دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » ارتوپد » دررفتگی مادرزادی مفصل لگن قابل درمان است؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دررفتگی مادرزادی مفصل لگن قابل درمان است؟

دیسپلازی مفصل ران یا دررفتگی مادرزادی لگن از جمله بیماری هایی است که در رده بیماری های وراثتی قرار می گیرد. برخی از نوزادان از بدو تولد با این بیماری به دنیا می آیند. به همین جهت روند تشخیص و درمان اگر زودتر آغاز شود این بیماری پیشروی نخواهد کرد. در ادامه شاهد تجربه بیمار پس از درمان دررفتگی مادرزادی لگن در زنجان توسط دکتر میرمنصور موذن جمشیدی – متخصص ارتوپد- فوق تخصص جراحی لگن و ران هستید.

 

در واقع درمان در مراحل اولیه باعث می شود مفصل ران در محل اصلی خود قرار گیرد و با روند رشد طبیعی کودک نحوه جایگیری آن ثابت می شود.

اگر می خواهید در خصوص علائم و علل بروز بیماری دیسپلازی مفصل ران اطلاعاتی داشته باشید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

آناتومی مفصل ران

مفصلی که در حد فاصل استخوان ران و لگن خاصره قرار دارد را مفصل ران می گویند. این مفصل به این نحو در محل اصلی خود ثابت می شود که سر استخوان ران در حفره ای به نام استابولوم قرار گیرد. حفره استابولوم بخشی از لگن محسوب می شود.

در دوران جنینی حفره استابولوم و مفصل ران به طور طبیعی شکل می گیرد و رشد می کند. در برخی از نوزادان مشکلاتی در روند رشد طبیعی این مفصل به وجود می آید که علت اصلی و دقیق آن مشخص نیست. به همین دلیل سراستخوان در داخل حفره استابولوم ثابت نیست.

 

دیسپلازی مفصل ران

به خارج شدن سر استخوان ران از داخل حفره استابولوم دیسپلازی مفصل ران گفته می شود. این بیماری از درجه شدید تا ضعیف احتمال بروز و ظهور دارد.

زمانی که دیسپلازی مفصل ران شدید باشد، به دررفتگی مادرزادی مفصل ران می انجامد. به همین سبب پزشکان تاکید می کنند که دیسپلازی مفصل ران در صورتی که به موقع تشخیص داده شود از دررفتگی مفصل ران به طور کامل جلوگیری می شود.

درمان دررفتگی لگن در زنجان

دررفتگی مادر زادی لگن – دیسپلازی مفصل ران

علت بیماری دیسپلازی مفصل ران

علت اصلی آن هنوز مشخص نیست اما متخصصین معتقدند که این بیماری زمینه های وراثتی و ژنتیکی دارد. از سوی دیگر نیز آمار مبتلایان به این بیماری در دختران بیش از جنس مذکر است.

علائم و نشانه های دیسپلازی مفصل ران

مهم ترین نشانه های دیسپلازی مفصل ران از این قرار است:

  • درد در ناحیه کشاله ران
  • افزایش درد در هنگام نشست و برخاست
  • درد در وضعیت راه رفتن و یا دویدن

 

دیسپلازی مفصل ران چگونه تشخیص داده می شود؟

  • ابتدا علائم بالینی مورد بررسی قرار می گیرد. علائم بالینی با معاینات فیزیکی و نیز شرح حالی که از فرد گرفته می شود قابل بررسی خواهد بود.
  • از سوی دیگر نیز عکسبرداری رادیولوژی نیز به دقت تشخیص می افزاید. در عکس هایی که از نواحی داخلی ران گرفته می شود دیسپلازی مشخص خواهد شد.
  • ام آر آی نیز از دیگر راه هایی است که امکان تشخیص دقیق دیسپلازی مفصل ران را فراهم می کند.

 

انواع روش های درمانی بیماری دیسپلازی مفصل ران

درمان دیسپلازی مفصل ران در دوران کودکی:

در دوران کودکی با بستن یک کمربند خاص در ناحیه کمر و پاها می توانند کودک را درمان کنند. بستن چند ماه این کمربند طبی به طور کامل این بیماری را درمان خواهد کرد.

در مواردی بیماری دیسپلازی مفصل ران بعد از گذشت شش ماه آغاز می شود. روش درمان در این دوران جاانداختن استخوان در محل اصلی و ثابت کردن با گچ گرفتن است.

درمان دیسپلازی مفصل ران در دوران بزرگسالی:

برای درمان این بیماری بعد از یکسالگی و در دوران بزرگسالی باید جراحی انجام شود. جراحی برای بزرگسالان در مواردی انجام می شود که دررفتگی شدید باشد و بیمار درد های زیادی را تجربه کند.

تصویر از دررفتگی لگن

تصویر از دررفتگی لگن

برخی از راهکاری هایی که برای بهبود وضعیت بیماران از سوی پزشکان توصیه می شود علائم بیماری دیسپلازی مفصل ران را کاهش می دهد و از پیشروی این بیماری جلوگیری می کند. مثل:

  • کاهش وزن
  • استفاده از عصا

این دو اقدام باعث می شود فشار کمتری به نواحی ران و مفاصل وارد شود. در نهایت علائم درد کاهش می یابد و وضعیت بیمار وخیم تر نمی شود.

 

نتیجه گیری

برای تشخیص و درمان دیسپلازی مفصل ران حتما به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه کنید. زیرا که متخصصین ارتوپدی می توانند با تکیه بر تجربه و تخصصی که دارند تشخیص های دقیق و بهنگامی را داشته باشند. همانطور که بارها ذکر کردیم تشخیص به موقع تا حد زیادی موفقیت روند درمان را در بیماری دیسپلازی مفصل ران افزایش خواهد داد. عزیزانی که ساکن شهر زنجان هستند و به دنبال بهترین درمان برای دررفتگی مادرزادی لگن هستند می توانند از طریق سامانه مشاوره و نوبت دهی آنلاین به دکتر میرمنصور موذن جمشیدی – متخصص ارتوپد در زنجان – فوق تخصص لگن و ران مراجعه نمایند.

بنابراین با پیگیری های به موقع از بروز مشکلات جدی تر در آینده می توانید جلوگیری کنید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران

_ عضو انجمن جراحان اروپا

_ عضو انجمن جراحان لگن ایران

_عضو انجمن های تخصصی ارتوپ د

_ دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

علت پای پرانتزی در کودکان

علت پای پرانتزی در کودکان

تاليپوس مادرزادي اكوينواروس كه عموما تحت عنوان پای پرانتزی شناخته مي شود، در آن پا با انگشتان به سمت پايين به داخل پيچ مي خورد . این بیماری تقریبا سالانه از هر...

معرفی یک متخصص ارتوپد خوب در زنجان

معرفی یک متخصص ارتوپد خوب در زنجان

ممکن است شما هم دچار برخی مشکلات در ناحیه مفاصل و استخوان های خود شده باشید و جهت درمان آنها به دنبال یک متخصص ارتوپد خوب می گردید. می توان گفت که به دلیل اینکه ناحیه استخوان و مفاصل از مهم ترین...

سیاه شدن استخوان ران؛ از علائم تا درمان

سیاه شدن استخوان ران؛ از علائم تا درمان

استخوان ها بافت های زنده بدن هستند که مواد لازم برای زنده بودن و مواد لازم برای انجام وظایف خود را توسط رگ های خونی تامین می کنند.  هنگامی که به دلایلی خونرسانی به استخوان قطع شود راه ارتباطی و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *