دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » آرتریت روماتوئید و زانوها
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آرتریت روماتوئید و زانوها

آرتریت روماتوئید (RA) یا روماتیسم مفصلی نوعی از آرتریت است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافت های سالم مفاصل شما حمله می کند. معمولاً مفاصل دست و پا را تحت تاثیر قرار می دهد ، اما می تواند زانوها و سایر مفاصل را نیز درگیر کند. آرتریت روماتوئید اغلب متقارن است. این بدان معناست که هر دو زانو تحت تأثیر قرار می گیرند.ذRA درمان نشده می تواند باعث التهاب طولانی مدت و پیشرونده شود که در نهایت می تواند منجر به آسیب مفصل شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

آرتریت روماتوئید و زانوها

نقص سیستم ایمنی منجر به بیماری روماتیسم مفصلی و از بین رفتن مفاصل می گردد. تقریباً 60 درصد از مبتلایان به آرتریت روماتیسمی گزارش می دهند که در صورت عدم درمان ، پس از 10 سال به دلیل تشدید علائم خود نمی توانند کار کنند. بیایید بررسی کنیم که آرتریت روماتوئید چگونه می تواند بر زانوها تأثیر بگذارد، چگونه علائم را تشخیص دهیم و چگونه می توان آن را قبل از ایجاد آسیب تشخیص داد و درمان کرد.

در مورد پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن مفاصل بیشتر بدانید.

RA چگونه بر زانوها تأثیر می گذارد؟

در بیماری آرتریت روماتوئید، سیستم ایمنی بدن شما بافت و بافت کپسولی مفصل را احاطه کرده و به آن آسیب می رساند. سلولهای ایمنی غشای سینوویال را که در مفصل زانو قرار دارد، هدف قرار می دهند. این غشا از غضروف، رباط ها و سایر بافت های مفصل زانو محافظت می کند. همچنین مایع مفصلی را ایجاد می کند  که مفصل را روان می کند تا حرکت صاف انجام شود. غشا متورم می شود. این باعث درد ناشی از التهاب بافت می شود. در این حالت حرکت زانو نیز محدود است زیرا غشای متورم فضای بیشتری را در ناحیه زانو اشغال می کند. با گذشت زمان، تورم می تواند به غضروف و رباط های مفاصل زانو آسیب برساند. اینها به حرکت زانو کمک می کنند و از ساییده شدن استخوان ها بر روی یکدیگر جلوگیری می کنند. با آسیب دیدگی، غضروف ها از بین می روند و استخوان ها شروع به فشار و خرد شدن یکدیگر می کنند. این فرایند منجر به درد و آسیب استخوان می شود. آسیب ناشی از روماتیسم مفصلی همچنین خطر شکستن یا سایش راحت تر استخوان ها را افزایش می دهد. این باعث می شود راه رفتن یا ایستادن بدون درد یا ضعف دشوار یا غیرممکن شود. در مورد نرمی مفاصل بیشتر بدانید.

آرتریت روماتوئید و زانوها

تشخیص آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی

در اینجا چند روش وجود دارد که پزشک برای تشخیص آرتریت روماتوئید در زانو استفاده می کند:

 • معاینه ی جسمی

در معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است زانوی شما را به آرامی حرکت دهد تا ببیند که آیا باعث درد یا سفتی می شود یا خیر. آنها همچنین سوالات کلی در مورد علائم شما و سلامت کلی و سابقه پزشکی خواهند پرسید.

 • آزمایش خون

پروتئین واکنشی (CRP) یا میزان رسوب گلبول قرمز (ESR) می تواند سطح آنتی بادی هایی را نشان دهد که نشان دهنده التهاب در بدن شما هستند و می توانند به تشخیص RA کمک کنند.

 • آزمایشات تصویربرداری

پزشک شما به احتمال زیاد از آزمایشات تصویربرداری برای مشاهده بهتر مفصل استفاده می کند:

 • اشعه ایکس می تواند آسیب کلی، ناهنجاری یا تغییر در شکل و اندازه فضای مفصل و مفصل را نشان دهد.
 • MRI تصاویر دقیق و سه بعدی ارائه می دهد که می تواند آسیب به استخوان ها یا بافت های مفصل را تأیید کند.
 • سونوگرافی می تواند مایع در زانو و التهاب را نشان دهد.

درمان سریع درد آرتریت روماتوئید

بسته به شدت و پیشرفت روماتیسم مفصلی در زانو، ممکن است فقط به داروهای بدون نسخه نیاز داشته باشید. در موارد پیشرفته، ممکن است برای بازگرداندن تحرک یا کاهش درد و سفتی مفصل زانو به جراحی نیاز داشته باشید. در مورد جراحی شکستگی مفصل ران بیشتر بدانید.

درمان های روماتیسم مفصلی که نیازی به جراحی ندارند عبارتند از:

 • کورتیکواستروئیدها. پزشک شما کورتیکواستروئیدها را به مفصل زانو تزریق می کند تا به کاهش تورم و درد کمک کند. این تزریقات فقط موقتی هستند. ممکن است لازم باشد آنها را به طور منظم دریافت کنید ، معمولاً چند بار در سال و در صورت لزوم.
 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ناپروکسن یا ایبوپروفن، می توانند درد و التهاب را کاهش دهند. آنها تقریباً در هر داروخانه ای موجود هستند. پزشک شما همچنین می تواند NSAID های قوی تری مانند ژل دیکلوفناک تجویز کند.
 • DMARD ها داروهای ضد روماتیسمی التهاب را کاهش می دهد، علائم را شدیدتر نمی کند و شروع RA را در طول زمان کند می کند. DMARD هایی که معمولاً تجویز می شوند شامل هیدروکسی کلروکین و متوترکسات هستند.

مواد بیولوژیکی؛ بیولوژیک ها واکنش سیستم ایمنی بدن شما را کاهش می دهند تا علائم آرتریت روماتوئید را کاهش دهند. داروهای بیولوژیکی متداول شامل آدالیموماب و توسیلیزوماب هستند.

گزینه های جراحی برای RA عبارتند از:

 • ترمیم رباط ها یا تاندون های آسیب دیده می تواند مفصل زانو را تقویت کرده و آسیب ناشی از التهاب را معکوس کند.
 • تغییر شکل استخوان های زانو یا بافت مفصل (استئوتومی) می تواند درد ناشی از از دست دادن غضروف و ساییدگی استخوان زانو را کاهش دهد.
 • جایگزینی مفصل زانو با مفصل مصنوعی پلاستیکی یا فلزی مصنوعی می تواند قدرت و تحرک مفصل را بازگرداند. این یک گزینه بسیار موفق است، 85 درصد از مفاصل تعویض شده هنوز پس از 20 سال به خوبی کار می کنند.

بیشتر بخوانید: در مورد تعویض مفصل زانو بیشتر بدانید.

 • برداشتن غشای سینوویال (سینووکتومی) در اطراف مفصل زانو می تواند درد ناشی از تورم و حرکت را کاهش دهد، اما امروزه به ندرت انجام می شود.
روماتیسم مفصلی

درمان های دیگر درمان آرتریت زانو

در اینجا برخی دیگر از داروهای اثبات شده خانگی و شیوه زندگی وجود دارد که می توانید علائم آرتریت روماتوئید را در زانوها کاهش دهید:

 • تغییر سبک زندگی: برای کاهش فشار زانو، تمرینات کم فشار مانند شنا یا تای چی را امتحان کنید. برای مدت زمان کوتاه تری ورزش کنید تا احتمال وقوع RA کاهش یابد.
 • تغییرات رژیم غذایی: برای کاهش علائم از رژیم غذایی ضد التهابی یا مکمل های طبیعی مانند گلوکوزامین، روغن ماهی یا زردچوبه استفاده کنید.
 • درمانهای خانگی: یک کمپرس گرم روی مفصل بگذارید تا به تسکین تورم کمک کند، به ویژه در ترکیب با NSAID یا سایر مسکن های بدون نسخه. مثل استامینوفن
 • دستگاه های کمکی: کفی یا کفی کفش سفارشی را امتحان کنید. همچنین می توانید از عصا یا زانوبند استفاده کنید تا فشار وارد بر مفاصل زانو را کاهش دهید تا راه رفتن راحت تر شود.
درمان سریع درد

زمان مراجعه به پزشک

گزینه های جراحی برای RA عبارتند از: در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر در ارتباط با مفاصل زانو به متخصص ارتوپد مراجعه کنید:

 • ناتوانی در راه رفتن یا انجام کارهای معمول روزانه به دلیل درد یا سفتی مفاصل
 • درد شدید که شما را در شب بیدار نگه می دارد یا بر روال زندگی عادی شما تأثیر می گذارد.
 • علائمی که کیفیت زندگی شما را مختل می کند، مانند جلوگیری از سرگرمی های مورد علاقه خود یا ملاقات با دوستان و خانواده
 • اگر دچار تورم شدید زانو یا مفاصل داغ و دردناک شدید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این ممکن است یک عفونت زمینه ای را نشان دهد که می تواند منجر به تخریب مفصل شود.

نتیجه نهایی

RA می تواند مانند سایر مفصل های بدن شما بر زانو تأثیر بگذارد و باعث درد، سفتی و تورم شود که می تواند مانع زندگی روزمره شما شود. نکته اصلی این است که درمان زودهنگام انجام شود. مفصل با گذشت زمان آسیب می بیند و حرکت شما را محدود می کند و راه رفتن یا ایستادن را سخت می کند. در صورتی که درد زانو با کیفیت زندگی شما تداخل دارد و انجام کارهای اساسی را دشوار می کند، به پزشک مراجعه کنید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

زانوی پرانتزی و ضربدری

زانوی پرانتزی و ضربدری

به طور کلی ممکن است برخی افراد بر اثر عوامل مختلف یا عوامل ژنتیکی در ساختار زانوی خود دچار برخی مشکلات شوند. زانوی پرانتزی و ضربدری یکی از اختلالات و عارضه های شایع در ساختار مفصل زانو است که اغلب...

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اطلاعات جامع در مورد درمان شکستگی زانو

اگر شما ورزشکاری هستید که در ورزش های تماسی شرکت می کنید ممکن است در معرض خطر شکستگی زانو باشید. شکستگی زانو یک شکستگی یا ترک در یک یا چند استخوان در مفصل است، که از شکستگی کوچک تا شکستگی کامل...

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو از مواردی است که باید حتما به درستی رعایت شود. همان طور که می دانید جراحی تعویض مفصل زانو به منظور درمان مشکلات مفصل زانو استفاده می شود. این جراحی یکی از...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *