دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل لگن » بورسیت لگن؛ بیماری که باید آن را جدی گرفت
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بورسیت لگن؛ بیماری که باید آن را جدی گرفت

وقتی که درد به سراغ ناحیه لگن می آید، بسیاری از افراد متوجه کارآیی جدی و مهم این ناحیه در بدن می شوند. یکی از بیماری هایی که امروزه در ناحیه لگن شناخته شده است، بورسیت لگن است. در این مقاله می خواهیم شما را با چند و چون بیماری بورسیت لگن آشنا کنیم و تلاش کنیم راه های شناخت این بیماری را به شما معرفی کرده تا در سریعترین زمان ممکن خود را به یک متخصص ارتوپدی برسانید و برای درمان بیماری از وی کمک بخواهید.

علائم بورسیت لگن

درد ناشی از بورسیت لگن چگونه است؟

بورسیت ها چه هستند؟

به کیسه های کوچک و پر از مایع که بین ماهیچه ‌ها، تاندون‌ ها و استخوان ‌های مجاور مفاصل قرار می گیرد بورس گفته می شود که این کیسه ها باعث آسان سازی حرکات بدن می شود.

بیماری بورسیت لگن چیست؟

شایع ترین مکان‌ها برای ایجاد بورسیت، شانه، آرنج و لگن است. بورسیت ‌ها اغلب در مجاور مفاصلی بوجود می آید که حرکات پرتکرار دارند. در قسمت لگن دو بورس وجود دارد یک بورس نواحی استخوانی مفصل لگن را پوشش داده و دیگری در قسمت داخلی لگن است. زمانی که این بورس ها دچار التهاب می شوند، بورسیت لگن را به وجود می آورند. زمانی که فرد در قسمت ران و لگن خود با خشکی حرکت و درد مواجه می شود ، در هنگام حرکت و فشار، شدید شدن درد را دارد و یا قرمزی و تورم درنواحی مذکور به وجود آید، باید بداند به بورسیت لگن دچار شده است. همچنین درد در قسمت خارجی لگن، ران و یا باسن ، درد هنگام دراز کشیدن روی لگن و شدید شدن درد هنگام بلند شدن از روی صندلی اتومبیل، مبل‌ و صندلی‌های کم ارتفاع و بالارفتن پله ها را نیز باید جدی گرفت.

در چه افرادی بورسیت لگن شایع تر است؟

اینکه بخواهیم دقیقا مشخص کنیم چه افرادی به بورسیت لگن دچار می شوند، کاری غیرممکن است. چرا که هر کسی ممکن است به بورسیت دچار شود اما از کنار برخی از عوامل احتمالی این بیماری هم نباید گذشت.

متاسفانه بعضی از کارها نظیر باغبانی، شستشوی قالی، پهن کردن و جمع کردن فرش، بالا و پایین رفتن مداوم از پله ها، نصب سرامیک و یا کارهایی از این قبیل که به حرکات مداوم و مکرر ناحیه ران و لگن احتیاج دارد و مدام باعث نشست و برخاست می شود، شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

همچنین از عامل سن نیز نمی توان گذشت، احتمال ایجاد بورسیت با افزایش سن بیشتر می‌شود. حتی برخی از ورزش ها مثل دویدن، کوهنوردی و یا بلند کردن اجسام سنگین باعث این بیماری می شود. آسیب دیدن لگن، سابقه جراحی در اطراف لگن و یا کمبود کلسیم نیز در ایجاد بورسیت بسیار موثرند. داشتن اضافه‌وزن که وزن زیادی را به قسمت تحتانی بدن وارد می کند، احتمال ایجاد بورسیت لگن را بالا می برد. همچنین سابقه داشتن برخی از بیماری ها مانند آرتروز، رماتیسم مفصلی، نقرس، دیابت، تیروئید و عفونت احتمال ابتلا به بورسیت را افزایش می‌دهد.

بورسیت لگن

درمان بورسیت لگن

راه های پیشگیری از بورسیت لگن

همان طور که گفته شد، بورسیت به دلیل فعالیت زیاد و استفاده‌ بیش از حد از مفصل بوجود می آید. همیشه بهترین درمان، پیشگیری است. فرد اگر از انجام فعالیت‌هایی که باعث مشکل می‌شود، خودداری کند و یا به روشی درست آن را انجام دهد، می تواند از بروز این بیماری جلوگیری کند.

اگر بیمار از مشکلاتی مادرزادی مانند تفاوت طول پاها و ساختار قامتی نامناسب رنج می برد، باید انجام حرکات ورزشی و فعالیت‌ های کاری درستی به وی آموزش داده شود. خیلی مهم است که افراد در آغاز انجام یک فعالیت به آرامی آن را آغاز کنند و سرعت آن را به تدریج زیادتر کنند.  کاهش وزن در افراد چاق، پوشیدن کفش مناسب و انجام حرکاتی برای حفظ استقامت و انعطاف پذیری مفاصل ران و لگن بسیار کارگشا است.

راه های تشخیص بورسیت لگن

در اغلب اوقات، بورسیت بعد از معاینه و گرفتن شرح حال بیمار تشخیص داده می شود و راه های درمانی مختلف برای آن تجویز می شود. اما در برخی اوقات باید از راه های پیشرفته تری برای تشخیص این بیماری بهره برد. انجام رادیولوژی با اشعه ایکس کمک می‌کند تا عواملی که ممکن است، غیر از بورسیت پیش آمده باشد، شناسایی شده و متخصص ارتوپدی، متوجه شود، حس درد در بیمار تنها و تنها به دلیل بورسیت اتفاق افتاده است. انجام MRI نیز در این میان کارساز است.

آزمایش خون نیز برای بررسی دقیق مایعات ناشی از بورس دارای التهاب و علت ایجاد کننده‌ درد و التهاب مفصل به شناخت این بیماری کمک می کند.

درد شدید لگن نشانه چیست؟

راه های درمان بورسیت لگن

درمان بیماری

  • استراحت و دوری از فعالیت هایی که باعث ایجاد التهاب در بورس لگن می شود به عنوان اولین راه برای درمان بیماری توسط متخصص ارتوپدی ارائه می گردد.
  • تجویز داروهای ضد التهابی به کنترل التهاب مرتبط به بورسیت لگن کمک زیادی می کند. این داروها علاوه بر تسکین درد، برای کاهش التهاب نیز بسیار فایده دارند
  • در برخی بیماران که مقدار زیادی از مایع در محل بورس لگن آنها جمع شده است، می توان با استفاده از یک سوزن مخصوص توسط متخصص ارتوپدی به تخلیه مایع بورس لگن اقدام کرد. البته تخلیه این مایع در بورسیت لگن به ندرت انجام می شود اما در صورت انجام، این درمان می تواند با تزریق کورتیزون همراه باشد.
  • تزریق کورتیزون به دلیل ویژگی‌های تشخیصی و درمانی، ثمربخش است. این موضوع در کاهش علائم بورسیت لگن بسیار حائز اهمیت است. زمانی که بورسیت لگن در بیمار تشخیص داده شد برخی از تمرینات کششی و تقویتی، ورزش درمانی و انجام فیزیوتراپی به عنوان یک درمان مکمل به بهبود این بیماری بسیار کمک می کند.

 عمل جراحی به داد بورسیت لگن می رسد؟!

باید گفت، جراحی آخرین راه درمانی برای بورسیت لگن است و اگر متخصص ارتوپدی از تمامی راه های درمانی غیر از جراحی نتیجه نگیرد و همچنان بورس ها ملتهب و دردناک باشد، آن را به تیغ جراحی می سپارد. اغلب بیماران گمان می کنند، برداشتن بورس ها  به لگنشان آسیب وارد می کند اما این یک باور اشتباه است، چرا که لگن بدون بورس هم می تواند کارکرد مناسبی داشته باشد.

خلاصه مطلب

لازم است درد در ناحیه لگن را با توجه به اهمیت و نقش آن در حرکت و نشستن بدن جدی بگیرید. مفصل لگن بسیار پر کار است و احتمال آسیب به آن زیاد است. حرکاتی که به ناحیه لگن آسیب می زند خودداری کنید و در صورت بروز مشکلات به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. می توانید سوالات خود را درباره ی بورسیت لگن یا درد های مشکوک در ناحیه لگنی در بخش دیدگاه ثبت کنید.

 

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران

_ عضو انجمن جراحان اروپا

_ عضو انجمن جراحان لگن ایران

_عضو انجمن های تخصصی ارتوپ د

_ دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

علت پای پرانتزی در کودکان

علت پای پرانتزی در کودکان

تاليپوس مادرزادي اكوينواروس كه عموما تحت عنوان پای پرانتزی شناخته مي شود، در آن پا با انگشتان به سمت پايين به داخل پيچ مي خورد . این بیماری تقریبا سالانه از هر...

سیاه شدن استخوان ران؛ از علائم تا درمان

سیاه شدن استخوان ران؛ از علائم تا درمان

استخوان ها بافت های زنده بدن هستند که مواد لازم برای زنده بودن و مواد لازم برای انجام وظایف خود را توسط رگ های خونی تامین می کنند.  هنگامی که به دلایلی خونرسانی به استخوان قطع شود راه ارتباطی و...

از علت تا درمان در رفتگی مفصل

از علت تا درمان در رفتگی مفصل

در رفتگی مفصل اغلب بر اثر عوامل مختلفی رخ می دهد و می تواند موجب بروز درد های شدید و آزر دهنده برای فرد شود و مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد کند؛ زیرا که مفصل ناحیه است که استخوان ها در آن کنار هم...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *