دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » همه چیز درباره ی تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز درباره ی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از روش های رهایی از شر درد های شایع زانو است. بیماری های مفصل باعث کندی راه رفتن یا راه رفتن توام با درد می شود. درد زانو براثر ارتروز، ساییدگی و آسیب مفصل زانو ایجاد می شود. تعویض مفصل لگن و ران انقلابی موثر در درمان این دسته از درد ها و آسیب های مفصلی محسوب می شود که هر سال بالغ بر یک میلیون نفر را در سراسر جهان از تداوم درد و رنج ناشی از آن مصون می دارد. در جراحی تعویض مفصل زانو اقداماتی انجام می شود که در نتیجه آن مفصل زانو فرد با مفصل مصنوعی جایگزین می گردد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد تعویض مفصل زانو بدانید.

تعویض مفصل زانو چیست؟

تعویض مفصل زانو یک نوع عمل جراحی است که در آن مفصل آسیب دیده زانو با یک سطح مصنوعی جایگزین می شود که به آن آرتروپلاستی زانو (knee arthroplasty ) نیزگفته می شود .

تعویض مفصل زانو اغلب در بیمارانی انجام می شود که مفصل زانوی آن ها تخریب شده باشد و همواره با درد شدید همراه باشد  و به گونه ای انجام فعالیت های روزمره آن ها را مختل نماید.

هدف از تعویض مفصل از بین بردن دردی است که بیمار به دلیل ساییدگی استخوان ها روی هم در اثر آسیب دیدگی مفاصل، رماتیسم یا آرتروز زانو در زانوی خود احساس می کند و همچنین اصلاح دامنه حرکتی و تغییر شکل زانو می باشد. از آنجایی که این عمل جراحی امری بسیار حساس است و عدم تبحر کافی پزشک می واند مشکلات جدی را برای فرد به وجود آورد، توصیه می شود که جهت انجام این عمل جراحی به بهترین جراح تعویض مفصل زانو مراجعه نماید.

در مورد درمان زانوی دونده بیشتر بدانید.

عمل تعویض مفصل زانو
ساختار مفصل زانو

در مورد مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بیشتر بدانید.

 جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود؟

جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی در کاهش درد و اصلاح اختلالات حرکتی بیمارانی که دچار آسیب مفصل زانو شده اند، بسیار ثمر بخش است. در جراحی تعویض مفصل زانو قسمتی از استخوان و غضروف پایین ترین بخش استخوان ران و بالاترین بخش استخوان ساق و قسمت پشتی استخوان کشکک خارج شده و جایگزین آن مفصل مصنوعی که قسمت هایی از آن فلز و قسمتی دیگر یک نوع پلاستیک مقاوم است. برای متصل کردن قسمت های فلزی مفصل مصنوعی به استخوان های ران و ساق و کشکک معمولا از ماده ای به نام سیمان استخوانی استفاده می شود. در جراحی تعویض مفصل زانو بعضی رباط های زانو و منیسک زانو نیز خارج می شوند.

جراح، جهت انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو، ابتدا یک شکاف روی پوست در جلوی مفصل زانو ایجاد می کند و پس از باز کردن پوست و بافت های که زیر پوست قرار دارند استخوان کشکک را کنار میزند تا استخوان های ران و درشت نی مشخص شوند.

در ابتدا جراح با استفاده از اره های برقی مخصوص برش هایی را در انتهای پایینی استخوان ران ایجاد می کند. با این برش ها غضروف مفصلی در این ناحیه کاملا برداشته شده و انتهای پایینی استخوان ران برای پذیرش مفصل مصنوعی آماده می شود. سپس جراح یک قطعه فلزی را به نقطه برش داده توسط سیمان استخوانی می چسباند.

آسیب به استخوان ها یا بافت های تشکیل دهنده ی مفصل زانو موجب بروز درد شدید و اختلال در حرکت بیمار مانند راه رفتن، نشستن و حرکت های روزمره می شود.

در جراحی تعویض مفصل زانو، بخش تخریب شده مفصل را با مفصل مصنوعی که ساختار شبیه سازی شده ی مفصل زانو ولی از جنس فلز و استخوان است، جایگزین می شود. تشخیص نیاز به درمان با جراحی تعویض زانو توسط متخصصین ارتوپد پس از معاینات دقیق انجام می گیرد.

آرتروپلاستی _ دکتر میرمنصور موذن جمشیدی
جراحی تعویض مفصل زانو

تماس با پزشک بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

اگر پس از جراحی علائم زیر را مشاهده کردید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

 • تب و داغی ناگهانی در محل زانو یا قرمز شدن و تورم ممکن است نشان از یک التهاب جدی باشد و لازم است به متخصص ارتوپد مراجعه شود.
 • درد خفیف و تورم تا حدی پس از جراحی طبیعی است امادر صورت ادامه دار شدن آن نیاز به بررسی دقیق است که توسط پزشک از طریق سی تی اسکن علت آن مشخص می گردد.

حقیقت این است که مهارت و تجربه ی جراح تعویض مفصل زانو، در کاهش این عوارض و بهبود بیمار تاثیر مستقیم دارد. پس به شما همراهان عزیز توصیه می شود در انتخاب پزشک دقت کافی را به کار بگیرید تا بتوان در حد ممکن از بروز درد و به تعویق افتادن بهبودی جلوگیری شود.

شایان ذکر است که درد پس از آرتروپلاستی با توجه به علت آن قابل درمان است. البته لازم به ذکر است که درد پس از جراحی طبیعی است و نیاز به استراحت و مصرف مسکن های غیر استروئیدی به تشخیص پزشک دارد. درباره ی درد های شدید و ادامه دار نیاز به بررسی مجدد پزشک است. که در صورت شکستگی و در رفتگی در استخوان ها یا آسیب در پروتزی که در جراحی اعمال شده است، جراحی مجددا انجام گیرد. دردی که بر اثر انسداد عروق رخ می دهد با دارو های رقیق کننده قابل درمان است. هم چنین انجام مداوم و منظم جلسات فیزیوتراپی طبق نظر پزشک لازمه ی بهبود کامل بیمار است.

خلاصه مطلب

جراحی تعویض زانو توسط بهترین متخصص ارتوپد زنجان می تواند با کم ترین عوارضی درد و اختلالات را ازبین ببرد و به تسهیل حرکت بیمار کمک شایانی کند. و افراد مسن یا قربانیان تصادفات را به زندگی عادی بازگرداند. شما عزیزان می توانید پرسش های خود را در زمینه ی مفصل زانو و لزوم جراحی تعویض پروتز زانو در بخش دیدگاه ثبت فرمایید. دکتر میرمنصور موذن جمشیدی متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران در اولین فرصت ممکن، به پرسش های شما پاسخ خواهند داد.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

زانوی پرانتزی و ضربدری

زانوی پرانتزی و ضربدری

به طور کلی ممکن است برخی افراد بر اثر عوامل مختلف یا عوامل ژنتیکی در ساختار زانوی خود دچار برخی مشکلات شوند. زانوی پرانتزی و ضربدری یکی از اختلالات و عارضه های شایع در ساختار مفصل زانو است که اغلب...

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اگر شما ورزشکاری هستید که در ورزش های تماسی شرکت می کنید ممکن است در معرض خطر شکستگی زانو باشید. شکستگی زانو یک شکستگی یا ترک در یک یا چند استخوان در مفصل است، که از شکستگی کوچک تا شکستگی کامل...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از مواردی است که باید حتما به درستی رعایت شود. همان طور که می دانید جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان مشکلات مفصل زانو استفاده می شود. این جراحی یکی از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. مریم

  مهمه که تو چه سنی برای تعویض مفصل زانو اقدام کنیم؟

  پاسخ
  • دکتر منصور موذن جمشیدی

   سلام به شما
   تعویض مفصل هیچ محدودیت سنی ندارد

   پاسخ
 2. زینت النچری حصاری

  سلام آقای دکتر من مریض شما تو بیمارستان میلاد بودم که عمل من برای ده آذر بود چند روز پیش رفتم بیمارستان کارهامو انجام بدم گفتن لغو قرار داد کردید و استعفا دادید من باید چکار کنم

  پاسخ
  • دکتر میرمنصور موذن جمشیدی

   با شماره 09903168492 برای هماهنگی تماس بگیرید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *