دكتر سيد مير منصور موذن جمشیدی » مفصل زانو » همه چیز درباره آرتروز زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز درباره آرتروز زانو

به طور کلی بیماری آرتروز زانو یک بیماری تخریبی در مفصل زانو است که اغلب بر اثر عوامل مختلف به وجود می آید.

اغلب می توان گفت که آرتروز زانو همواره با درد شدید همرا است و ممکن است که فرد در هنگام انجام برخی فعالیت دچار برخی مشکلات شود که این مسئله تاثیر بسیاری بر کیفیت زندگی فرد دارد.

همچنین آرتروز زانو با علائمی همراه است و برخی عوامل زمینه ساز باعث بروز این بیماری در مفصل زانو می شوند.

ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص آرتروز زانو، عوامل زمینه ساز بروز آرتروز و علائم آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

آرتروز زانو

آناتومی مفصل زانو

به طور کلی مفصل زانو از استخوان فمور یا همان استخوان ران و استخوان تیبیا یا همان استخوان ساق پا تشکیل شده است و در نقطه اتصال این دو استخوان، کشکک زانو در قسمت مرکزی مفصل زانو وجود دارد.

همچنین این مفصل دارای غضروف هایی است که این غضروف ها در بین استخوان های مفصل زانو قرار دارند و در بین این غضروف ها مایع ای ژل مانند وجود دارد که موجب لغزش راحت تر استخوان ها بر روی یکدیگر می شود و همچنین از سایش استخوان ها بر روی یکدیگر و تخریب استخوان ها جلوگیری می کند.

مفصل زانو دارای تعدادی رباط و تاندون نیز است که وظیفه تاندون ها نگهداری عضلات اطراف استخوان های مفصل زانو است و رباط ها در مفصل زانو موجب نگهداری استخوان ها به طور ثابت در کنار یکدیگر می شوند.

در حقیقت بروز مشکل در هر کدام از قسمت های گفته شده در آناتومی مفصل زانو موجب بروز مشکلاتی برای فرد می شود و در برخی موارد حتی ممکن است فرد در هنگام انجام برخی فعالیت ها دچار دشواری شود.

آرتروز زانو چیست؟

به طور کلی آرتروز زانو در اصطلاح پزشکی با نام استئوآریت شناخته می شود.

همانطور که در مقاله بالا گفته شد  آرتروز زانو یکی از شایع ترین بیماری های  تخریبی در مفصل زانو است که موجب تخریب مفصل زانو شده و همواره با درد و مشکلاتی گوناگون همراه است.

همچنین نیز یکی دلایل شایع در بروز آرتروز زانو افزایش سن به شمار می رود؛ زیرا که افزایش سن موجب فرسودگی استخوان ها و غضروف ها می شود و به همین سبب نیز استخوان های مفصل زانو بیشتر در معرض فرسایش قرار می گیرند.

در واقع آرتروز زانو به عنوان یک بیماری پیش رونده به شمار می رود و ممکن است که گسترش پیدا کند و مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد م کند و همچنین بر اثر گسترش بیماری درد ناشی از آرتروز زانو نیز تشدید می شود.

همچنین لازم است بدانید که بیماری آرتروز در ممکن است در تمامی مفاصل رخ دهد اما شایع ترین آن آتروز مفصل زانو است.

در حقیقت آرتروز زانو موجب التهاب در یک یا چند مفصل می شود و اغلب باعث فرسایش استخوان ها و مفصل زانو می شود که این مسئله در اثر از بین رفتن تدریجی غضروف های مفصل زانو به وجو می آید.

از بین رفتن غضروف ها در بین استخوان ها موجب سایش آنها بر روی یکدیگر می شود و این سایش استخوان ها با همواره با درد بسیاری همراه است.

در اثر سایش استخوان ها بر روی یکدیگر، فضای بین استخوان ها کاهش پیدا می کند و در نتیجه باعث به وجود آمدن زائده های استخوانی می شود.

عوامل زمینه ساز در به وجود آمدن آرتروز زانو

برخی از عوامل در بروز آرتروز زانو بسیار موثر هستند و می توان گفت که زمینه ساز بروز این بیماری به شمار می روند.

برخی عوامل زمینه ساز در بروز آرتروز زانو عبارتند از:

  • افزایش سن
  • عوامل ارثی و ژنتیکی
  • فشار آوردن بیش از حد به زانو در اثر انجام برخی فعالیت ها
  • شکستگی اندام های تحتانی
  • اضافه وزن
  • ضربه های شدید به مفصل زانو
  • پارگی رباط مفصل زانو
  • پارگی منیسیک زانو

علائم آرتروز زانو

همچنین بیماری آرتروز زانو مانند اغلب بیماری ها با علائم و نشانه هایی همراه است و ممکن است افرادی که دارای آرتروز زانو هستند در هنگام انجام برخی فعالیت که این علائم را مشاهده کنند.

برخی از علائم آرتروز زانو شامل موارد زیر است:

درد

افرادی که مبتلا به آرتروز زانو هستند اغلب در هنگام راه رفتن، بالا رفتن از پله و یا حرکت دادن زانو درد شدیدی را متحمل می شوند که این درد اغلب با استراحت مقداری کاهش پیدا می کند.

 

خشکی زانو

یکی از علائم آرتروز زانو، خشکی زانو است که اغلب پس از مدتی حرکت ندادن زانو و استراحت افراد دچار خشکی زانو می شوند.

صدا دادن مفصل زانو

همچنین صدا دادن مفصل زانو یکی از علائم مشهود در بیماری آرتروز زانو است که افراد در هنگام حرکت دادن زانوی خود صدای تق تق از درون مفصل زانو خود احساس کرده و می شنوند.

بزرگ شدن مفصل زانو

همانطور که گفته شد فرسایش بیش از حد استخوان ها بر اثر آرتروز زانو موجب کاهش فضای استخوان ها می شود و در نتیجه زائده های استخوانی بسیاری به وجود می آیند که تجمع زائده های استخوانی در مفصل زانو، موجب افزایش حجم و بزرگ شدن مفصل زانو می شود.

تورم مفصل زانو

تورم مفصل زانو نیز یکی دیگر از علائم آرتروز زانو است که اغلب بر اثر تجمع مایع مفصلی اضافی در مفصل زانو به وجود می آید.

 

 

 

دکتر سید منصور موذن جمشیدی

دکتر سید میر منصور موذن جمشیدی

متخصص ارتوپد _ فلوشیپ فوق تخصص جراحی لگن و ران

_ عضو انجمن جراحان اروپا

_ عضو انجمن جراحان لگن ایران

_عضو انجمن های تخصصی ارتوپ د

_ دارای برد جراحی لگن ایران در دو سال پیاپی

برچسب ها:

مقالات مرتبط

آرتریت روماتوئید و زانوها

آرتریت روماتوئید و زانوها

آرتریت روماتوئید (RA) یا روماتیسم مفصلی نوعی از آرتریت است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به بافت های سالم مفاصل شما حمله می کند. معمولاً مفاصل دست و پا را تحت تاثیر قرار می دهد ، اما می تواند زانوها...

علت درد پاشنه پا چه می باشد؟

علت درد پاشنه پا چه می باشد؟

درد پاشنه پا یا درد پایین و پشت پا می تواند نتیجه چندین عارضه باشد. این درد ممکن است در اثر آسیب به استخوان پاشنه، التهاب تاندون، آرتریت یا فاشیای پلانتار، و استفاده بیش از حد یا فشار روی پا از...

مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو

مروری کلی بر تزریق PRP برای آرتروز زانو

آرتروز زانو یک نوع آرتروز دژنراتیو است. این حالت "ساییدگی و پارگی" معمولاً در افراد 50 سال به بالا رخ می دهد اما در افراد جوان هم ممکن است رخ دهد. با آرتروز، غضروف مفصل زانو به تدریج از...

آشنایی با انواع آسیب های ورزشی و درمان آنها

آشنایی با انواع آسیب های ورزشی و درمان آنها

ورزش منظم فواید زیادی برای بدن دارد. با این حال، ورزش می تواند با خطراتی همراه باشد. بیشتر افراد آسیب های جزئی مربوط به ورزش مانند کشیدگی عضلات و تاول رادیده اند. تعداد کمی از آنها آسیب های جدی تری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *