمایش تشخیصی دیگری را سفارش دهد.

رایج‌ترین گزینه‌ها برای درمان زانوی دونده شامل تزریق منظم کورتیزون، مصرف داروهای تجویزی و یا انجام فیزیوتراپی است. جراحی برای برداشتن قطعات از کاسه زانو آسیب دیده آخرین راه حل زمانی است که همه چیز شکست خورده باشد. در موارد شدید، جراح شما ممکن است نیاز داشته باشد که کاسه زانو شما را مورد جراحی های بیشتر قرار دهید.

در مورد سندرم هالوکس والگوس بیشتر بدانید.

هزینه درمان زانو دونده

کلام آخر

اگر زیاد می دوید و درد در ناحیه زانو دارید ممکن است به زانوی دونده دچار شده باشید. برای جلوگیری از تشدید مشکل ضروری است که هرچه سریعتر به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در کودکان

تاليپوس مادرزادي اكوينواروس كه عموما تحت عنوان پای پرانتزی شناخته مي شود، در آن پا با انگشتان به سمت پايين به داخل پيچ مي خورد . این بیماری تقریبا سالانه از هر...

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست امروزه با روش های جدید مقدور می باشد. تقریباً از هر پنج نفر در دنیا یک نفر از نوعی آرتریت رنج می‌برد که استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شایع‌ترین آنها هستند. آرتریت می تواند هر ناحیه...

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر، از جمله مواردی است که افراد با بالا رفتن سن اغلب به دلیل مشکلات ایجاد شده درستون فقرات می توانند از آن استفاده کنند. دیسک کمریکی از این عارضه ها است که بر اثر افزایش سن رخ می دهد....

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه یکی از نگرانی های بسیاری از بیماران کاندیدای این جراحی است. جراحی تعویض مفصل شانه مانند بسیاری از جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض جراحی تعویض مفصل شانه شامل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *