دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » آرتریت روماتوئید و زانوها
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آرتریت روماتوئید و زانوها

آرتریت روماتوئید (RA) یا روماتیسم مفصلی نوعی از آرتریت است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافت های سالم مفاصل شما حمله می کند. معمولاً مفاصل دست و پا را تحت تاثیر قرار می دهد ، اما می تواند زانوها و سایر مفاصل را نیز درگیر کند. آرتریت روماتوئید اغلب متقارن است. این بدان معناست که هر دو زانو تحت تأثیر قرار می گیرند.ذRA درمان نشده می تواند باعث التهاب طولانی مدت و پیشرونده شود که در نهایت می تواند منجر به آسیب مفصل شود. تقریباً 60 درصد از مبتلایان به آرتریت روماتیسمی گزارش می دهند که در صورت عدم درمان ، پس از 10 سال به دلیل تشدید علائم خود نمی توانند کار کنند.

بیایید بررسی کنیم که آرتریت روماتوئید چگونه می تواند بر زانوها تأثیر بگذارد، چگونه علائم را تشخیص دهیم و چگونه می توان آن را قبل از ایجاد آسیب تشخیص داد و درمان کرد.

RA چگونه بر زانوها تأثیر می گذارد؟

در بیماری آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی بدن شما بافت و بافت کپسولی مفصل را احاطه کرده و به آن آسیب می رساند.

سلولهای ایمنی غشای سینوویال را که در مفصل زانو قرار دارد، هدف قرار می دهند. این غشا از غضروف، رباط ها و سایر بافت های مفصل زانو محافظت می کند. همچنین مایع مفصلی را ایجاد می کند  که مفصل را روان می کند تا حرکت صاف انجام شود.

غشا متورم می شود. این باعث درد ناشی از التهاب بافت می شود. در این حالت حرکت زانو نیز محدود است زیرا غشای متورم فضای بیشتری را در ناحیه زانو اشغال می کند.

با گذشت زمان، تورم می تواند به غضروف و رباط های مفاصل زانو آسیب برساند. اینها به حرکت زانو کمک می کنند و از ساییده شدن استخوان ها بر روی یکدیگر جلوگیری می کنند.

با آسیب دیدگی، غضروف ها از بین می روند و استخوان ها شروع به فشار و خرد شدن یکدیگر می کنند. این فرایند منجر به درد و آسیب استخوان می شود.

آسیب ناشی از روماتیسم مفصلی همچنین خطر شکستن یا سایش راحت تر استخوان ها را افزایش می دهد. این باعث می شود راه رفتن یا ایستادن بدون درد یا ضعف دشوار یا غیرممکن شود.

آرتریت روماتوئید و زانوها

تشخیص آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی

در اینجا چند روش وجود دارد که پزشک برای تشخیص آرتریت روماتوئید در زانو استفاده می کند:

  • معاینه ی جسمی

در معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است زانوی شما را به آرامی حرکت دهد تا ببیند که آیا باعث درد یا سفتی می شود یا خیر. آنها همچنین سوالات کلی در مورد علائم شما و سلامت کلی و سابقه پزشکی خواهند پرسید.

  • آزمایش خون

پروتئین واکنشی (CRP) یا میزان رسوب گلبول قرمز (ESR) می تواند سطح آنتی بادی هایی را نشان دهد که نشان دهنده التهاب در بدن شما هستند و می توانند به تشخیص RA کمک کنند.

  • آزمایشات تصویربرداری

پزشک شما به احتمال زیاد از آزمایشات تصویربرداری برای مشاهده بهتر مفصل استفاده می کند:

اشعه ایکس می تواند آسیب کلی، ناهنجاری یا تغییر در شکل و اندازه فضای مفصل و مفصل را نشان دهد.

MRI تصاویر دقیق و سه بعدی ارائه می دهد که می تواند آسیب به استخوان ها یا بافت های مفصل را تأیید کند.

سونوگرافی می تواند مایع در زانو و التهاب را نشان دهد.

مقاله آرتروز زانو نیز برای شما مفید باشد.

درمان سریع درد آرتریت روماتوئید

بسته به شدت و پیشرفت روماتیسم مفصلی در زانو، ممکن است فقط به داروهای بدون نسخه نیاز داشته باشید.

در موارد پیشرفته، ممکن است برای بازگرداندن تحرک یا کاهش درد و سفتی مفصل زانو به جراحی نیاز داشته باشید.

درمان های روماتیسم مفصلی که نیازی به جراحی ندارند عبارتند از:

کورتیکواستروئیدها. پزشک شما کورتیکواستروئیدها را به مفصل زانو تزریق می کند تا به کاهش تورم و درد کمک کند. این تزریقات فقط موقتی هستند. ممکن است لازم باشد آنها را به طور منظم دریافت کنید ، معمولاً چند بار در سال و در صورت لزوم.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن، می توانند درد و التهاب را کاهش دهند. آنها تقریباً در هر داروخانه ای موجود هستند. پزشک شما همچنین می تواند NSAID های قوی تری مانند ژل دیکلوفناک تجویز کند.

DMARD ها داروهای ضد روماتیسمی التهاب را کاهش می دهد، علائم را شدیدتر نمی کند و شروع RA را در طول زمان کند می کند. DMARD هایی که معمولاً تجویز می شوند شامل هیدروکسی کلروکین و متوترکسات هستند.

مواد بیولوژیکی؛ بیولوژیک ها واکنش سیستم ایمنی بدن شما را کاهش می دهند تا علائم آرتریت روماتوئید را کاهش دهند. داروهای بیولوژیکی متداول شامل آدالیموماب و توسیلیزوماب هستند.

گزینه های جراحی برای RA عبارتند از:

ترمیم رباط ها یا تاندون های آسیب دیده می تواند مفصل زانو را تقویت کرده و آسیب ناشی از التهاب را معکوس کند.

تغییر شکل استخوان های زانو یا بافت مفصل (استئوتومی) می تواند درد ناشی از از دست دادن غضروف و ساییدگی استخوان زانو را کاهش دهد.

جایگزینی مفصل زانو با مفصل مصنوعی پلاستیکی یا فلزی مصنوعی می تواند قدرت و تحرک مفصل را بازگرداند. این یک گزینه بسیار موفق است، 85 درصد از مفاصل تعویض شده هنوز پس از 20 سال به خوبی کار می کنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره ی تعویض مفصل زانو

برداشتن غشای سینوویال (سینووکتومی) در اطراف مفصل زانو می تواند درد ناشی از تورم و حرکت را کاهش دهد، اما امروزه به ندرت انجام می شود.

درمان های دیگر درمان آرتریت زانو

در اینجا برخی دیگر از داروهای اثبات شده خانگی و شیوه زندگی وجود دارد که می توانید علائم آرتریت روماتوئید را در زانوها کاهش دهید:

تغییر سبک زندگی. برای کاهش فشار زانو، تمرینات کم فشار مانند شنا یا تای چی را امتحان کنید. برای مدت زمان کوتاه تری ورزش کنید تا احتمال وقوع RA کاهش یابد.

تغییرات رژیم غذایی. برای کاهش علائم از رژیم غذایی ضد التهابی یا مکمل های طبیعی مانند گلوکوزامین، روغن ماهی یا زردچوبه استفاده کنید.

درمانهای خانگی. یک کمپرس گرم روی مفصل بگذارید تا به تسکین تورم کمک کند، به ویژه در ترکیب با NSAID یا سایر مسکن های بدون نسخه. مثل استامینوفن

دستگاه های کمکی. کفی یا کفی کفش سفارشی را امتحان کنید. همچنین می توانید از عصا یا زانوبند استفاده کنید تا فشار وارد بر مفاصل زانو را کاهش دهید تا راه رفتن راحت تر شود.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر در ارتباط با مفاصل زانو به پزشک مراجعه کنید:

ناتوانی در راه رفتن یا انجام کارهای معمول روزانه به دلیل درد یا سفتی مفاصل

درد شدید که شما را در شب بیدار نگه می دارد یا بر روال زندگی عادی شما تأثیر می گذارد.

علائمی که کیفیت زندگی شما را مختل می کند، مانند جلوگیری از سرگرمی های مورد علاقه خود یا ملاقات با دوستان و خانواده

اگر دچار تورم شدید زانو یا مفاصل داغ و دردناک شدید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این ممکن است یک عفونت زمینه ای را نشان دهد که می تواند منجر به تخریب مفصل شود.

نتیجه نهایی

RA می تواند مانند سایر مفصل های بدن شما بر زانو تأثیر بگذارد و باعث درد، سفتی و تورم شود که می تواند مانع زندگی روزمره شما شود.

نکته اصلی این است که درمان زودهنگام انجام شود. مفصل با گذشت زمان آسیب می بیند و حرکت شما را محدود می کند و راه رفتن یا ایستادن را سخت می کند.

در صورتی که درد زانو با کیفیت زندگی شما تداخل دارد و انجام کارهای اساسی را دشوار می کند، به پزشک مراجعه کنید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران

_ عضو انجمن جراحان اروپا

_ عضو انجمن جراحان لگن ایران

_عضو انجمن های تخصصی ارتوپ د

_ دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

علت درد پاشنه پا چه می باشد؟

علت درد پاشنه پا چه می باشد؟

درد پاشنه پا یا درد پایین و پشت پا می تواند نتیجه چندین عارضه باشد. این درد ممکن است در اثر آسیب به استخوان پاشنه، التهاب تاندون، آرتریت یا فاشیای پلانتار، و استفاده بیش از حد یا فشار روی پا از...

مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو

مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو

آرتروز زانو یک نوع آرتروز دژنراتیو است. این حالت "ساییدگی و پارگی" معمولاً در افراد 50 سال به بالا رخ می دهد اما در افراد جوان هم ممکن است رخ دهد. با آرتروز، غضروف مفصل زانو به تدریج از...

آشنایی با انواع آسیب های ورزشی و درمان آنها

آشنایی با انواع آسیب های ورزشی و درمان آنها

ورزش منظم فواید زیادی برای بدن دارد. با این حال، ورزش می تواند با خطراتی همراه باشد. بیشتر افراد آسیب های جزئی مربوط به ورزش مانند کشیدگی عضلات و تاول رادیده اند. تعداد کمی از آنها آسیب های جدی تری...

علت شکستگی مچ پا و درمان آن

علت شکستگی مچ پا و درمان آن

شکستگی مچ پا زمانی اتفاق می افتد که یک یا چند استخوان در مفصل مچ پا شکسته شود. غالباً، میزان درد، ناتوانی در راه رفتن یا نگرانی از شکستگی استخوان چیزی است که ممکن است باعث شود در یک موقعیت اضطراری و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *