مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آرتروسکوپی شانه

آرتروسکوپی شانه یک روش جراحی موثر است که تحت بیهوشی عمومی و از طریق دو یا سه برش کوچک در قسمت بالای شانه انجام می شود. در این روش یک تلسکوپ کوچک (آرتروسکوپ) در این برش ها قرار داده می شود و می توان کل داخل شانه را با کمک آن مشاهده کرد. آرتروسکوپ به یک دوربین کوچک متصل می شود و به شما امکان می دهد کل جراحی را روی یک مانیتور تلویزیون مشاهده کنید. از برش های دیگر برای قرار دادن ابزارهای مختلف در شانه برای انجام جراحی استفاده می شود. انواع مختلفی از جراحی ها را می توان از طریق این برش ها انجام داد که رایج ترین آنها برداشتن خارهای استخوانی (اکرومیوپلاستی)، ترمیم غضروف پاره شده (لابروم) و ترمیم پارگی روتاتور کاف است. اگر مایل به انجام جراحی کم تهاجمی شانه هستید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آمادگی برای جراحی آرتروسکوپی شانه

 • قبل از جراحی، همه افراد نیاز به داشتن یک شرح حال و معاینه فیزیکی دارند که معمولاً در مطب پزشک انجام می شود. همه زنان به آزمایش خون نیاز دارند و بسیاری از بیماران به کاردیوگرام نیاز دارند. آزمایش ها به سن، جنسیت و وضعیت پزشکی هر بیمار بستگی دارد.
 • دستورالعمل های مربوط به زمان بندی اقدامات مورد نیاز پیش از جراحی در یک برگه دستورالعمل ها گنجانده شده است.
روند جراحی جراحی آرتروسکوپی شانه

در مورد دررفتگی شانه بیشتر بدانید.

روند جراحی جراحی آرتروسکوپی شانه

 • پیش از جراحی شما بیهوشی عمومی دریافت می کنید.
 • در ابتدا سه برش کوچک در شانه ایجاد می شود و آرتروسکوپ وارد شانه می شود.
 • در زمان جراحی، تمام ناهنجاری‌ها در شانه شما شناسایی می‌شوند و هر یک از مواردی که می‌توان با آرتروسکوپ اصلاح کرد (که بیشتر موارد هستند) مورد جراحی قرار می گیرد.
 • عکس هایی گرفته می شود که بعد می توانید مشکلات و بیماری های موجود در شانه ها را با کمک آنها مشاهده کنید. این عکس ها بخشی دائمی از پرونده مطب و بیمارستان شما خواهند شد.
 • برش های شما با بخیه های کوچک بسته می شود. یک پانسمان و باند گاز بزرگ روی شانه شما قرار می گیرد. بسته به جراحی خاصی که انجام شده است، ممکن است به یک اسلینگ یا بی حرکت کننده شانه نیاز باشد.
 • در پایان عمل جراحی، مسکن های طولانی اثر به شانه شما تزریق می شود. این مسکن ها برای چندین ساعت درد شما را تسکین می دهد. بعد از جراحی به منظور کاهش تورم و کمک به کنترل درد اغلب از کیسه یخ استفاده می شود.

اقدامات پس از جراحی آرتروسکوپی شانه

روز بعد از جراحی آرتروسکوپی به طور کلی بدترین روز شماست. بسیاری از بیماران می گویند که در روز اول به دلیل تزریق مسکن نسبتاً راحت هستند و دردی احساس نمی کنند. این امر رایج است و اگر روز بعد از جراحی شانه شما بیشتر از روز جراحی درد می کند، نباید شما را نگران کند. در روز دوم پس از عمل، قسمت اعظم تورم کاهش یافته و شما شروع به حرکت دادن شانه خود خواهید کرد (اگر مجاز باشد).

بسته به نوع جراحی، دستورالعمل های بعد از عمل شما متفاوت خواهد بود. اگر تراشیدن خارهای استخوانی (اکرومیوپلاستی) یا برداشتن غضروف پاره شده دارید، به شما دستور داده می شود که به محض اینکه درد شما تسکین یافت، بند را بردارید و تمرینات حرکتی را شروع کنید.

 • شما یک هفته پس از جراحی برای برداشتن بخیه ها و بررسی برش ها مجددا به مطب مراجعه خواهید کرد.
 • سطح فعالیت شما بسته به مجوز پزشک دارد.
 • بسته به نوع جراحی انجام شده، ممکن است تمرینات خانگی یا فیزیوتراپی لازم باشد.
 • استفاده از کمپرس یخ 4 یا 5 روز پس از جراحی در زمان احساس درد مفید است. مصرف داروهای بدون نسخه اغلب مفید است و در واقع می تواند نیاز شما را به داروهای مسکن قوی تر کاهش دهد.
 • بازگشت به کار بستگی به شغل شما دارد. بسیاری از بیمارانی که شغل پشت میزی دارند می توانند ظرف 3 تا 4 روز به سر کار بازگردند. به عنوان مثال، اگر جراحی در روز جمعه باشد، بازگشت به کار معمولاً در روز سه شنبه یا چهارشنبه امکان پذیر است.

دوران نقاهت جراحی آرتروسکوپی شانه

بهبودی پس از جراحی شانه بسته به جراحی و بیمار متفاوت است. همه آرتروسکوپی های شانه یکسان نیستند. برای مثال اگر آرتروز دارید، بهبودی معمولا طولانی تر است. اگر به فیزیوتراپی نیاز دارید (که اکثر بیماران نیاز دارند)، درمانگر به شما کمک می کند تا شما را به فعالیت های عادی خود هدایت کند. برخی از مشکلات داخل شانه را نمی توان به طور کامل اصلاح کرد، اما می توان به طور موقت بهبود داد.

این امر به ویژه در مورد شرایط آرتروز صادق است. این موضوع در هنگام بررسی عکس های شما، با شما در میان گذاشته می شود.

دوران نقاهت جراحی آرتروسکوپی شانه

در مورد آرتروسکوپی زانو بیشتر بدانید.

کلام آخر

اگر به مشکلات مختلف شانه دچار هستید، توصیه می گردد که هر چه سریعتر به مطب دکتر میر منصور موذن جمشیدی مراجعه کنید، ایشان یکی از بهترین متخصصان ارتوپد و جراحی تعویض مفصل شانه در تهران و زنجان هستند. با جراحی شانه با دکتر جمشیدی علاوه بر رهایی از شر دردهای مزمن، می توانید دامنه حرک دست خود را ارتقا دهید و از داشتن زندگی سالم و به دور از معلولیت از انجام فعالیت های مختلف لذت ببرید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست

درمان آرتروز دست امروزه با روش های جدید مقدور می باشد. تقریباً از هر پنج نفر در دنیا یک نفر از نوعی آرتریت رنج می‌برد که استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید شایع‌ترین آنها هستند. آرتریت می تواند هر ناحیه...

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر، از جمله مواردی است که افراد با بالا رفتن سن اغلب به دلیل مشکلات ایجاد شده درستون فقرات می توانند از آن استفاده کنند. دیسک کمریکی از این عارضه ها است که بر اثر افزایش سن رخ می دهد....

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه

عوارض تعویض مفصل شانه یکی از نگرانی های بسیاری از بیماران کاندیدای این جراحی است. جراحی تعویض مفصل شانه مانند بسیاری از جراحی‌ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. عوارض جراحی تعویض مفصل شانه شامل...

دررفتگی شانه

دررفتگی شانه

دررفتگی های شانه عمولاً به دلیل اعمال نیروی قابل توجهی به دست ها مانند آسیب ورزشی یا سقوط شدید رخ می دهند. در هنگام در رفتگی شانه، درد زیادی در شانه و بازو ایجاد می گردد و بازو کار نمی کند زیرا بازو...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *