مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل شانه نوعی عمل جراحی است که به نام آرتروپلاستی معروف است. گاهی بر اثر آسیب دیدگی هایی که برای مفصل شانه رخ می دهد، درد های شدیدی در این ناحیه ایجاد شده که برای بهبودی نیازمند درمان می باشد. این جراحی به منظور درمان درد و اصلاح حرکت و قدرت شانه انجام می گیرد. جراحی تعویض مفصل شانه یک روش جراحی است که در آن مفصل شانه تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد و با یک مفصل جدید جایگزین می‌شود. این روش جراحی معمولاً برای درمان آسیب‌های شدید و مزمن در مفصل شانه مانند آرتروز شانه، آسیب‌های شانه و ‌پروتز شانه به کار می‌رود. در این روش جراحی، جراح یک برش بر روی پوست شانه ایجاد می‌کند و سپس به مفصل شانه دسترسی پیدا می کند. سپس مفصل قدیمی و آسیب‌دیده را برداشته و مفصل جدید را به جای آن قرار می‌دهد. این مفصل جدید ممکن است از فلزات مختلف ساخته شده باشد و به کمک پیچ‌ها و مهره‌ها در محل خود ثابت شود. در این مقاله به جزئیات این جراحی می پردازیم.

جراحی تعویض مفصل شانه چیست؟

زمانی که مفصل شانه آسیب دیده، تخریب شده و منجر به درد شدید می شود، جراحی تعویض مفصل شانه در درمان و از بین رفتن درد شدید در شانه تاثیر به سزایی دارد. این جراحی به اندازه تعویض مفصل زانو و لگن متداول نیست اما همانطور که گفته شد در تسکین درد تاثیرگذار است. در این جراحی قسمت های آسیب دیده شانه برداشته می شوند و با مفصل های مصنوعی یا همان پروتز ها جایگزین می شوند. جراحی تعویض مفصل شانه به دو صورت انجام می شود. در روش اول سر استخوان بازو با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود. در روش دیگر سر استخوان (گوی) و حفره گلنوئید (کاسه) با مفصل مصنوعی جایگزین می شود، که در ادامه این مقاله به صورت جزئی تر این روش ها را توضیح خواهیم داد.

در مورد شکستگی استخوان لگن بیشتر بدانید.

دلایل تعویض مفصل شانه

دلایل مختلفی ممکن است باعث آسیب دیدن و بروز درد در شانه شوند که باعث ضرورت انجام جراحی تعویض مفصل شانه می شود. از جمله دلایلی که باعث انجام این عمل می شوند عبارتند از:

 • شکستگی و آسیب شدید در ناحیه شانه
 • ورم مفصل
 • آرتروز شانه
 • آرتریت روماتوئید و یا روماتیسم مفصلی
 • پارگی عضله چرخاننده شانه
 • استئونکروز یا مرگ استخوان
 • جراحی ناموفق تعویض مفصل شانه
جراحی تعویض مفصل شانه

در مورد آرنج تنیس بازان بیشتر بدانید.

چه زمانی تعویض مفصل شانه انجام می گیرد؟

تصمیم انجام گیری جراحی تعویض مفصل زانو به عهده پزشک و بیمار می باشد. دلایل مختلفی ممکن است باعث شود تا پزشک انجام این عمل را تجویز کند. به طور کلی جراحی تعویض مفصل شانه برای افراد زیر تاثیر گذار و انجام می شود:

 • افرادی که در ناحیه شانه دارای درد شدید هستند، به طوری که در انجام فعالیت های روزانه مانند پوشیدن لباس، حرکت دادن دست و یا برداشتن اشیا دچار مشکل هستند.
 • افرادی که در هنگام استراحت دارای درد شدید می باشند به طوری که درد مانع از خواب شبانه فرد می شود.
 • عدم توانایی حرکت دادن و احساس ضعف در شانه
 • عدم تاثیرگذاری در درمان های دیگر مانند مصرف دارو، فیزیوتراپی، تزریق کورتیزون

انواع جراحی تعویض مفصل شانه

این جراحی روش ها و گونه های مختلفی دارد. متخصص ارتوپدی ابتدا شرایط و وضعیت بیمار را بررسی میکند و با توجه به وضعیت او بهترین روش تعویض مفصل شانه را برای بیمار تجویز می کند. در مورد تعویض مفصل زانو بیشتر بدانید. در ادامه به جزئیات روش های این جراحی میپردازیم.

تعویض کل مفصل

در این روش معمولا سطوح مفصل مبتلا به آرتریت و ملتهب با یک گوی فلزی سیقل داده می شود و با مفصل مصنوعی جایگزین می شود.

در مورد کمر درد در زنان بیشتر بدانید.

تعویض بخشی از مفصل

جراح با توجه به مشکل و آسیب دیدگی ممکن است فقط گوی شانه را با مفصل مصنوعی تعویض کند. این عمل تعویض نیمی از مفصل شانه نام دارد.

در مورد تزریق PRP برای آرتروز زانو بیشتر بدانید.

تعویض معکوس کل مفصل شانه

این روش یکی دیگر از روش های تعویض مفصل شانه است که در برخی از موارد کاربرد دارد. از جمله کاربرد های این روش عبارتند از:

 • بیمارانی که دچار پارگی کامل عضله چرخاننده شانه و احساس ضعف شدید در شانه هستند.
 • عدم موفقیت در جراحی قبلی تعویض مفصل شانه
 • آرتریت و التهاب مفصل شانه

در مورد پای پرانتزی در کودکان بیشتر بدانید.

انواع تعویض شانه

در مورد آرتروسکوپی لگن بیشتر بدانید.

هزینه جراحی تعویض مفصل و پروتز شانه

یکی از سوالاتی که بیماران کاندیدای تعویض مفصل شانه دارند، هزینه جراحی تعویض مفصل شانه می باشد.

به طور کلی در تعیین هزینه جراحی تعویض مفصل شانه موارد مختلفی تاثیرگذار است که آن موارد عبارتند از:

جنس پروتز مفصل

جنس پروتز مفصل مورد استفاده در جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا که ارتباط مستقیم با طول عمر و ماندگاری آن ها دارد.

تخصص و تجربه پزشک

تخصص و تجربه متخصص ارتوپد در جراحی بسیار مهم است و باید در انتخاب پزشک خود دقت لازم را داشته باشید.

نتیجه گیری

تعویض مفصل شانه یکی از روش های درمانی برای شانه های آسیب دیده که دچار درد شدید هستند، می باشد. در برخی از بیماران روش های درمانی مانند فیزیوتراپی و یا دارو درمانی موفقیت آمیز نبوده و بی نتیجه می باشد، که در این صورت پزشک با توجه به شرایط بیمار و بررسی وضعیت و آسیب دیدگی ممکن است جراحی تعویض مفصل شانه را توصیه کند.

سوالات متداول

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

عقب زدگی زانو و راه های درمان آن چیست؟

عقب زدگی زانو و راه های درمان آن چیست؟

به خم شدن بیش از حد زانو به سمت عقب که باعث تغییر شکل زانو می گردد، عقب زدگی زانو یا برگشت زانو گفته می شود. این عارضه منجر به دفرمگی زانو می گردد و می تواند روی عملکرد و دامنه حرکتی بیمار تاثیر...

آرتروسکوپی لگن در تهران و زنجان

آرتروسکوپی لگن در تهران و زنجان

آرتروسکوپی لگن عملی است که با ایجاد برش های کوچکی در اطراف مفصل ران و با استفاده از یک دوربین کوچک مخصوص انجام می شود که به این ترتیب پزشک می تواند اطراف لگن را به خوبی و با دقت ببیند. همچنین ممکن...

آرتروسکوپی زانو چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

آرتروسکوپی زانو چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

ممکن است بر اثر علل مختلف نظیر زانو درد یا پارگی مینیسک زانو به متخصص ارتوپد مراجعه کرده باشید و پزشک انجام عمل آرتروسکوپی جهت تشخیص دقیق به شما توصیه کرده باشد. می توان گفت که آرتروسکوپی یکی از روش...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *