دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » آرتروسکوپی » آرتروسکوپی زانو چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

آرتروسکوپی زانو چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

ممکن است بر اثر علل مختلف نظیر زانو درد یا پارگی مینیسک زانو به متخصص ارتوپد مراجعه کرده باشید و پزشک انجام عمل آرتروسکوپی جهت تشخیص دقیق به شما توصیه کرده باشد.
می توان گفت که آرتروسکوپی یکی از روش های درمانی و تشخیصی برای درمان آسیب های مفصلی است و کاربرد بسیاری در زمینه تشخیص و مشاهده مشکلات داخل مفصل دارد.
لازم به ذکر است که آرتروسکوپی در تمامی مفاصل قابل انجام است اما بیشترین کاربرد آن در درمان و تشخیص مشکلات مفصل زانو است.
ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص آرتروسکوپی زانو به شما عزیزان ارائه دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو

همانطور که گفته شد آرتروسکوپی یک جراحی متدوال در زمینه تشخیص و درمان مشکلات داخلی مفصل است که متخصصان ارتوپد اغلب جهت تشخیص برخی موارد نظیر آرتروز زانو، پارگی مینیسک زانو و پارگی رباط و درمان آنها از  این جراحی استفاده می کنند.

همانطور که می دانید برای تشخیص مشکلات مفصلی انجام تصویر برداری توسط اشعه ایکس و ام آر ای صورت می گیرد اما در برخی موارد ممکن است که تشخیص مشکل توسط تصویربرداری به درستی صورت نگیرد، به همین منظور نیز از روش آرتروسکوپی استفاده می شود.

می توان گفت که روش آرتروسکوپی غالبا روشی دقیق تر است که توسط جراحی انجام می شود.

پزشک متخصص ارتوپد با استفاده از جراحی آرتروسکوپی زانو می تواند تمامی قسمت های زانو را مشاهده کند و ضایعات به وجود آمده در این مفصل را تشخص داده و درمان کند.

کاربرد عمل آرتروسکوپی زانو

همان طور که گفته شد آرتروسکوپی زانو یکی از عمل های تشخیصی و درمانی در ناحیه مفصل زانو و مفاصل دیگر است که در ادامه به برخی از کاربرد های آن اشاره می کنیم.

برخی از کاربرد های عمل آرتروسکوپی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درمان پارگی مینیسک زانو
 • تشخیص شکل گیری غیر طبیعی مینیسک زانو
 • شل بودن مفصل زانو
 • تشخیص شکستگی داخل یا اطراف مفصل زانو
 • ترمیم پارگی رباط
 • تشخیص علت زانو درد های مداوم
 • برداشتن پوشش داخلی ( سینوویوم) مفصل زانو

آرتروسکوپی زانو

آرتروسکوپی زانو چگونه انجام می شود؟

آرتروسکوپی یکی از پر کاربرد ترین روش های تشخیصی و درمانی در درمان آسیب های مفصل زانو است و جزء عمل های سرپایی محسوب می شود.

آرتروسکوپی زانو توسط وارد کردن دستگاه آرتروسکوپ به داخل زانو انجام می شود.

درابتدا پزشک متخصص پس از انجام معاینات و بررسی های لازم، جهت تشخیص  دقیق تر و درمان مشکل انجام جراحی آرتروسکوپی را تجویز می کند.

در طی جراحی آرتروسکوپی پزشک با ایجاد تعدادی برش کوچک دستگاه آرتروسکوپ را وارد مفصل می کند و توسط آن به مشاهده بخش داخلی مفصل می پردازد و بخش های آسیب دیده را ترمیم می کند.

دستگاه آرتروسکوپ یک لوله فلزی تو خالی است که در انتهای آن یک دوربین جهت مشاهده مفصل قرار گرفته است و تصاویر توسط دوربین به مانیتور منتقل شده  و توسط پزشک مشاهده می شود.

پس از وارد کردن  دستگاه لاپاراسکوپ به داخل مفصل زانو ، پزشک توسط برش ها و شکاف های ایجاد شده، یک لوله دیگر برای وارد کردن مایعات و محلول آب و نمک ضد عفونی شده یا سالین  وارد زانو می کند؛ این کار موجب می شود که پزشک بهتر بتواند زانو را مشاهده کند.

پس از آن در صورت تشخیص مشکل پزشک با وارد کردن ابزاری کوچک از طریق برش ها به داخل زانو به درمان و برطرف نمودن مشکل می پردازد.

پس از انجام اقدامات لازم، پزشک با تخلیه محلول آب و نمک از داخل زانو شکاف ها و برش های ایجاد شده را توسط بخیه می بندد.

لازم است بدانید که این جراحی همواره می تواند با بی حسی موضعی یا بهیوشی کامل صورت بگیرد و این موارد توسط پزشک تعیین می شود.

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

همان طور که گفته شد جراحی آرتروسکوپی زانو یک عمل سرپایی محسوب می شود و فرد پس از 1الی 2 ساعت بعد از جراحی ترخیص می شود.

اما لازم است بدانید که جهت بهبودی سریع تر و افزایش روند بهبودی بیمار باید به انجام برخی اقدامات بپردازد که ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

مراقبت های لازم بعد از آرتروسکوپی زانو عبارتند از:

 • بستن زانو بند در هنگام راه رفتن
 • عدم انجام برخی فعالیت ها
 • مراقبت از زخم و پانسمان
 • قرار دادن کمپرس یخ 24 تا 48 ساعت پس از جراحی جهت کاهش ورم و درد
 • قرار دادن پاها بالا تر از سطح قلب در هنگام
 • عدم مصرف نوشیدنی های الکلی
 • مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک
 • فیزوتراپی
 • انجام تمرینات توانبخشی
 • استفاده از عصا

هزینه عمل آرتروسکوپی زانو

به طور می توان گفت قیمت عمل آرتروسکوپی زانو طبق تعرفه های ثبت شده پزشکی، هزینه بیهوشی و هزینه بیمارستان می باشد.

شما می توانید برای اطلاع از هزینه و قیمت عمل آرتروسکوپی زانو طی مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد، از هزینه های آن مطلع شوید.

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

دکتر میرمنصور موذن جمشیدی در سال ۱۳۷۸ در رشته پزشکی دانشگاه شیراز پذیرفته شدند. ایشان همچنین در سال ۱۳۸۷ با رتبه ۲۲ در رشته جراحی ارتوپدی دانشگاه تهران وارد دوره تخصص شدند. دکتر موذن جمشیدی در سال ۹۷ تنها پذیرفته فوق تخصصی جراحی لگن و ران و تعویض مفصل در دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. شایان ذکر است که در ایران سالی یک پذیرفته برای تحصیل در این رشته مجاز می باشد. ایشان عضو انجمن جراحان لگن ایران، عضو انجمن جراحان لگن اروپا و دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی هستند.
برچسب ها:

مقالات مرتبط

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

بهترین متخصص ارتوپد در شهرک غرب تهران

جراحی ارتوپدی یک روش پیچیده و پیشرفته است که فقط باید توسط جراح ارتوپد مجرب و آموزش دیده انجام شود. دکتر میر منصور موذن جمشیدی بهترین جراح ارتوپد در شهرک غرب هستند و دارای صدها جراحی موفق و بیمار...

جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل شانه

جراحی تعویض مفصل شانه نوعی عمل جراحی است که به نام آرتروپلاستی معروف است. گاهی بر اثر آسیب دیدگی هایی که برای مفصل شانه رخ می دهد، درد های شدیدی در این ناحیه ایجاد شده که برای بهبودی نیازمند درمان...

عقب زدگی زانو و راه های درمان آن چیست؟

عقب زدگی زانو و راه های درمان آن چیست؟

به خم شدن بیش از حد زانو به سمت عقب که باعث تغییر شکل زانو می گردد، عقب زدگی زانو یا برگشت زانو گفته می شود. این عارضه منجر به دفرمگی زانو می گردد و می تواند روی عملکرد و دامنه حرکتی بیمار تاثیر...

آرتروسکوپی لگن در تهران و زنجان

آرتروسکوپی لگن در تهران و زنجان

آرتروسکوپی لگن عملی است که با ایجاد برش های کوچکی در اطراف مفصل ران و با استفاده از یک دوربین کوچک مخصوص انجام می شود که به این ترتیب پزشک می تواند اطراف لگن را به خوبی و با دقت ببیند. همچنین ممکن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *