دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » ارتوپد » جراحی اصلاح اندام تحتانی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی اصلاح اندام تحتانی

جراحی اصلاح اندام تحتانی یک از روش های جراحی بوده که سبب اصلاح نواقص موجود در قسمت ها پایین تنه بدن می شود. امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی در زمینه جراحی، روش های متفاوتی در جهت رفع این نواقص ایجاد شده است. در این مقاله سعی خواهیم داشت در مورد این جراحی و علت هایی که ممکن است افراد نیازمند این روش جراحی شوند صحبت کنیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

جراحی-اندام-های-تحتانی

در چه مواردی افراد نیازمند انجام این جراحی هستند؟

علت های متعددی وجود دارد که ممکن است افراد نیازمند این روش جراحی باشند. برخی از این علت ها زمینه مادرزادی دارند و برخی در اثر سوانح و یا اتفاقات مختلف در فرد ایجاد شده اند. علت هر چه باشد وجود نواقص در اندام های تحتانی به علت اینکه این اندام ها در ارتباط مستقیم با فعالیت های روزمره هستند بسیار آزار دهنده است.

حتی در برخی موارد ممکن است زمینه ساز بیماری های حرکتی دیگر باشد. در این جا به بررسی علت های ایجاد این نواقص می پردازیم.

انحراف مادرزادی اندام تحتانی

یکی از این اختلالات، چرخش اندام تحتانی نظیر دررفتگی مادر زادی مفصل لگن در کودکان و نوجوانان است، که علائم آن غیر طبیعی بودن اندام پایین تنه در این افراد و یا مشکلات راه رفتن در آن ها است. این اختلالات در 90 درصد موارد منشاء مادرزادی دارند و با رشد کودک خود را نشان میدهند و علت ایجاد آن ها چرخش بیش از حد یکی از استخوان های اندام تحتانی است که باعث ظاهری غیر طبیعی در افراد می شود و به همین علت افراد نیازمند جراحی می شوند.

اختلالات رشد اندام تحتانی

اختلاف در طول دو اندام در یک فرد یکی از اختلالات شایع ارتوپدی به حساب می آید که علت آن ممکن است کاهش میزان رشد و یا افزایش میزان رشد در یکی از اندام ها باشد. این اختلال به ظاهر ساده سبب ایجاد مشکلات فراوانی در راه رفتن و نشستن افراد می شود و می تواند زمینه ساز ایجاد اختلالات ارتوپدی دیگر باشد.

اختلالات ناشی از بروز سوانح

سوانحی تصادفات و یا سقوط ممکن است سبب بروز برخی اختلالات حاد حرکتی در افراد شود و نیاز باشد که افراد جراحی های مربوطه را انجام دهند.

انحراف اندام های تحتانی چه مشکلاتی را برای افراد به وجود می آورد؟

آسیب هایی که در قسمت تحتانی بدن ایجاد می شود، سبب اثرگذاری بر روی طیف وسیعی از فعالیت های بدنی افراد چون فعالیت های شغلی، فعالیت های ورزشی و فعالیت های معمول می شود. مهم ترین علائم ظاهری این اختلالات ایجاد مشکل در راه رفتن است. انحرافاتی که در قسمت تحتانی بدن ایجاد می شود به علت بر هم زدن توازن وزنی بدن زمینه ساز مشکلات ستون فقرات نیز می شود. بنابراین درمان سریع این اختلالات علاوه بر اینکه به صورت بارزی سبب بهبود کیفیت زندگی افراد می شود، همچنین باعث جلوگیری از ایجاد بیماری های ارتوپدی در آینده می شود.

نحوه ی انجام جراحی اصلاح اندام تحتانی

نحوه ی جراحی قسمت های مختلف اندام تحتانی متفاوت بوده و ما در اینجا به بررسی دو مورد آن ها خواهیم پرداخت:

جراحی اندام لگن

این اندام شامل کمربند لگنی در جلو و استخوان های خاجی و دنبالچه در عقب است. شکستگی استخوان لگن و یا انحراف مادرزادی آن می تواند بسیار خطرناک و در برخی موارد تهدید کننده ی زندگی باشد. از نشانه ها و علائم آن می توان به درد شدید در لگن و کشاله ی ران، عدم توانایی در قرار دادن وزن بر روی دو پا و کوتاه شدن پا در طرف دارای آسیب و انحراف اشاره کرد.

برای رفع این بیماری دو مرحله ی درمانی وجود دارد که شامل درمان اولیه که و در نهایت جراحی است. در درمان اولیه کشش پوستی و بی حرکت کردن و یا تثبیت محل مورد نظر وجود دارد. در ادامه نیز روش های جراحی بوسیله ی جا انداختن و فیکس کردن محل با استفاده از پیچ و پلاک انجام می شود. .درمان های دارویی و توانبخشی به عنوان درمان های مکمل سبب بهبود هر چه سریعتر این بیماری می شود.

 

جراحی نواقص مفصل

نواقص مفصل نیز می تواند شامل نواقص ناشی از تصادفات و یا مادرزادی باشد. در نوع مادرزادی این نواقص معمولا کوتاه شدن یکی از پا ها نسبت به دیگری وجود دارد که همانطور که به آن اشاره شد، سبب مشکلات فراوانی در فعالیت های روزمره افراد می شود. برای رفع این نواقص معمولا پای کوتاهتر را با استفاده از پروتز های مفصلی اصلاح می کنند که درمان بسیار موثری می باشد.

 

مزایای انجام این جراحی اصلاح اندام تحتانی  

اگر نکاه کوتاهی به عوارض نواقص موجود در نواحی تحتانی داشته باشیم، قطعا متوجه خواهیم شد. بیماران درگیر طیف وسیعی از محدودیت ها و مشکلات حرکتی هستند و همانطور که قبلا به آن اشاره شد در بسیاری از موارد زمینه ساز بیماری های دیگر نیز می باشد. بنابراین جراحی و رفع نواقص این نواحی تاثیر بسزایی در بهبود حرکتی و رفع محدودیت های این افراد دارد. ساده ترین نقصی که در این موارد است هم  تراز نبودن پاهای افراد است که می تواند به دلایل مادرزادی و یا اکتسابی باشد. همین نقص به ظاهر ساده سبب ایجاد مشکلات و معضلات بسیاری برای فرد می شود که از آن جمله می توان به راه رفتن غیر عادی و محدودیت در داشتن فعالیت های ورزشی اشاره کرد که اثرات مخربی بر روی جسم و روان افراد دارد. بنابراین روش های جراحی کمک بسیار بزرگی به رفع این نواقص و محدودیت های آن دارند.

نتیجه گیری

جراحی اصلاح اندام تحتانی از جمله روش های جراحی بسیار تخصصی در جهت رفع نواقص موجود در اندام های پایین است. این نواقص ممکن است دارای علل ژنتیکی یا مادرزادی و یا اکتسابی باشند. علل هر چه که باشد، وجود این نواقص اثرات مخربی بر جسم و روحیه افراد دارد و می تواند زمینه ساز بروز بیماری های دیگر حرکتی نیز باشد. بنابراین جراحی به عنوان راه حل نهایی و موثر می تواند این معضلات را رفع کند.

منابع:

  • Lower Limb Deformities.Deformity Correction and Function Reconstruction

Editors: Qin, S., Zang, J., Jiao, S., Pan, Q. (Eds.)

 

 

 

 

 

 

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه یکی از نگرانی های بسیاری از بیماران کاندیدای این جراحی است. جراحی تعویض مفصل شانه مانند بسیاری از جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض جراحی تعویض مفصل شانه شامل...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

درمان زانوی دونده

درمان زانوی دونده

درد در زانوها، به خصوص در هنگام خم شدن، می تواند زانوی دونده باشد. زانوی دونده شرایطی است که به عنوان آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو شناخته می شود. این عارضه نوعی آسیب خاص است و بیشتر یک...

فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن

فتق دیسک گردن زمانی اتفاق می افتد که کانال نخاعی طناب نخاعی را باریک و فشرده می کند و اغلب در اثر افزایش سن ایجاد می شود. دیسک های ستون فقرات که مهره ها را از هم جدا می کنند و آنها را می بندند ممکن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *