دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » بیماری ها » انواع درد زانو که باید به آنها توجه کرد
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

انواع درد زانو که باید به آنها توجه کرد

درد زانو یک مشکل بسیار رایج است که می تواند به طور ناگهانی یا در طی یک دوره خاص اتفاق بیفتد. درد زانو در میان بزرگسالان رایج است و از از 4 نفر 1 نفر دچار درد زانو می شود. این دومین علت شایع درد طولانی مدت پس از کمر درد است و تعداد عمل هایی که هر ساله برای مشکلات زانو انجام می شود به طور مداوم در حال افزایش است. از عوامل موثر بر درد زانو می توان به آسیب به قسمت های مختلف زانو، از جمله استخوان، غضروف، رباط ها، تاندون ها یا عضلات نیز اشاره کرد. دلایل مرتبط با آرتروز شامل آرتروز، روماتیسم مفصلی، نقرس و بیماری آرتریت عفونی یا سپتیک اشاره کرد. تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

دلایل عمده درد زانو چیست؟

دلایل عمده دردهای مربوط به مفصل زانو از استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و عضلات نشات می گیرد. این علائم با گذشت زمان و مراقبت ها برطرف می شوند. اما در برخی موارد این دردها ممکن است در نتیجه یک آسیب حاد یا یک بیماری باشد. در این موارد توصیه اغلب متخصصین ارتوپدی این است که تحرک کافی و سبک زندگی سالمی داشته باشید زیرا اغلب این دردها با گذشت زمان برطرف می شود. عوامل بسیاری ممکن است بر بروز درد زانو تاثیر گذار باشد که موجب درد زانو شوند. اما قبل از توضیح هر مطلبی باید نگاهی دقیق به آناتومی زانو بیندازیم.

آناتومی زانو

از نظر بسیاری از افراد زانو شبیه لولایی ساده می باشد که خم و راست می شود. اما آناتومی زانو بسیار پیچیده تر از آن است. مفصل زانو یک مفصل لولایی است که عمدتا امکان خم و صاف شدن و درجه کمی چرخش را امکان پذیر می کند. مفصل تیبیوفمورال از قرار گیری کنار استخوان ران است و استخوان ساق پا (استخوان درشت نی) تشکیل می شود. مفصل کشکک زانو جایی است که کلاهک زانو روی استخوان ران میلغزد. این مفاصل در کنار رباط ها، تاندون ها با هم یک سیستم پایدار را برای کمک به هنگام ایستادن و راه رفتن را فراهم می کنند. هر یک از این استخوان ها دارای یک پوشش محافظ از بافت به نام غضروف است. استخوان ها به طور مداوم در یک ناحیه کوچک در اطراف یکدیگر در حال حرکت هستند، اما غضروف به عنوان یک بالشتک عمل می کند و به آنها اجازه می دهد تا به راحتی بر روی یکدیگر سر بخورند. دیسک های بافتی به نام منیسک که در بین استخوان ران و استخوان درشت نی وجود دارد نیز کمک می کند تا هنگام راه رفتن و دویدن زانو به راحتی خم و راست شود.

بهترین دکتر زانو درد

تشخیص درد در زانو

اولین قدم برای غلبه بر درد زانو، تشخیص دقیق و صحیح درد می باشد. برای تشخیص روش های مختلفی وجود دارد:

محل درد

جایی که احساس درد در زانوی خود دارید می تواند نشانه خوبی برای تشخیص مشکل باشد. در حالی که درد ممکن است در اطراف مفصل گسترش یابد، تمرکز اصلی درد ممکن است در قسمت جلویی، پشتی یا کناری زانو، در کشکک زانو یا پایین تر یا در زیر زانو یا در ساق پا باشد.

درد چگونه آغاز شده است؟

آیا درد به تدریج و بدون هیچ دلیل مشخصی بروز کرد یا آسیب خاصی مانند پیچ ​​خوردگی زانو وجود داشت که موجب بروز درد شده است. متخصص ارتوپدی به شما کمک خواهد کرد تا با فکر کردن در مورد چگونگی شروع درد و پیشرفت آن، آنچه را که اتفاق است را برای تشخیص دقیق تر به طور کامل شرح دهید.

علائم زانو

علائم زانو بسته به آنچه در زانو و اطراف آن اتفاق می افتد بسیار متفاوت است. بسیاری از دلایل درد زانو با علائم خاصی همراه است، منحصر به مشکل خاص. علائم زانو به ما کمک می کند تا مشخص کنیم چه چیزی باعث درد زانو می شود تا بتوانیم کارهایی که باید انجام دهیم را بررسی کنیم. متداول ترین علائم آنها ایجاد صدا، بی ثباتی و تق تق صدا دادن، قفل شدن زانو، سوزش یا درد شدید، درد همراه با فعالیت های خاص مانند دویدن و خم شدن یا روی پله ها، تورم یا سفتی است.

داروی زانو درد

عوامل موثر بر بروز درد زانو

مشکلاتی که می توانند روی درد زانو تأثیر بگذارند عبارتند از:

آرتروز زانو

این امر باعث می شود که غضروف محافظ نازک و شکننده شود و استخوان ها در مفصل با محافظت کمتری باقی بمانند. طی آرتروز زانو استخوان ها آسیب می بینند و هر گونه حرکت در زانو می تواند باعث بروز درد شود.

منیسک زانو

با تغییر ناگهانی جهت و حرکات سریع پا در ورزش هایی مانند فوتبال، والیبال یا اسکی ممکن است منیسک زانو دچار آسیب و پارگی شود، این امر می تواند موجب بروز درد خفیف یا شدید، تورم و یا فقل کردن زانو شود.

مشکلات مربوط به تاندون

یکی از صدمات رایج در میان ورزشکاران آسیب یا التهاب تاندون می باشد. استفاده بیش از حد از عضلات و انجام یک سری فعالیت های تکراری موجب بروز التهاب تاندون می شود و در نهایت امکان بروز پارگی تاندون وجود دارد. جای تعجب نیست که هر یک از این آسیب ها منجر به درد زانو شود. پارگی کامل تاندون نیز می تواند حرکت پا را نیز دشوار کند.

سندرم باند ایلیوتیبیا

عامل دیگری که می تواند در بروز درد زانو تاثیر بگذارد سندروم باند ایلیوتیبیال باشد. ایلیوتیبیال باند یک تاندون نواری ضخیمی است که از کنار ران تا نزدیکی زانو کشیده می شود. همانطور که در طول فعالیت هایی مانند دویدن به سمت جلو و عقب زانو می لغزد که لغزش طولانی مدت مداوم آن می تواند این تاندون را تحریک کند. در نتیجه در حین یا بعد از فعالیت بدنی معمولاً در قسمت خارجی زانو درد احساس خواهد شد.

آسیب های وارد شده به رباط صلیبی زانو

انجام ورزش های تماسی می تواند موجب پارگی رباط شود. بسته به اینکه کدام رباط آسیب دیده است، ممکن است درد در زانو و همچنین بی ثباتی در زانو احساس شود.

چه زمانی باید به یک متخصص ارتوپدی مراجعه کرد؟

بیشتر موارد درد زانو به کمک درمان های ساده برطرف می شود، اما در صورت حادتر شدن مشکل باید به یک متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید که در ادامه به بررسی این مشکلات می پردازیم:

 • درد متوسطی در زانوی خود احساس می کنید.
 • تقریبا هر روز و همیشه درد دارید.
 • بی ثباتی یا (لقی) زانو.
 • زانوی مدام قفل می شود یا گیر می کند.
 • علائم زانو ناگهان بدتر شده است.
 • همزمان با درد زانو درجه حرارت بالایی احساس می شود.
 • غدد لنفاوی متورم است. در گردن یا کشاله ران زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت باشد.
 • بعد از یک هفته هیچ بهبودی در علائم مشاهده نمی شود.
بهترین زمان مراجعه به متخصص ارتوپدی

همچنین اگر:

 • شما درد شدید زانو دارید.
 • هنگامی که زانوی خود را زخمی می کنید، صدای ترک خوردگی یا بیرون آمدن می شنوید.
 • تورم و کبودی شدید زانو وجود دارد.
 • زانوی شما شکلی ناجور به نظر می رسد.
 • شما قادر به تحمل وزن روی پای خود نیستید.
 • شما متوجه تغییراتی در عملکرد مثانه یا روده می شوید.
 • احساس در یک یا هر دو پا از دست می دهید.

درمان زانو درد

طیف وسیعی از گزینه های درمانی وجود دارد که به کاهش درد و تورم زانو کمک می کند. هنگامی که پزشک ارتوپدی تشخیص دهد چه عاملی موجب بروز درد زانو شده است می تواند بهترین گزینه درمانی را در نظر بگیرد.

زانوبند طبی یا بریس

زانوبندها یکی از روش های درمانی غیرجراحی می باشد و می توانند برای از بین بردن طیف وسیعی از مشکلات زانو مفید واقع شوند. آنها به محافظت از مفصل، بهبود ثبات و کاهش خطر آسیب مجدد زانو کمک می کنند.

زانو بند طبی یا بریس

تمرینات برای کاهش درد زانو

ورزش یکی از بهترین روش ها برای کاهش تقریبا تمام دردهای زانو می باشد. با بهبود قدرت، انعطاف پذیری و ثبات زانو، نیروهای عبوری از مفصل را کاهش داده می شود. برای اینکه زانو به راحتی و به طور کامل در هر جهت حرکت کند، به همه عضلات پا نیاز دارد تا با هم کار کنند.

جراحی زانو

برخی موارد برای درمان درد زانو نیاز به جراحی می باشد. اگر آسیب در داخل مفصل باعث ایجاد مشکلات مداوم مانند درد و بی ثباتی شود، ممکن است برای ترمیم بافت آسیب دیده و کاهش فشار وارد شده به کل مفصل نیاز به جراحی می باشد. متخصص ارتوپد اغلب قبل از انجام هر اقدامی وضعیت زانو را بررسی می کند سپس بهترین و مناسب ترین تکنیک جراحی را در نظر می گیرد.

همچنین روش های درمانی دیگری که می تواند در کاهش درد زانو مفید باشند شامل:

 • کاهش درد، التهاب و آسیب بافتی با استفاده از استفاده از تکنیک پرایس
 • محافظت
 • استراحت
 • کمپرس یخ
 • استفاده از زانوبندهای طبی
 • مصرف دارو
 • طب سوزنی
 • بازگرداندن قدرت و انعطاف پذیری با حرکات کششی و پایداری

کلام آخر

زانو درد یک علامت رایج است که افراد را در هر سنی و سطح فعالیت تحت تاثیر قرار می دهد. افراد انواع مختلفی از زانو درد را تجربه می کنند که توسط دکتر ارتوپد خوب به راحتی قابل درمان می باشد.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

دررفتگی شانه

دررفتگی شانه

دررفتگی های شانه عمولاً به دلیل اعمال نیروی قابل توجهی به دست ها مانند آسیب ورزشی یا سقوط شدید رخ می دهند. در هنگام در رفتگی شانه، درد زیادی در شانه و بازو ایجاد می گردد و بازو کار نمی کند زیرا بازو...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه

خار پاشنه رشد استخوانی است که گاهی اوقات می توانید آن را در قسمت زیرین پای خود مشاهده و احساس کنید. این عارضه از رسوبات کلسیم تشکیل شده است و می تواند شکلی نوک تیز، قلابدار یا قفسه مانند داشته باشد....

درمان زانوی دونده

درمان زانوی دونده

درد در زانوها، به خصوص در هنگام خم شدن، می تواند زانوی دونده باشد. زانوی دونده شرایطی است که به عنوان آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو شناخته می شود. این عارضه نوعی آسیب خاص است و بیشتر یک...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *