دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو

آرتروز زانو یک نوع آرتروز دژنراتیو است. این حالت “ساییدگی و پارگی” معمولاً در افراد 50 سال به بالا رخ می دهد اما در افراد جوان هم ممکن است رخ دهد. با آرتروز، غضروف مفصل زانو به تدریج از بین می رود و دچار فرسودگی و ناهمواری می شود. این امر باعث کاهش فضای محافظتی بین استخوان ها می شود که منجر به مالش استخوان بر روی استخوان و ایجاد خار یا پیش بینی دردناک می شود. یکی از راه های درمان آرتروز زانو، تزریق پی آر پی نیز می باشد. در ادامه به تزریق PRP برای آرتروز زانو خواهیم پرداخت.

تزریق PRP چیست؟

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) با استفاده از غلظت پلاکت های بیمار از نمونه خون آنها تهیه می شود. درمان PRP از سیستم درمانی طبیعی بدن برای بهبود مشکلات اسکلتی عضلانی بیمار استفاده می کند. سپس پلاکت های فعال شده مستقیماً به بافت بدن آسیب دیده تزریق می شوند. آنها فاکتورهای رشد را آزاد کرده و باعث تحریک و افزایش تعداد سلول های ترمیمی تولید شده توسط بدن می شوند. درمان PRP می تواند به تسریع روند بهبود ماهیچه ها، مفاصل، رباط ها و تاندون های آسیب دیده کمک کند.

چه کسی کاندیدای خوبی برای درمان PRP است؟

بیمارانی که مدیریت آرتروز زانو خود را دشوار می دانند ممکن است تزریق PRP را در نظر بگیرند. درمان PRP برای افرادی که دچار آسیب های ناشی از ورزش در زانو یا پاها شده اند، مانند زانوی جامپر مقاوم، آسیب ناشی از پرش بیش از حد، و التهاب کف پا، آسیب ناشی از دویدن مفید است. درمان PRP همچنین می تواند به بیمارانی که از کمردرد ، آرنج تنیس بازان و حتی افرادی که از ریزش مو رنج می برند، کمک کند. 

بعد از تزریق PRP چه زمانی آرتروز زانو بهبود می یابد؟

بیمارانی که تحت درمان آرتروز زانو با PRP قرار می گیرند، ممکن است بین شش هفته تا سه ماه متوجه کاهش سفتی و درد شوند. همچنین ممکن است در این مدت عملکرد و تحرک زانو بهبود چشمگیری داشته باشد. مطالعه در اثر تزریق PRP برای گزارش به آرتروز زانو که پس از شش ماه، عملکرد زانو و درد بهتر از قبل از درمان PRP بود. 

چگونه بیماران باید برای درمان PRP آماده شوند؟

قبل از درمان PRP، بیماران باید با پزشک خود در مورد بهترین روش آماده سازی بر اساس مورد خاص خود مشورت کنند. به طور کلی، پزشکان به بیماران توصیه می کنند که با دستورالعمل های زیر خود را برای این عمل آماده کنند:

 • از مصرف داروهای ضدالتهابی یک هفته قبل از درمان PRP خودداری کنید.
 • MRI زانو ارائه دهید تا پزشک بتواند میزان آسیب را تعیین کند.
 • امکان استفاده از عصا را تا دو روز پس از تزریق آماده کنید.
 • از کسی بخواهید شما را به خانه برساند.

بیماران باید از عمل چه انتظاری داشته باشند؟

در مرحله اولیه، پزشک یک نمونه خون از بیمار می گیرد. آنها نمونه خون را به مدت 15 دقیقه در سانتریفیوژ قرار می دهند.
سانتریفیوژ مسئول جداسازی خون به ترکیبات مختلف است:

 • سلول های قرمز خون
 • گلبول های سفید خون
 • پلاکت
 • پلاسما

این نمونه چیزی است که پزشک برای استخراج پلاسمای غنی از پلاکت استفاده می کند. آنها زانوی بیمار را بی حس کرده و درمان PRP را به آن ناحیه تزریق می کنند. ممکن است بعد از درمان محل تزریق PRP حساس باشد، اما نباید دردناک باشد. برخی از بیماران ممکن است در محل تزریق دچار کبودی یا زخم کوچکی شوند. قبل از ترخیص بیمار باید 15 دقیقه استراحت کند. کل عمل حدود یک ساعت طول خواهد کشید.

تزریق PRP زانو

بیماران بعد از عمل چه باید بکنند؟

 • پس از انجام عمل، بیمار باید  هر 2 تا 3 ساعت یکبار کمپرس سرد روی زانوی آسیب دیده خود قرار دهد و در هر نوبت حدود 20 دقیقه انجام شود. این کار باید تا 3 روز انجام شود.
 • بیماران همچنین می توانند از داروهایی برای کنترل درد و احساسات ناراحت کننده استفاده کنند. پزشکان به بیماران توصیه می کنند فعالیت بدنی خود را محدود کرده و از فعالیت هایی که باعث ایجاد فشار روی زانو می شود، خودداری کنند.
 • بیماران ممکن است برای کمک به کاهش وزن زانوها در طول دوره نقاهت از عصا استفاده کنند. پس از 6 تا 8 هفته، یک بررسی پیگیری برای ارزیابی اثربخشی درمان و وضعیت آرتروز زانو بیمار انجام می شود.
 • اگر بیمار دچار تورم شدید شد، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد. پس از درمان، فیزیوتراپی می تواند به بیمار کمک کند تا تحرک خود را در مفاصل بازیابی کند، از بدتر شدن وضعیت آنها جلوگیری کرده و خطرات ناشی از آسیب های بعدی را کاهش دهد.

آیا خطراتی در تزریق PRP برای آرتروز زانو وجود دارد؟

PRP از خون شما استفاده می کند، بنابراین کارشناسان می گویند این روش به احتمال زیاد امن است. با این حال، تزریق در مفصل زانو می تواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد، از جمله:

 • عفونت موضعی
 • درد در محل تزریق
 • آسیب عصبی، به احتمال زیاد در محل تزریق
 • درد و سفتی
 • ضربان قلب سریع
 • غش و سرگیجه
 • حالت تهوع و ناراحتی معده
 • تعریق
 • سردرد

با این حال، محققان خاطرنشان کردند که این موارد غیر اختصاصی بوده و از عوارض جانبی تزریقات دیگر مهمتر و خطرناک تر نیستند. علاوه بر این، هزینه این نوع درمان می تواند زیاد باشد و بیمه گران نمی توانند آن را پوشش دهند. همچنین به خاطر داشته باشید که ممکن است به دلیل تجربی بودن درمان، عوارض جانبی پیش بینی نشده ای وجود داشته باشد.


دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران

_ عضو انجمن جراحان اروپا

_ عضو انجمن جراحان لگن ایران

_عضو انجمن های تخصصی ارتوپ د

_ دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

آرتریت روماتوئید و زانوها

آرتریت روماتوئید و زانوها

آرتریت روماتوئید (RA) یا روماتیسم مفصلی نوعی از آرتریت است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافت های سالم مفاصل شما حمله می کند. معمولاً مفاصل دست و پا را تحت تاثیر قرار می دهد ، اما می تواند زانوها...

علت درد پاشنه پا چه می باشد؟

علت درد پاشنه پا چه می باشد؟

درد پاشنه پا یا درد پایین و پشت پا می تواند نتیجه چندین عارضه باشد. این درد ممکن است در اثر آسیب به استخوان پاشنه، التهاب تاندون، آرتریت یا فاشیای پلانتار، و استفاده بیش از حد یا فشار روی پا از...

آشنایی با انواع آسیب های ورزشی و درمان آنها

آشنایی با انواع آسیب های ورزشی و درمان آنها

ورزش منظم فواید زیادی برای بدن دارد. با این حال، ورزش می تواند با خطراتی همراه باشد. بیشتر افراد آسیب های جزئی مربوط به ورزش مانند کشیدگی عضلات و تاول رادیده اند. تعداد کمی از آنها آسیب های جدی تری...

علت شکستگی مچ پا و درمان آن

علت شکستگی مچ پا و درمان آن

شکستگی مچ پا زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند استخوان در مفصل مچ پا شکسته شود. غالباً، میزان درد، ناتوانی در راه رفتن یا نگرانی از شکستگی استخوان چیزی است که ممکن است باعث شود در یک موقعیت اضطراری و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *