مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان خار پاشنه

خار پاشنه رشد استخوانی است که گاهی اوقات می توانید آن را در قسمت زیرین پای خود مشاهده و احساس کنید. این عارضه از رسوبات کلسیم تشکیل شده است و می تواند شکلی نوک تیز، قلابدار یا قفسه مانند داشته باشد. دلایل متعددی برای خار پاشنه وجود دارد، اما اغلب در بیماران مبتلا به فاسیای کف پا یا التهاب فاسیای کف پا بافتی که در امتداد پایین پا قرار دارد و پاشنه را به انگشتان پا متصل می کند، رخ می دهد. خار پاشنه منجر به درد و ناراحتی در ناحیه کف پا می گردد و در صورت عدم درمان به موقع می تواند عارضه ایی غیر قابل تحمل شود، لذا درمان به موقع آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد خارپاشنه بدانید.

خار پاشنه چیست؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که خار پاشنه باعث درد پاشنه می شود، اما همیشه اینطور نیست. از هر 10 نفر یک نفر به خار پاشنه پا مبتلا می شود، اما از هر 20 نفری که خار پاشنه دارند، تنها یک نفر درد پاشنه پا را تجربه می کند. برخی دیگر ممکن است علائمی مانند حساسیت، درد مبهم یا درد شدید هنگام ایستادن را تجربه کنند.

قرص برای خارپاشنه

علائم خار پاشنه

بیشتر اوقات، این خار پاشنه نیست که باعث درد می شود، بلکه التهاب و تحریک فاسیای کف پا است. درد پاشنه در صبح بعد از خواب بدترین است (بعضی افراد می گویند که احساس می شود چاقو وارد پاشنه پا می شود) و برداشتن اولین قدم ها از رختخواب را دشوار می کند.

این به این دلیل است که پا در طول شب در حالت خم شدن کف پا قرار می گیرد (یعنی انگشتان پا به سمت پایین هستند) که باعث سفت شدن فاسیا می شود. همانطور که روی پا فشار می آورید، فاسیا کشیده می شود که باعث درد می شود. با شروع حرکت و شل شدن فاسیا، این حالت فروکش می کند (اگرچه احتمالاً همچنان درد مبهمی را احساس خواهید کرد)، اما پس از راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت برمی گردد.

در مورد درمان قوز کمر بیشتر بدانید.

سایر علائم خار پاشنه عبارتند از:

 • یک برآمدگی کوچک و قابل مشاهده: در عکسبرداری با اشعه ایکس، خار پاشنه می تواند تا نیم اینچ طول داشته باشد.
 • التهاب و تورم
 • سوزش، احساس گرما
 • حساسیتی که راه رفتن برهنه را دردناک می کند.
 • درد پاشنه پا که بدترین حالت صبح هنگام بیدار شدن از خواب است
 • التهاب
 • تورم
 • سوزش یا احساس گرما
 • حساسیت و برآمدگی کوچک و قابل مشاهده در پاشنه پا

فقط 50 درصد از افراد مبتلا به خار پاشنه از آن احساس درد می کنند.

علل ایجاد خار پاشنه

خار پاشنه در 70 درصد بیماران مبتلا به فاسیای کف پا رخ می دهد. هنگامی که فاسیای کف پا ملتهب می شود، خار پاشنه می تواند در نقطه بین فاسیا (بافتی که قوس کف پا را تشکیل می دهد) و استخوان پاشنه ایجاد شود. اغلب در بین زنان، خار پاشنه می‌تواند به بیماری زمینه‌ای دیگری از جمله استئوآرتریت، آرتریت واکنشی (بیماری رایتر) و اسپوندیلیت آنکیلوزان مرتبط باشد.

سایر علل خار پاشنه عبارتند از:

 • فعالیت زیاد: فعالیت هایی مانند دویدن و پریدن، به خصوص اگر روی سطوح سخت انجام شود، می تواند با ساییدگی پاشنه و قوس پا منجر شود و باعث خار پاشنه شود.
 • چاقی: هرچه وزن بیشتری حمل کنید، خطر ابتلا به خار پاشنه بیشتر است.
 • کفش نامناسب: کفش‌های نامناسب یا غیرحمایت‌کننده (مانند دمپایی) می‌توانند باعث خار پاشنه شوند.

در مورد مفصل پای شارکو بیشتر بدانید.

تشخیص خار پاشنه

متخصص ارتوپد شما ممکن است در مورد سابقه درد پاشنه شما بپرسد و پای شما را از نظر حساسیت در قسمت پایین پا، نزدیک پاشنه بررسی کند. او ممکن است از شما بخواهد که برای ارزیابی درد و دامنه حرکت، پای خود را خم کنید. او همچنین پاشنه پا را به صورت بصری بررسی می کند و به دنبال برآمدگی است که ممکن است وجود داشته باشد یا نباشد. تشخیص خار پاشنه به طور رسمی زمانی انجام می شود که اشعه ایکس برآمدگی استخوانی را از پایین پا در نقطه ای که فاسیای کف پا به استخوان پاشنه چسبیده است نشان دهد.

دکتر برای درمان خارپاشنه

درمان خار پاشنه

به طور کلی، درمان خار پاشنه مانند درمان فاشیای کف پا است و اولین گام آن استراحت کوتاه مدت و کنترل التهاب است. برای اکثر مردم، خار پاشنه با درمان محافظه کارانه که ممکن است شامل موارد زیر باشد، بهتر می شود:

 • استراحت
 • یخ
 • داروی ضد التهاب
 • کشش
 • ارتز
 • فیزیوتراپی

با انجام درست موارد تجویزی دکتر جمشیدی و اصلاح سبک زندگی می توانید برای همیشه از شر این بیماری رها شوید.

در مورد آرتروز دست بیشتر بدانید.

تمرینات کششی برای فاشیای کف پا

خار پاشنه با این درمان ها از بین نمی رود، اما ناراحتی ناشی از آن معمولاً با استفاده از آنها به اندازه کافی قابل کنترل است. تزریق کورتیزون ممکن است در برخی افراد مفید باشد. جراحی برای برداشتن خار پاشنه نادر است و تنها زمانی ضروری است که درمان های فوق با شکست مواجه شده باشد.

کلام آخر

خار پاشنه یک اتفاق رایج در افراد مبتلا به فاشیای کف پا است، خار پاشنه وضعیتی که باعث درد شدید یا مبهم در پایین پاشنه پا می شود. شرایط زمینه ای مانند استئوآرتریت، آرتریت واکنشی و اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز می تواند باعث ایجاد خار پاشنه شود. علل دیگر عبارتند از استفاده بیش از حد از پاشنه پا، چاقی، و کفش نامناسب و … در صورتی که به این عارضه دچار هستید همین امروز با مراجعه به دکتر متخصص ارتوپد در خصوص درمان این عارضه اقدام کنید و برای همیشه شر این بیماری رها شوید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی در کودکان

تاليپوس مادرزادي اكوينواروس كه عموما تحت عنوان پای پرانتزی شناخته مي شود، در آن پا با انگشتان به سمت پايين به داخل پيچ مي خورد . این بیماری تقریبا سالانه از هر...

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست امروزه با روش های جدید مقدور می باشد. تقریباً از هر پنج نفر در دنیا یک نفر از نوعی آرتریت رنج می‌برد که استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شایع‌ترین آنها هستند. آرتریت می تواند هر ناحیه...

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر، از جمله مواردی است که افراد با بالا رفتن سن اغلب به دلیل مشکلات ایجاد شده درستون فقرات می توانند از آن استفاده کنند. دیسک کمریکی از این عارضه ها است که بر اثر افزایش سن رخ می دهد....

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه یکی از نگرانی های بسیاری از بیماران کاندیدای این جراحی است. جراحی تعویض مفصل شانه مانند بسیاری از جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض جراحی تعویض مفصل شانه شامل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *