دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو

آرتروز زانو یک نوع آرتروز دژنراتیو است. این حالت “ساییدگی و پارگی” معمولاً در افراد 50 سال به بالا رخ می دهد اما در افراد جوان هم ممکن است رخ دهد. با آرتروز، غضروف مفصل زانو به تدریج از بین می رود و دچار فرسودگی و ناهمواری می شود. این امر باعث کاهش فضای محافظتی بین استخوان ها می شود که منجر به مالش استخوان بر روی استخوان و ایجاد خار یا پیش بینی دردناک می شود. یکی از راه های درمان آرتروز زانو، تزریق پی آر پی نیز می باشد. در ادامه به تزریق PRP برای آرتروز زانو خواهیم پرداخت.

تزریق PRP چیست؟

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) با استفاده از غلظت پلاکت های بیمار از نمونه خون آنها تهیه می شود. درمان PRP از سیستم درمانی طبیعی بدن برای بهبود مشکلات اسکلتی عضلانی بیمار استفاده می کند. سپس پلاکت های فعال شده مستقیماً به بافت بدن آسیب دیده تزریق می شوند. آنها فاکتورهای رشد را آزاد کرده و باعث تحریک و افزایش تعداد سلول های ترمیمی تولید شده توسط بدن می شوند. درمان PRP می تواند به تسریع روند بهبود ماهیچه ها، مفاصل، رباط ها و تاندون های آسیب دیده کمک کند.

چه کسی کاندیدای خوبی برای درمان PRP است؟

بیمارانی که مدیریت آرتروز زانو خود را دشوار می دانند ممکن است تزریق PRP را در نظر بگیرند. درمان PRP برای افرادی که دچار آسیب های ناشی از ورزش در زانو یا پاها شده اند، مانند زانوی جامپر مقاوم، آسیب ناشی از پرش بیش از حد، و التهاب کف پا، آسیب ناشی از دویدن مفید است. درمان PRP همچنین می تواند به بیمارانی که از کمردرد ، آرنج تنیس بازان و حتی افرادی که از ریزش مو رنج می برند، کمک کند. 

بعد از تزریق PRP چه زمانی آرتروز زانو بهبود می یابد؟

بیمارانی که تحت درمان آرتروز زانو با PRP قرار می گیرند، ممکن است بین شش هفته تا سه ماه متوجه کاهش سفتی و درد شوند. همچنین ممکن است در این مدت عملکرد و تحرک زانو بهبود چشمگیری داشته باشد. مطالعه در اثر تزریق PRP برای گزارش به آرتروز زانو که پس از شش ماه، عملکرد زانو و درد بهتر از قبل از درمان PRP بود. 

چگونه بیماران باید برای درمان PRP آماده شوند؟

قبل از درمان PRP، بیماران باید با پزشک خود در مورد بهترین روش آماده سازی بر اساس مورد خاص خود مشورت کنند. به طور کلی، پزشکان به بیماران توصیه می کنند که با دستورالعمل های زیر خود را برای این عمل آماده کنند:

 • از مصرف داروهای ضدالتهابی یک هفته قبل از درمان PRP خودداری کنید.
 • MRI زانو ارائه دهید تا پزشک بتواند میزان آسیب را تعیین کند.
 • امکان استفاده از عصا را تا دو روز پس از تزریق آماده کنید.
 • از کسی بخواهید شما را به خانه برساند.

بیماران باید از عمل چه انتظاری داشته باشند؟

در مرحله اولیه، پزشک یک نمونه خون از بیمار می گیرد. آنها نمونه خون را به مدت 15 دقیقه در سانتریفیوژ قرار می دهند.
سانتریفیوژ مسئول جداسازی خون به ترکیبات مختلف است:

 • سلول های قرمز خون
 • گلبول های سفید خون
 • پلاکت
 • پلاسما

این نمونه چیزی است که پزشک برای استخراج پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می کند. آنها زانوی بیمار را بی حس کرده و درمان PRP را به آن ناحیه تزریق می کنند. ممکن است بعد از درمان محل تزریق PRP حساس باشد، اما نباید دردناک باشد. برخی از بیماران ممکن است در محل تزریق دچار کبودی یا زخم کوچکی شوند. قبل از ترخیص بیمار باید 15 دقیقه استراحت کند. کل عمل حدود یک ساعت طول خواهد کشید.

تزریق PRP زانو

بیماران بعد از عمل چه باید بکنند؟

 • پس از انجام عمل، بیمار باید  هر 2 تا 3 ساعت یکبار کمپرس سرد روی زانوی آسیب دیده خود قرار دهد و در هر نوبت حدود 20 دقیقه انجام شود. این کار باید تا 3 روز انجام شود.
 • بیماران همچنین می توانند از داروهایی برای کنترل درد و احساسات ناراحت کننده استفاده کنند. پزشکان به بیماران توصیه می کنند فعالیت بدنی خود را محدود کرده و از فعالیت هایی که باعث ایجاد فشار روی زانو می شود، خودداری کنند.
 • بیماران ممکن است برای کمک به کاهش وزن زانوها در طول دوره نقاهت از عصا استفاده کنند. پس از 6 تا 8 هفته، یک بررسی پیگیری برای ارزیابی اثربخشی درمان و وضعیت آرتروز زانو بیمار انجام می شود.
 • اگر بیمار دچار تورم شدید شد، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد. پس از درمان، فیزیوتراپی می تواند به بیمار کمک کند تا تحرک خود را در مفاصل بازیابی کند، از بدتر شدن وضعیت آنها جلوگیری کرده و خطرات ناشی از آسیب های بعدی را کاهش دهد.

آیا خطراتی در تزریق PRP برای آرتروز زانو وجود دارد؟

PRP از خون شما استفاده می کند، بنابراین متخصص ارتوپد می گویند این روش به احتمال زیاد امن است. با این حال، تزریق در مفصل زانو می تواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد، از جمله:

 • عفونت موضعی
 • درد در محل تزریق
 • آسیب عصبی، به احتمال زیاد در محل تزریق
 • درد و سفتی
 • ضربان قلب سریع
 • غش و سرگیجه
 • حالت تهوع و ناراحتی معده
 • تعریق
 • سردرد

با این حال، محققان خاطرنشان کردند که این موارد غیر اختصاصی بوده و از عوارض جانبی تزریقات دیگر مهمتر و خطرناک تر نیستند. علاوه بر این، هزینه این نوع درمان می تواند زیاد باشد و بیمه گران نمی توانند آن را پوشش دهند. همچنین به خاطر داشته باشید که ممکن است به دلیل تجربی بودن درمان، عوارض جانبی پیش بینی نشده ای وجود داشته باشد.

در کل عوارض جانبی بسیار کم است و ممکن است شامل درد در محل تزریق باشد که می تواند چند ساعت یا چند روز طول بکشد و تورم در عرض چند روز برطرف می شود. پس از درمان به بیمار توصیه می شود استراحت کند و برای مدتی از ورزش خودداری کند. به طور کلی، ممکن است یک ماه طول بکشد تا تسکین درد را تجربه کنید که در طول 3-6 ماه پس از درمان بهبود می یابد. با این حال، دوره نقاهت بر اساس نوع و شدت آسیب تعیین می شود.

چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت PRP مقدار کمی از خون شما جمع آوری و آماده می شود تا پلاکت ها را از سایر اجزای خون جدا کند. پلاکت های غلیظ و فاکتورهای رشد برای راحتی شما با خون باقی مانده و بی حس کننده موضعی ترکیب می شوند.

روش PRPزانو

محلول PRP اغلب تحت هدایت اولتراسوند به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. فاکتورهای رشد فعال شده، آزادسازی سلول های ترمیم کننده را تحریک می کنند تا روند بهبودی را تسریع کرده و علائم را تسکین دهند.

مزایای PRP زانو

درمان با پی آر پی، منجر به تسکین درد بدون خطرات جراحی، بیهوشی و نقاهت طولانی می شود. در برخی موارد، PRP درمانی جایگزین جراحی است. و در برخی موارد در حین جراحی استفاده می شود.

درمان با پی آر پی باعث تحریک و تسریع ترمیم و التیام بافت می شود، بدون اعمال تهاجمی و خطرات مرتبط. درمان PRP ممکن است عملکرد و کیفیت زندگی شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد، بنابراین می توانید به زندگی مورد علاقه خود بازگردید.

آیا PRP درمانی بی خطر است؟

درمان پی آر پی بسیار ایمن است. از آنجایی که PRP از خون خود شما ساخته شده و به محل آسیب یا انحطاط شما تزریق می شود. در این روش خطر واکنش نامطلوب یا انتقال بیماری وجود ندارد.

PRP چگونه کار می کند؟

تزریق پی آر پی سلول های آسیب دیده را در پلاسمای غلیظ و فاکتورهای رشد متعدد را تحت تاثیر قرار می دهد و در آن طی یک یا چند مرحله از ترمیم استخوان و بافت نرم استفاده می گردد.  PRP همچنین تکثیر سلول های بنیادی و فیبروبلاست ها را افزایش می دهد تا بهبود و بازسازی بافت های آسیب دیده را افزایش دهد. مطالعات نشان می دهد که افزایش غلظت فاکتورهای رشد مکانیسم های ترمیم بدن را تسریع کرده و زمان بهبودی را کوتاه می کند.

هزینه PRPزانو

آیا PRP برای من مناسب است؟

هنگامی که درمان های تهاجمی در تسکین درد و بازیابی عملکرد ناکام هستند، درمان با پی آر پی می تواند به شما کمک کند تا با حداقل جای زخم و انحطاط بافت را متوقف کنید. این یک روش سریع و بدون درد است که از شروع تا پایان فقط چند ساعت طول می کشد.

کلام آخر

استئوآرتریت یک بیماری مزمن و دژنراتیو غضروفی است که انتهای استخوان ها را می پوشاند. همانطور که غضروف خراب می شود، استخوان ها به هم ساییده می شوند و باعث درد مفاصل، تورم و سفتی، خار استخوان و تغییر در راه رفتن می شود. در نهایت اختلال در حرکت مفاصل و تغییر شکل مفصل بر کیفیت زندگی بیمار تأثیر منفی می‌گذارد. درمان PRP زانو یکی از روش های ایمن بر طرف کردن این بیماری می باشد.


دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

زانوی پرانتزی و ضربدری

زانوی پرانتزی و ضربدری

به طور کلی ممکن است برخی افراد بر اثر عوامل مختلف یا عوامل ژنتیکی در ساختار زانوی خود دچار برخی مشکلات شوند. زانوی پرانتزی و ضربدری یکی از اختلالات و عارضه های شایع در ساختار مفصل زانو است که اغلب...

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اگر شما ورزشکاری هستید که در ورزش های تماسی شرکت می کنید ممکن است در معرض خطر شکستگی زانو باشید. شکستگی زانو یک شکستگی یا ترک در یک یا چند استخوان در مفصل است، که از شکستگی کوچک تا شکستگی کامل...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از مواردی است که باید حتما به درستی رعایت شود. همان طور که می دانید جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان مشکلات مفصل زانو استفاده می شود. این جراحی یکی از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *